Araçlarda hayat kurtaran teknolojiler

Uyuşukluk Detektörü: 2010 Mercedes Benz E-Class’ta kullanılan bu özellik, sürücünün yorgunluk belirtilerini izliyor. Araç bunu, insanın hareketlerini izleyen sensorlarla yapıyor. İnsanda uyuşukluk belirtisi sezen araç, sürücüyü uyarmak için, gösterge tablosunda ‘bir fincan kahve’ resmi görünüyor ve “Dinlenme zamanı” yazısıyla uyarı destekleniyor.

Lane Keeping Assist: Bu özellik daha çok sıkışık kent ve otoban trafiğinde yarar sağlıyor. Çünkü araçlar daha çok burada birbirlerine yakın geçiyor. Sistemin özelliği ön cama yerleştirilen kamerayla aracın şeritleri tanıması. Araç, şeritten kasıtlı ayrılma algılarsa sistem devreye giriyor ve sürücüyü uyarmak için direksiyon üç kez titriyor.

Wrong Way Driver: Ünlü Alman otomobil üreticisi BMW’nin geliştirdiği sistem, sürücülerin yanlış yola girmesini önlüyor. Sistem, sürücünün aracı ters yöne girmek üzere olduğunu algılarsa devreye giriyor ve hem görsel, hem de işitsel uyarı gönderiyor. Sürücü ters yönde ilerlemeye devam ederse, sistem, diğer araçların sistemlerine kablosuz bağlantıyla uyarı gönderiyor.

Şişme Emniyet Kemeri: Ford’un bu yıl içinde üretime sokacağı şişme emniyet kemerleri, daha çok arka koltukta seyahat edenleri korumak için geliştirilmiş. Çarpışma sensorları bir etki tespit ettiğinde, emniyet kemeri içine yerleştirilen hava yastığına soğuk basınçlı gaz doluyor ve yastık şişiyor. Bu şekilde kaza anında enerjinin, vücuda daha oranlı dağılmasını sağlanarak yolcunun kazadan en az hasarla kurtulması sağlanıyor.

Trafik Kamerası Uygulaması: 2,99 dolar karşılığında, iTunes üzerinden kullanılabiliyor. Bu mobil uygulamayla sürücüler, trafik raporlarına güvenmek zorunda kalmıyor, yolları kameralar sayesinde canlı olarak izleyebiliyor.

Fren Destek Sistemi ile Çarpışma Uyarısı: Sistem, daha çok arkadan çarpmaları önlemek için üretilmiş görünüyor. Radar sensorları, önde yavaş hareket eden ya da duran araçları tespit ediyor. Çarpışma riskine karşı görsel olarak “heads-up” sinyalini veren sistem sesli ikaz da gönderiyor. Sürücü zamanında karar vermezse ya da tepkide bulunmazsa, sistem otomatik olarak freni devreye sokuyor ve aracı durduruyor.

Kör Nokta Algılama: Bu radar teknolojisi kör noktada bulunan araca karşı, yan dikiz aynasında bulunan küçük ikaz ışığı ve sesli sistemle sürücüyü uyarıyor. Volvo tarafından tanıtılan sistem, yavaş yavaş artmaya başladı.

Rear Traffic Crossing: Bu sistem kör nokta algılama sistemiyle benzerlik gösteriyor. Yan dikiz aynasında bulunan ikaz ışığı ve sesli uyarı özelliğiyle sistem, aracın arkasındaki trafiğe karşı sürücüyü uyarıyor.

Yaya Algılama Sistemi: Volvo bu sistemi, yeni S60 modeline dahil etti. Araç, yaya algıladığı zaman, ilk olarak sürücüyü uyarıyor. Tepki gelmezse freni sistemi devreye giriyor. Sürücüyü uyaran ikaz, ön camda ışığın yanıp sönmesi şeklinde ve sesli olarak kendini gösteriyor. Teknoloji, saatte 22 kilometre hızlarda, yayaya çarpmayı önleyebiliyor. Daha şiddetli çarpmada ise şiddeti en azaltabiliyor.

Gelişmiş Uyarı Ekranı: Bu sistem, General Motor ile çeşitli üniversitelerde geliştirilmeye çalışılan nevigasyon, gece görüşü ve lazer teknolojilerinin sonucu. Bu teknolojileri tek ekrana indiren sistem, düşük görüş mesafesinde yolu aydınlatmaya çalışıyor. Araçta bulunan kızılötesi kamera, yolun kenarlarında bulunan lazer camı boyayarak yol çizgilerini ve işaretleri aydınlatıyor. Sistem buna ek olarak hayvan ve çıplak gözle görünmeyen cisimleri de görmenize yardımcı oluyor. Hatta hız işaretlerini de belirginleştiren sistem, ‘yol işaretlerini görmedim’ gibi bahaneleri ortadan kaldırıyor.
Kaynak:Zaman

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here