Artesis ile GE ortak oldu, dünyaya açıldı

Artesis ile GE ortak oldu, dünyaya açıldı

Artesis 1999 yılında Koç Holding’in çoğunluk, Arçelik Genel Müdürü Mehmet Ali Berkman’ın ise azınlık hissesine sahip olduğu bir yapıyla kuruldu. 2005 yılında Berkman, Arçelik’e ait hisselerin tamamını satın aldı. Artesis’in teknoloji alanındaki başarısı, Amerikan şirketi General Electric’in ilgisini çekti ve 2010‘da şirkete yüzde 20 oranında ortak oldu. Ardından Artesis’in ürünlerini tüm dünyaya kendi markası altında pazarlamaya başladı. Mehmet Ali Berkman’ın verdiği bilgiye göre, Artesis elektrik motorlarının arızalarını önceden tespit ederek tedbir alınmasını ve böylelikle hem maliyeti düşüren, hem de enerji verimliliği sağlayan bir sistem geliştirdi.

Sistem, kısa devre, sargı hatası, rulman hatası, balansın bozuk olması gibi sorunların sinyallerini alıp daha arıza ortaya çıkmadan çok önce tespit edebilen bir yazılımdan oluşuyor. Tek bir cihaz bütün hataları önceden bildiriyor. Sistem sadece otomotiv endüstrisinde değil, bütün sanayi sektörlerinde kullanılabiliyor.

Artesis
Artesis

Artesis ABD, Avrupa ve Japonya gibi global ekonominin en önemli üç merkezinde patentli. Bugün dünyada altı petrol platformunda. Shell, Chevron, Saudi Aramco’nun rafinerilerinde. İngiltere’deki iki nükleer santralde. İngiltere’deki su tesviye ve dağıtım şebekelerindeki elektrik motorlarında kullanılıyor. Sistem halen Amerikan Deniz Kuvvetleri’ndeki bir savaş gemisinde test ediliyor.

Türkiye’de ise İSKİ, Borusan Mannesmann, Tetra Pak, Unilever, Bayer, Philip Morris, Algida, Şişecam, Alarko, Arçelik, Tofaş, Goodyear, Ford, Renault gibi sanayi devleri bu sistemi kullanıyor. Satışlarının yüzde 85’i ihracattan oluşan Artesis, geçen yıl 1.8 milyon TL ciro yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here