At terapisi ve At Terapi Merkezi açmak

At terapisi ve At Terapi Merkezi açmak
At terapisi

At terapisi fiziksel ve psikolojik konuşma terapisinde kullanılabilen yeni bir teknik. Daha çok multiplskleroz, otizm, Down sendromu gibi hastalıklarda medikal tedaviye yardımcı olarak kullanılıyor. Hippoterapide denilen bu teknikte “Hippo” Latince kökenli bir sözcük. At ve ata dair her şey demek. Atın yürüyüş ve hareketlerinin bu tip hastalarda son derece yararlı olduğu ispat edilmiş.

At Terapi Merkezi açmak

At terapisi
At terapisi

At Terapi Merkezinde hastalar eğitim görmüş atlara bindiriliyor, bakıcıların gözetiminde açık hava yürüyüşüne çıkarılıyor. Atın ritmik hareketleri nörolojik engelli hastalarda mucize etkisi yapıyor. Bu amaçla kullanılan atların pony türünden bodur olması da mümkün. Tıp literatürüne girmiş bazı yayınların etkisiyle bu işin yardımcı tedavi unsurlarından biri haline gelmesi an meselesi. Özellikle çocuk hastalarda tedaviye katkısı kanıtlanmış.

Rehabilitasyon merkezleri ve otizm okullarında yer alması gereken sıra dışı bir iş. Garip ama gerçek; atlar ile yunus balıkları hastaların yaydığı elektriksel aurayı hemen tanıyor ve onlara yardımcı olmaya gayret ediyor. Şu anda yunus balıklarıyla bu işi yapan Amerika’nın ünlü Sea World klinikleri bu işin öncüsü. Disney kuruluşlarında da örnek çalışmalar var. Alınan sonuçlar ise bilhassa otistik çocuklar için şaşırtıcı nitelikte.

İstanbul At Terapi Merkezleri

İşin detaylarını yerinde incelemek isteyenler için İstanbul’daki At terapi merkezleri ise aşağıdadır.

Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM), özürlü bireyler için geliştirilmiş rehabilitasyon yöntemlerinden biri olan atla terapi hizmetini, Büyükçekmece, Riva Göllüce Köyü ve Sarıyer’de bulunan terapi merkezlerinde özürlü çocukların hizmetine sunuyor. Hazırlanan atla terapi programları kapsamında haftanın belirli günlerinde Riva Göllüce, Büyükçekmece ve Sarıyer’de bulunan binicilik tesislerine ulaşım araçları ile götürülen özürlü çocuklara, İSÖM hemşireleri refakat ediyor.

At Terapisi tesislerinde, özürlü çocuklar seansa hazır olduktan sonra fizyoterapist gözetiminde profesyonel binicilik eğitmenleri tarafından 30’ar dakikalık periyotlarla atla terapi seansları uygulanıyor. Telefonu : ALO 153’ü arayan herkes 3’ü tuşladıktan sonra engellilerle ilgili servislere ulaşabilir ve yer bilgilerini bu şekilde de alabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here