Atık Su Arıtma Sistemi Biolytix

Atık Su Arıtma Sistemi Biolytix
Atık Su Arıtma Sistemi Biolytix

Atık Su Arıtma Sistemi

Buluş: Biolytix atık su arıtma sistemi arıtılmamış pis su, gıda atıkları ve kirli suyu yüksek kalite sulama suyuna çevirmek için doğayı kullanır. 150 yıllık atık su arıtma sistemini tamamen tersine çevirmiştir.
Mucit: Dean Cameron, Avustralya
Finansal Ödül: 25 Milyon Dolardan Fazla

Atık Su Arıtma Sistemi Biolytix
Atık Su Arıtma Sistemi Biolytix

Hikâyesi: 10 yıldan fazla bir süredir Dean Cameron tezek ve çürümüş hayvan leşleri gibi birçok insanın tüylerini ürperten yerlere burnunu sokuyor. Ancak bütün bunları iyi bir nedenle yapıyor çünkü bu tutkulu ekolojist arıtılmamış pis su, atık su ve gıda atıklarını yüksek kalite sulama suyuna dönüştüren kompakt bir atık su arıtma sistemi icat etti.

Biolytix sistemi ( işlem yapılan yerde çalışır ve bir adet tanktan oluşur.) yetersiz kalan, düzenli ve pahalı kimyasallarla bakıma ihtiyaç duyan ve rahatsız edici kokular yayan geleneksel sistemlere göre büyük bir gelişimdir. Bunlar su temelli ve mekanik olarak çalıştırılan sistemlerdir. Su oksijen bakımında zengin değildir ve bu yüzden büyük ve pahalı havalandırıcı cihazların organizmalar için suya oksijen pompalaması gerekir.

Cameron daha iyi bir yolunun olması gerektiğini düşünüyordu ve bu yüzden bütün dikkatini meslekteki en iyi problem çözücülerden birine verdi: İlk olarak ormandaki döküntülerin ayrıştırılmasına baktı ve en hızlı ve en etkili çözünmenin nehirlerde oluşmadığını keşfetti. Bu sistem kanalizasyon mühendislerinin taklit etmeye çalıştığı şeydi ama nehir yatağının toprağında. Bu sıradan bir keşif değildi çünkü su arıtma Cameron için bir hobi, hatta üniversite günlerinden kalma bir takıntıydı. Aslında ortağıyla ilk görüşmesi fosseptik çukurların kabuğunda yöreye has bir kurtçuk türünü araştırmak için Fraser Adalarında olmuştu.

Aklını işgal eden ve Biolytix’in geliştirilmesine yol açan değişim bir ev deneyimi ile başladı. Evsel atıklardan metan gazı üretmeye çalışıyordu ancak kurutulmuş bir yatakta sistem oksijenliliğini sağlamada başarısız oldu ve bu iş orada yaşayan bir yığın davetsiz canlıyla sonuçlandı. O da orman toprağındaki organizmaları kasıtlı olarak bu karışıma eklerse ne olacağını merak etti. Onların ayrılmasını ve atığı yapılandırmasını bekliyordu. Haklıydı da, öyle yaptılar. Aynı zamanda bir şeylerin nasıl ayrıştığı konusuna duyduğu ilgiden dolayı tezek ve ölü hayvan ayrışımlarını inceliyordu.

Biolytix Filtresi özünde doğanın bir kabın içine konulmasıdır çünkü Cameron dere yatağı habitatını kendi buluşuna eklemiştir. En üst tabaka içi içe geçmiş plastik ortam ve Hindistan cevizi turfu ile doldurulmuş torbacıklardan oluşur. Katı atıkları diğer sistemler gibi suda bırakmak yerine toprak solucanları, tırtıllar ve böcekçikler gibi farklı türlerdeki mikro organizmalara maruz bırakarak çökeltiye hemen dışarıda bırakır. Sadece ayrıştırmazlar aynı zamanda onu oksijenli humusa dönüştürerek yapılandırırlar.

Bu humus filtresi doğal olarak havalandırılır çünkü içinde yaşayan organizmalar tünellerden oluşan bir labirent oluştururlar. Atık su filtrelenirken arıtılır ve humus organik kirleticileri, kimyasalları ve toksinleri tutup ayrıştırır. Su en alt tabakaya ulaştığında iyi bir şekilde arıtılmıştır ve jeo kumaştan bir tabak kalan çok küçük parçacıkları ayırır. Ve diğer birçok su arıtma sistemlerine göre %90 daha az elektrik harcar.

Her ne kadar konsept olarak basit bir fikir olsa da bu durum bir kabın içine birkaç kurtçuğun atılıp en iyi sonucun beklenmesi değildir. Cameron yağmur ormanı toprak yaratıklarını en ince ayrıntısına kadar incelemiştir ve yüksek bir arıtma performansı elde etmek için kabın içindeki habitat doğal ortamdaki gibi oluşturulmalıdır ki uzunca bir süre yaşayabilsin. Biolytix patentinin bir kısmı organik malzemeleri desteklemek için kullanılan örgülü yapısına aittir.

Başarı

Cameron işini yaratıcılık üzerine kurdu ve şu an dünyadaki birçok ülkeye satış yapıyor. İlk ticari ürün 2004 yılında piyasaya çıktı ve şirketin Queensland’daki fabrikasının üretim oranı yılda 1500 birimdir. Avustralya’nın en prestijli Bilim ve Yenilikçilik Ödülü – Avustralya Teknolojik Bilimler ve Mühendislik Akademisi “Clunies Rose Ödülü” de dahil olmak üzere bir yığın ödül almıştır. Aynı zamanda küresel çevresel sorunların çözümüne başarılı bir şekilde katkıda bulunduğu için Japonya’da Dünya Fuarında Küresel Eko-Tek Ödülünü almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here