Avea bu sene 750 kişiyi işe alacak

5

Avea’nın Ar-Ge çalışmalarına hız vermek ve inovatif projeler geliştirmek amacıyla Ümraniye’de kurduğu Ar-Ge ve teknoloji merkezi ”Avea Teknopark” açıldı.

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Cüneyt Türktan, Avea Teknopark’ın tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, teknoloji yatırımlarının sürdüğünü, 2006’dan bu yana gerçekleştirdikleri teknoloji yatırımlarına bugün bir yenisini eklediklerini, bu çerçevede 18 milyon dolarlık yatırım ile Ümraniye’de 17 bin metrekare alan üzerine kurdukları Avea teknoloji merkezi Teknopark’ı mobil telekomünikasyon sektörüne kazandırmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti.

Avea olarak yenilikçi projeleri ve yaptıkları altyapı yatırımları ile hem Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlamayı hem de daha çok aboneye daha kaliteli hizmet vermeyi amaçladıkların ifade eden Türktan, bu doğrultuda son 4 yılda gerçekleştirdikleri 1,3 milyar dolarlık altyapı yatırımları sayesinde hizmet kalitesini her geçen gün daha da artırdıklarını söyledi.

Bu merkez ile inovasyona ve sektör gelişimine de katkıda bulunacak olmanın ve gerçekleştirecekleri Ar-Ge çalışmalarıyla da dışa bağımlılıklarının azalırken yeni istihdam, bilgi birikimi ve teknoloji yaratılmasına olan katkılarının artacak olmasının heyecanını yaşadıklarını dile getiren Türktan, hızla gelişen telekomünikasyon sektöründe günden güne ihtiyaçların da teknolojiye odaklandığını belirtti.

Türktan, ”Teknoparkımızda abonelerimizin gelecekteki ihtiyaçları için bugünden çözümler üretiyoruz. Türkiye’nin teknoloji üssü olması amacıyla tasarladığımız bu merkezde bir yandan geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle teknolojiye ve sektör gelişimine hizmet ederken, diğer yandan da abonelerimizin hayallerini gerçekleştirecek olmanın heyecanı ve mutluluğunu şimdiden yaşıyoruz” dedi.

”ÖZELLİKLE 3G SERVİSLERİNDE ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR ATACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

Cüneyt Türktan, çözüm oluşturma, sistem planlama, geliştirme ve test çalışmalarının gerçekleştirileceği Avea Teknopark’ta 3G teknolojileri başta olmak üzere yenilikçi faturalandırma ve ücretlendirme sistemleri, yeni katma değerli servisleri, özgün müşteri ilişkileri ve satış sistemleri gibi pek çok servis, uygulama ve ürünlerin geliştirileceğini bildirdi. Türktan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Kaliteli iletişimi en avantajlı fiyatlarla sunmanın yanı sıra güçlü altyapımız üzerinden sunduğumuz ürün ve servislerimiz sayesinde kısa zamanda Türkiye’nin en çok tercih edilen operatörü haline geldik. Abonelerimizin yaşamına kolaylık ve keyif katan mobil yaşam ortağı olarak onlara Ar-Ge ve teknoloji merkezimiz Avea Teknopark’ta geliştireceğimiz, alanında yenilikçi, katma değerli servisler sunarak pazardaki konumumuzu daha da güçlendireceğiz. Özellikle 3G servislerinde çok önemli adımlar atacağımıza inanıyoruz.”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Türktan, bütün Türkiye’yi kontrol altında tutan bir merkezi sistemleri bulunduğunu ve Avea Teknopark’ın çok farklı bir bina olduğunu ifade ederek, teknoloji merkezindeki çalışanları buraya taşıdıklarını, Güneşli’de sadece altyapı ve müşteri hizmetlerinin kaldığını anlattı.

Ar-Ge merkezini yeni kurduklarını hatırlatan Türktan, ”Mevcut arkadaşlarımızdan atadıklarımız oldu. Yeni arkadaşlar oldu. Hedefimiz bin 100 kişiye ulaşmak. Yeni istihdamlar oluyor. Özellikle bilişim teknolojisi tarafında yeni mühendis arkadaşlar alıyoruz. Üçüncü jenerasyonda 500 kişiye ulaşma hedefi var. Onu tedarikçilerle birlikte yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu yıl 700-800 kişiyi işe alacaklarını bildiren Türktan, ”Ama bunun bir kısmı yeni katkı olacak. Yüzde 80’i ikame olacak. Bizim sektörümüzde devamlı transferler oluyor. Yurt dışına yoğun transferler var. Mevcut arkadaşlar bir yere gittiğine göre, istihdam yaratıldığına göre biz de istihdam yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

AVEA TEKNOPARK

Verilen bilgiye göre, Avea’nın teknoloji merkezi Avea Teknopark’ta Ar-Ge merkezi, teknoloji grubu, network santralleri, bilgi işlem merkezi ve katma değerli servis bölümleri bulunuyor. Akıllı bina özellikleri ile donatılan Avea Teknopark’ta tüm mekanik ekipmanlar tek merkezden yönetiliyor. Isıtma, soğutma çalışmaları, hava kalitesi, otomatik ölçümler yapılar optimize ediliyor, tüm bina aydınlatması da gün ışığı ve mesai saatleri göz önüne alınarak bilgisayar vasıtası ile kontrol ediliyor. Bina güvenliği 162 adet kapalı devre kamera sistemi ile destekleniyor. Teknopark’ta yer alan teknoloji kontrol merkezi ise Türkiye’nin her noktasındaki baz istasyonu ve Avea santralleri ile bağlantı sağlayarak tüm şebekeyi 7 gün 24 saat gözlem altında tutuyor. Bu sayede şebekede meydana gelen ve hizmette kesinti yaratabilecek tüm sorunlar anında belirlenerek ilgili birimlere iletiliyor, acil müdahalede bulunularak giderilebiliyor.

3 YORUMLAR

 1. Hat kapatma faturası 60 tl… :)

  aylık ücrettir.konuşsanda konuşmasanda ödersin.Ay sonu hattını kapattırırsan karşılığını alarak 60 TL ödersin!

 2. Avea kadar yüzsüz bir oluşum görmedim..3 ay kadar önce yeni işim için faturalı bir hat aldım (Bakırköy İncirli caddedi üzerinde ki bayisinden) satıcı arkadaş ne tür bir hat istediğimi sorduğunda, hiçbir tarife üzerinden olmaMAsını rica ederek ben ne kadar konuşursam o kadar ödemek istediğimi özellikle belirtim.Ama arkadaş sanırım alacağı primi düşünerek bana benim iradem dışında 65 tl sabit bir fiyata tekamul eden bir tarife vermiş..İlk ay faturam hiç konuşmama rağmen 73 küsur tl geldi..Hadi ilk ay belki sistem böyledir diyerek geçte olsa ödedim.İkinci ayda hemen hemen aynı miktarda fatura gelince ödemedim ve hattım kapandı..Genel müdürlüğü aradığımda ise yok efendim siz öyle seçmişinizdir yok efendim şöyledir böyledir şeklinde zırvaladılar.Ben de gittim ve hattımı iptal ettirdim (ki çevremde de bu şekilde benim gibi bir sürü madur insan olduğunu öğrendim ve hepimiz önümüze gelene avea yı anlatıyoruz..!) Asıl bomba şimdi geliyor. Benim hattım zaten kapalı olduğu halde konuşmam mümkün değil iken son bir 60 TL lik bir fatura daha yolladılar… :) Bu nedir diye hattı aldığım bayiye sorduğumda bu hatlar kapatılırken son bir fatura yollandığını sırıta sırıta izah etmeye çalıştı.Kendisine neden bana böyle bir tarife verdiğini sorduğumda benim isteğim doğrultusunda (yüzsüz yüzsüz yalan söyleyerek ) verdiğini söyledi ki o da gerçeği biliyor benim kadar..Neyse bugün o 60 Tl lik faturayı da yatırdım ve bunlardan kurtuldum..Ama önüme gelene durumu anlatarak gerçeği bilmelerini sağlıyorum..

  Ben ve benim gibi insanlardan aldıkları paralarla nereye kadar gideceklerini gerçekten merak ediyorum..Ama şimdiye kadar avea dan hat almak isteyenleri caydırdım ve çok olmasada yakın çevremden 7/8 kişiyi hatlarını iptal ettirdim ki onlarda nasıl kazıklandıklarını anladılar ilerleyen günlerde..

  Hat kapatma faturası 60 tl… :)

  Kendilerini tebrik eder başarılarının devamını dilerim..

  Ha bu arada satıcı bayi bana en son verdiği cevap “imza atmışın kardeşim okumadan imza atmasaydın ” demesidir ki zaten bile bile o tarifeyi bana kakaladığının nazarım da ispatıdır..Karınca yazısı kadar sayfalarca sözleşme maddesini şimdiye kadar kaç kişi okuyarak imzalamıştır o da başlı başlına ayrı bir konudur..

  Kılıfları da hazır yani…

  3 kuruş fazla kazanabilmek için yaptıklarının karşılığı olarak belki de 15 kuruş fazla kaybettiler ve kaybetmeye devam edecekler..

  Bu yazıyı yazma sebebim bunlar çalıştırdıkları insanları da madur ederler adım gibi eminim..İşe girmeyi düşününler sözleşmelerini sayfalarca da olsa okusunlar sonuna kadar. Borçlu çıkarlar mazallah :)

  Saygılarımla..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here