Avize İmalatçısı

Cam, metal, ahşap gibi çeşitli süsleme gereçleri kullanarak abajur, masa lambası, aplik, avize vb. aydınlatma araçlarını yapan kişidir.

GÖREVLER

Avize İmalatçısı;
– Avizenin parçalarını birleştirir.
– Cam, kristal, metal parçalardan avize üretir.
– Avizenin elektrik akımını alabilmesi için kordon imal eder.
– Elektrik düzeneklerini avize üzerine monte eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Pense,
– Kablo,
– Çeşitli metal parçalar, cam ve ahşap malzemeler,
– Tel ve çiviler,
– Çekiç,
– Tornavida,
– Eğe,
– Eldiven.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Avize İmalatçısı olmak isteyenlerin;
– Çok iyi bir şekilde göz-el koordinasyonuna sahip,
– Parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
– Görmede kusur ve özrü olmayan,
– Dikkatli ve tedbirli kimseler olması gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Avize İmalatçıları kapalı bir ortamda avize imalatında kullanılan araç gereç ve malzemelerle çalışırlar. Çalışırken meslektaşları ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Avize İmalatçıları, genellikle özel işletmelerde çalışırlar. Çıraklık dönemlerinde yaptıkları çalışmalar ve iş yapabilme becerilerindeki başarı durumlarına göre aynı işletmelerde iş bulma olanaklarına sahiptirler. Bundan başka eğer ekonomik durumları elverişli ise kendi işyerlerini kurma olanağına sahiptirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Avize İmalatçılığı” alanı “Avize İmalatçılığı” dalında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
– En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
– 14 yaşını doldurmuş olmak,
– Bünyesi ve sağlık durumu mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Avize İmalatçılığı mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır.
Meslek eğitiminde öğrencilere; Mesleki Bilgisayar, Matematik ve Mesleki Matematik, Türkçe, İşletme Bilgisi, Toplam Kalite Yönetimi gibi genel bilgi dersleri ile Teknik Resim, Malzemeleri İşlemek, Malzeme Temini, Renklendirme ve Boyama, Metal Birleştirmeler, Montaj ve Aydınlatma gibi meslek dersleri verilir.

MESLEKTE İLERLEME
– Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
– Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
– Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
– İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek meslek lisesi diploması alabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
– Çıraklık ve kalfalık eğitimi süresince yaşa uygun asgari ücretin % 30’udan az olmamak üzere ücret alınır.
– Öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrencilik haklarından yararlanırlar.
– Eğitim görülen işletmenin sağladığı sosyal olanaklardan faydalanırlar.
– Meslek mensupları çalışılan işyerine ve mesleki deneyime bağlı olarak aldıkları ücret değişmekle birlikte, asgari ücretin 2 ve 4 katı ücret alabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here