AVM mağazaları, yaptıkları satışa göre kira ödeyecek

Türkiye’de her geçen yıl yaygınlaşan alışveriş merkezleri, kriz sürecinde markaları rahatlatabilmek için ilginç yöntemler geliştiriyor. İstanbul Yenibosna’da Boyner Holding ve Yıldız Holding ortaklığıyla kurulan Starcity Outlet Center, merkezde yer alan mağazaların yüzde 60’ından asgari kira almayacak.

Boyner Holding Murahhas Üyesi Cem Boyner, krizin ortasında en iyi markaları merkeze davet etmenin kolay olmadığını belirterek, “Markaların yüzde 60’ını, 2 yıla kadar uzanan bir sürede minimum kira mecburiyetini kaldırarak davet ettik. Onlara dedik ki; ‘2 yıl boyunca ne kadar satarsan o kadar kira ödersin. Ne kadar satarsan o kadar kira ödemek, bu dönemin tam ihtiyacıydı. Böylelikle markaların, şirketlerin ‘işlerim kötü giderse ne yaparım, ben bu minimumu nasıl öderim?’ endişesi ortadan kalktı. Ne kadar köfte o kadar ekmek.” dedi. Boyner, 15 Nisan’da müşterilere kapılarını açacak olan Starcity Outlet Center’la ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. AVM’ler konusunda yeni bir konsept geliştirdiklerini vurgulayan Boyner, ‘Outlet alaturka’ tanımlaması yaptığı alışveriş merkezini tamamen pazarlama üzerine kurduklarını söyledi.

Merkez için kendi reklamını veya markalarının reklamını değil, markaların kendi seçtikleri ürünlerin reklamını yaptıklarını ifade eden Boyner, “Net mesajımız; biz beton satmıyoruz. 117 firma, reklam kampanyasında yer alabilmek, Starcity için özel dizayn edilen ürünler ortaya çıkarıp billboardlardan payını kapmak için yarıştı.” şeklinde konuştu. Boyner, şu anda bile 4-5 ay sonrasının reklamları için hazırlık yapıldığını, ‘insanın dudağını uçuklatacak fiyatlar’ olacağını kaydetti. AVM’de yer alacak markalar, burası için özel hazırladıkları ürünleri sadece Starcity’de satacak, başka bir merkezde müşteriye sunulmayacak. Cem Boyner, Starcity için 7,99 liraya gömlek, 29,99 liraya pantolon üretilebileceğini, dolayısıyla markaların cazip fiyatlı yeni ürünler ve koleksiyonlar koymak zorunda olacaklarını ifade etti.

Starcity’de Beymen Seri Sonu Design, Mudo Outlet, Teknosa’nın da yer aldığı 153 mağaza bulunacak. Derimod, Kiğılı, Home Store, Stefanel, Diesel, Altınyıldız, Network, Koton, Adidas, Vepa Outlet, Nike, Benetton, Mavi Jeans, Little Big, Levis, Divarese ve Esse gibi markaların yer alacağı Starcity’de ayrıca Prada, Jil Sander, Dolce&Gabbana, Marc Jacobs, Chloe, Sonia Rykel, Juicy Couture, Blumarine gibi dünya markaları da sunulacak. 134 bin metrekare inşaat alanına sahip, 4 kat üzerine kurulu AVM’de 5M Migros da yer alacak. ZAMAN

2 YORUMLAR

  1. CEM BOYNER’ e DİKKAT EDİN..
    Mor fikirleri izleyen herkesin Cem BOYNER i takip etmesini isterim. Bu adam olağan üstü pazarlama teknikleri kullanıyor. Daha doğrusu PAZARLAMA bilimini iş yaşamının her saniyesinde içine çekiyor.
    İş sahiplerinin, iş kurmak isteyenlerin, işini geliştirmek isteyenlerin izlemesi gerek. Ülkemizde bir kaç kişi var. Biri de o…

  2. Burada Cem Boynerin, Ne kadar köfte o kadar ekmek sözüne sözüne katiliyorum. Bazi AVM ler varki m2 sine haddinden fazla kira ödüyorlar. Bir tanidigim Istanbulda bir AVM de gida üzerine yer kiraladi 1 m2 ye 250 Dolar ödüyor. Acaba hicmi bu AVM ler kontrol edilmiyor?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here