Ay-yıldızlı Coca Cola tartışma yarattı

10

İslam dünyasının en sık boykot ettiği firma, müslüman ülkelere Ramazan jesti yaptı ama eleştirilerden kurtulamadı.
İslam dünyasında en sık boykot edilen firmaların başında gelen Coca Cola şirketinin Ramazan ayı boyunca içecek kutuları üstüne ay yıldız sembolü yerleştireceğini açıklaması tartışma yarattı.


İSLAM DÜNYASINA AY YILDIZLI COCA COLA
ABD basınında yer alan bir habere göre, merkezi ABD’nin Atlanta şehrinde bulunan Coca Cola, bir paketleme firmasıyla anlaştı. Hurriyet’in habrine göre, küreselleşen dünyada, İslam dininin gerçek değerlerini yansıtan Ramazan ayını resmen tanıdığını iki yıl önce duyuran şirket, bu yıl da, “ulusların arasında köprü inşa etmek ve diyaloğa katkıda bulunmak” amacıyla böyle bir jest yapma kararı aldığını açıkladı. Türkiye, Fas, Suudi Arabistan, Endonezya ve Pakistan dahil en az 11 Müslüman ülkenin bayrağında yer alan ay ve yıldız İslami bir sembol olarak kabul ediliyor.

YAHUDİ VE HRİSTİYAN SEMBOLLERİ KULLANILMIYOR
Coca Cola’nın Hıristiyan ve Yahudi bayramlarındaki dini sembollere içecek kutularında yer vermediği ve sadece Noel Baba’nın “laik” bir görüntüsünün kullanıldığı yönünde eleştiriler gelmeye başladı. Bu konuda Coca Cola’ya yöneltilen soruların cevapsız kaldığı kaydedildi.


ÇALIŞANLAR İÇİN MESCİD DE VAR
Coca Cola’nın, Müslüman çalışanları için kafeteryalarında helal et bulundurmak ve namaz için özel odalar oluşturmak gibi uygulamaları da var.
Kaynak:Habertürk

3 YORUMLAR

  1. bence hic sahte degil ben aksine cok samimi buldum coca colanın bu hareketini; sonucta her marka bulundugu ulkenin sartlarına, durumuna gore davranmak zorundadır. coca cola da bunu yapıyor ne var ki bunda?

  2. CoCa Cola ağza göre şerbet veren bir şirket,Müslümanların tepkilerinden kurtarabilmek için böyle bir maske taktı ama bu bile yaptığıklarına çare olmadı.N e yazık ki prestiji her gün gelen maillerle biraz daha sarsılmakta ve internet olduğu sürece diğer ülkelerde yaptığı reklamların farkedilmesiyle ikili oynadığı gözler önüne daima serilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here