Az Sermayeli İşler Arasından Sizin Tercihiniz Hangisi?

Kendi işinizi kurmak gibi sürekli güçlenerek artan bir isteğiniz varsa ancak az sermaye birikiminiz nedeniyle kendinizi dizginliyorsanız; belki de büyük bir yanlış yapıyorsunuzdur!
Az Sermayeli İşler Arasından Sizin Tercihiniz Hangisi?
15 dk
Son güncellenme: 20/12/2019
Tüm Başlıklar

Çevrenize her baktığınızda problem ya da eksiklik olarak nitelendire bildiğiniz tüm unsurları kendi iş fikrinize dönüştürebilirsiniz. Girişimciliğin ruhunda yaratıcılık yatsa da basit fikirler her zaman en çok tutanlardır, önemli olan eksikliği görmek ve fayda sağlamaktır. Kendi iş fikrinizi bulmakta zorlanıyorsanız, denenmiş ve başarılı sonuçlanmış düşük sermayeli işler listelerine de göz gezdirebilirsiniz.

Az sermayeli iş fırsatları arasından seçim yaparak sizi en çok yansıtan, en başarılı olabileceğiniz ve aynı zamanda para kazanmak için farkınızı konuşturabileceğiniz işler hayatınızı değiştirebilir. İş kurmak için illa ki yüksek bütçeli fikirlere yönelmek zorunda olmadığınızın, küçük sermayeli işler de yapabileceğinizin ve üstelik yüksek kar elde edebileceğinizin kanıtı olan işler sizleri bekliyor!

Halı Yıkamacı Dükkanı Açmak

Halı Yıkama Makinesi

Elektrik süpürgeleri de bir yere kadar! Ev temizliği söz konusu olduğunda asla taviz vermeyen kadınlar aile sağlığının da en sıkı savunucuları! Dolayısıyla size göre eviniz bal dök yıka kıvamında olsa dahi o halıların içinde biriken ev tozu akarlarının, pisliklerin ve tozların giderilmesi gerekiyor. Dip temel temizlik yapıldığında halılar yıkama dükkanına gönderilince evin kokusu bile değişiyor. Bu şekilde düşünen yalnızca biz olmadığımız için halı yıkamacı dükkanı açmak az sermayeli iş fikirleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olarak yorumlanıyor.

Halı yıkamacı dükkanı açarak siz de nüfusu yoğun mahallelerde ya da işlek konumlarda yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Bir aracınız varsa bu aracı teslimat için kullanabilir, çok da pahalı olmayan halı yıkama makineleri alarak kendi iş fikrinizden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Müşteri ilişkilerinizi sıkı tutarsanız, SMS pazarlama tekniklerinden yararlanırsanız ve hatta Instagram sosyal medya platformunda tanıtımınızı yapıp kampanyalarınızı duyurursanız sevgili kadınların dikkatini çekme yarışını önde tamamlayabilirsiniz. Halı yıkamacı dükkanı açtığınızda bir kitleniz oluşacağı için işlerinizi koltuk yıkama hizmeti ile de çeşitlendirebilirsiniz. Böylece talep dahilinde koltuk yıkama hizmeti verdiğiniz müşterilerinizin halılarını da alıp dükkana geri dönebilirsiniz!

Al Sat Yapmak

Al Sat Yapmak 

Geçtiğimiz günlerde al sat yapmak ile ilgili çok detaylı bir yazıyı sizlerle paylaştık. Ürünleri piyasa değerinin altında satın alıp üzerine kârınızı koyarak müşterilerinize satış yapmanız prensibine dayanan al sat yapmak, küçük sermayeli iş fikirleri arasında yer alır. Al sat yapılabilecek ürünler arasında tercih yaptığınızda, ki bu tercihi yaşadığınız yer, internete olan hakimiyetiniz, belirlediğiniz satış yöntemi ve sermayeniz doğrultusunda yapmalısınız, yüksek kazanç elde etme fırsatına sahip olabilirsiniz. Al sat yaparak para kazanmak için akıllı saatlerden otomobil aksesuarlarına, ev yemeklerinden birbirinden farklı takılara, arsalardan evlere kadar birçok alternatifiniz olacaktır. Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Al Sat Yaparak Para Kazanmak İsteyenlere Özel Öneriler makalemize göz gezdirebilirsiniz.

Butik Hamburgerci Açmak

Butik hamburgerciler fastfood kültürünü gurme kalitesine taşımanın yolu olabilir.

Gençlere hitap etmek ve göreceli olarak daha yüksek sermaye birikiminizi değerlendirip yatırım yapmak istiyorsanız son yılların gözdesi olan butik hamburger dükkanı açmayı düşünebilirsiniz. Yaklaşık 25 m2’lik bir dükkan bularak farklı lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerin en işlek caddelerinde ve en elit konumlarında açılan butik hamburgerciler ciddi bir gelir elde etmektedir. Bayilik veren firmalar incelendiğinde de en çok tercih edilen dünya devlerine, bu küçük sermayeli iş fikri ile kafa tutabilirsiniz. Elbette kar oranınız onlar kadar olmayabilir ancak işletmenizi açtığınız lokasyonda kısa sürede markalaşmayı başarabilirsiniz.

Butik hamburgerci açarak damak zevki gelişmiş veya farklı lezzetleri denemek isteyen kişileri müdaviminiz haline getirebilirsiniz. Eğlenceli ve bir o kadar da karlı bu iş fikri ile çok daha kar etmek isterseniz yalnızca sizin işletmenize özel hamburger çeşitlerinizi çıkarabilirsiniz. Gerçek anlamda başarılı olmak ve para kazanmak isterseniz alanında en iyi ustayı bulmalı ya da ortağınızı ustalar arasından seçmelisiniz. Menünüzü hazırlarken hem Türk damak tadına uygun hem de sıra dışı lezzetleri eş zamanlı olarak düşünmelisiniz. Evlere servis yapar ve işletmenize gelen müşterilerinizi lezzetinizle de hizmet kalitenizle de etkilerseniz hamburger dükkanı açmanın tüm avantajlarını yaşayabilirsiniz. İşletmenizin konumu, alanı ve ürün çeşitliliğinize bağlı olarak almanız gereken mutfak aletlerine yaklaşık 50 bin – 100 bin TL arasında yatırım yapmanız gerekebilir.

Meyve Suyu Barları Açmak

Hem karlı hem sağlıklı bir iş fikri; Meyve Suyu Barları

Sıcak yaz günlerinde iç ferahlatan kışın ise vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri sunan taze meyveler sizin yeni işiniz olabilir. Meyve suyu barları açmak için yüksek bir sermaye gerekmez. Düşük sermayeli iş fikirleri arasında yer alan meyve suyu barları, personel çalıştırmanıza gerek kalmadan size karlı bir kapı açabilir. Farklı lezzetleri sunarak ve mümkün olduğunca işlek bir konuma yerleşerek siz de bardağı 5-10 TL arasında satılabilen meyve sularının kar marjının avantajlarını yaşayabilirsiniz. Meyve suyu barı açmaya karar verirseniz faaliyet göstereceğiniz il, ilçe özelinde egzotik meyvelerle de ürün çeşitliliğinizi arttırabilirsiniz. Meyvelerinizin arasına mango, ananas ve avokado çeşitler de eklediniz mi değmeyin keyfinize!

Kar marjı yüksek olan tariflerle sağlıklı beslenmek ve ihtiyacı olan enerjiyi taze meyvelerden almak isteyen kitlenizi memnun edebilirsiniz.

Balık Büfesi Açmak

Sahillerin vazgeçilmez işletmesi; Balık Büfesi

Özellikle denize kıyısı olan şehirlerde balık oldukça sık tüketilen bir gıdadır. Ancak balık pişirmek başlı başına bir derttir; kızartması yapılsa tüm ev kokar, buğulaması yapılsa herkes yiyemez, fırına atılacak olsa yok puluydu yok temizlenmesiydi derken bezdirici bir hal alır. Bunun içindir ki balık restoranları her geçen gün yaygınlaşır. Fakat sorun da burada başlar, balık restoranlarına gitmek biraz cesaret ister. Özellikle denize nazır bir konumda bulunuyorsa o restoran gelecek hesabın ne kadar olacağı korkusu balığın lezzetini geride bırakır. Türkiye gibi üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede balık ekmek kültürünün ‘belli başlı yerler hariç’ yeterince yaygın olmaması küçük sermayeli işler arayışında olanların yüzünü güldürür.

Nitekim Türkiye’deki bu açık büyük firmaların da gözünden kaçmamıştır. Yaklaşık 50 bin TL sermaye ile bayilik veren firmalar giderek artmaktadır. Ancak balık büfesi açmak ve hazırladığınız balık ekmeklerle işletmenizin önünde kuyruklar oluşsun istiyorsanız illa ki büyük firmalardan bayilik almak zorunda da değilsiniz. Neticede büyük firmalar bayilik bedeli ile marka bilinirliğini size satıyor, birçok sektörde bayilik almak en mantıklı yol olsa da, söz konusu balık ekmek olduğunda maharet el lezzetine kalıyor. Dememiz o ki; siz de 20 bin TL dolayında sermayenizi değerlendirmek isterseniz yaz kış satış yapabileceğiniz lokasyonlarda kendi balık büfenizi kurabilirsiniz.

Kadınlara Özel Spor Merkezi Açmak

En yeni iş fikirleri arasında yer almasa da kadınlara özel spor merkezi açanların karlılığı tüm girişimcileri imrendiriyor. Her yaştan kadının akın akın üyelik yaptırdığı kadınlara özel spor salonlarında sınıf dersleri kadar bireysel antrenmanlar da talep görüyor. Gençler her mevsim fit kalmak ya da kilo vermek için; orta ve ileri yaş kadınlar da sosyalleşip sağlıklarını korumak için spor salonlarına gidiyor.

İşletmenizi açmaya karar verdiğiniz lokasyondaki kadın nüfusuna dikkat ederseniz, yanınıza kadın bir ortak bulursanız bu sektörün duayenlerinden olan firmalardan bayilik alabilirsiniz. Ortalama 50 bin TL sermaye ile yapılabilecek işler arasında yer alan bu girişimcilik fikri kısa, orta ve uzun vadede sizin lehinize sonuçlanacaktır. İşletmenizin başarısını arttırmak isterseniz sosyal medyada profil açabilir, dönemsel indirim kampanyaları düzenleyebilir, müşterilerinizin geçirdikleri değişimi onlardan izin alarak sergileyebilir ve kısa sürede hayalinizdeki işin başında olduğunuzu fark edebilirsiniz.  

Çocuklar İçin Aktivite Merkezi Açmak

Çalışan anne ve babalar için harika bir işletme: Çocuklar İçin Aktivite Merkezleri

Yaklaşık 50 bin TL sermaye ile çocuklar için aktivite merkezi açabilirsiniz. Çocukları seviyorsanız, onların güvenliğini önceliklendiriyorsanız bir de işletmenizin hijyen standartlarını yüksek tutmayı başarabilecekseniz ebeveynlerin yeni gözdesi haline gelebilirsiniz. Şehir yaşamının yarattığı olumsuzluktan çocuklarını uzak tutmak isteyen ve arada bir de olsa çocuklarının farklı deneyimler yaşamasını isteyen ebeveynlerin aktivite merkezlerine yoğun ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz.

Farklı yaş gruplarına özel eğitici ve öğretici oyunlar kurgulayarak, konusunda uzman profesyonelleri işe alarak çocuklarla neşeli ve bir o kadar da hareketli günler geçirebilirsiniz. İşletmeniz uygunsa ebeveynlere satış yapabileceğiniz bekleme alanları oluşturabilir ya da aktivite merkezinde doğrum günü gibi özel kutlamalar için organizasyonlar düzenleyebilirsiniz.

Çocuklar için aktivite merkezi açmak istiyorsanız lokasyon seçiminize her zamanki gibi özen göstermelisiniz. İşlek lokasyonlar ya da AVM’ler bu aşamada önceliğiniz olmalı, ancak yüksek kira bedelleri sizi yoracaksa rahat ulaşılabilir lokasyonlara da yönelebilirsiniz. Böylece hem hafta içi hem de hafta sonu çocukları ile kaliteli zaman geçirmek ve çocukları sosyalleşsin isteyen ebeveynlerin tercihi haline gelebilirsiniz.

Spor Hocalığı Yapmak

Spor salonu açacak sermayeye sahip olmayanlar için bir fikir; Spor Hocalığı

Spor salonu açacak sermayenizin olmaması spor eğitmenliği yapıp sektöre adım atmanıza engel olmaz. Küçük sermayeli işler arasında sayılan hatta sermayesiz işler kategorisine giren spor eğitmenliği için siz de zaman kaybetmeden girişimlerinize başlayabilirsiniz. Elbette uzmanlık gerektiren bu iş fikrini hayata geçirebilmeniz için arkanızda sağlam referanslarınızın bulunması gerekebilir. Geçmiş dönemde spor eğitmenliği tecrübeniz varsa, bu işin eğitimini aldıysanız, kendi işinizin sahibi olmak istiyor ancak ne yazık ki sermaye yetersizliğine teslim oluyorsanız yola daha küçük adımlarla çıkabilirsiniz. Sizi tercih eden kişilerin hayatını değiştirmek ve onları daha sağlıklı hale getirmek için çalışırsanız eğitmenlik ücretinizin saat başı fiyatını ciddi oranda arttırabilirsiniz, sonrasında neyse asıl girişimcilik hayaliniz onu gerçekleştirecek sermaye birikimine kavuşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Ajansı Kurmak

Son Zamanın Modası; Dijital Pazarlama Ajansı 

İnternet dünyayı da dünyalıları da esir aldı. Alışveriş alışkanlıklarımızdan toplumsal görüşümüze, çalışma düzenimizden giyim tarzımıza her şey internetin etkisinde kalmaya başladı. Şirketler için ise internet hem bir fırsat hem de büyük bir dezavantaj yarattı. Gelişemeyen ve internete has kurallara ayak uyduramayan işletmeler maalesef teker teker kepenk indirmeye başladı.

İnternet tüm işletmelere bir bakıma fırsat eşitliği sağladı, internetteki dijital izlerini çoğaltan, web sitesi ile milyonlarca kişiye erişme fırsatı yakalayan ve sosyal medyada marka sadakatini arttıran firmalar tüketicilerin vazgeçilmezleri haline aldı.

İnternet ve çevresinde gelişen dijital pazarlama yöntemleri önem kazanınca reklam ajansları da kabuk değiştirmeye başladı. Artık dijital pazarlama ajansları kaliteli hizmet verdikleri takdirde birçok firmadan iş alabilir hale geldi. Dijital pazarlama ajansı dediğimizde aklınıza dizilerdeki devasa ofisler gelmesin, başlangıçta yalnızca şirket kuruluşu yapmanız ve kendinize sanal ofis gibi uygun alternatiflerin avantajını sunmanız yeterli.

Siz de dijital pazarlamanın en azından bir dalında uzmanlaşmışsanız, müşteri ilişkileriniz iyiyse, pazarlama ve satış benden sorulur diyenlerdenseniz ajansınızı kurmamanız için hiçbir nedeniniz yoktur. Komplike yatırım gerektirmeyen ve küçük sermayeli işler arasında yer alan dijital pazarlama ajansı açmak size hayatınızın fırsatını sunabilir. İlk olarak spesifik bir sektör belirler, o alanda referanslarınızı güçlendirir, sizinki gibi küçük ancak yenilikleri takip eden kardeş ajanslarla iş birliği yaparsanız dijital dünyanın karlılığını yaşayabilirsiniz.

Çiğ Köfte Bayiliği Almak

İlk aklınıza gelen fikir; Çiğ Köfte Bayiliği 

Az sermayeli işler hakkında yazılan tüm yazılarda isteseniz de istemeseniz de çiğ köfte bayilik önerisiyle karşılaşırsınız. Bu karşılaşma rastlantı da değildir, çiğ köfte bayilikleri yatırımları oldukça az sermaye gerektirir ve çiğ köfte sevilen bir lezzet olduğu için sürümden kazandırır. İşlek lokasyonlarda açılan, içli köfte, içecek alternatifleri gibi lezzetlerle çapraz satış olasılığı arttırılan çiğ köfte bayilikleri sahiplerine yüksek kazanç elde etme imkanı sunar.

Çiğ köfte bayiliği almak isteyenler ücretsiz bayilik veren firmalar ile de düşük bütçe ile bayilik veren firmalar ile de karşılaşabilir. Marka bilinirliğine önem verenler ortalama olarak 30 bin TL sermaye ile anahtar teslim bir işletmenin sahibi olabilir. Çiğ köfte bayilik açarak para kazanmak isteyenler işletme hijyenine önem vererek, müşteri memnuniyetini önemseyerek, hızlı servis sunarak ve evlere paket servisi vererek beklentilerinin üzerinde bir karlılık yaşayabilirler.

Solucan Gübresi Üretimine Başlamak

Popüler ama kirli bir iş fikri; Solucan Gübresi Üretimi

Az sermaye ile çok kazandıran işler kategorilerinin yıldızlarından biri ile karşınızdayız. Solucan gübresi faydaları organik tarımın ön plana çıkmasıyla birlikte giderek daha cazip hale gelmiştir. Gıda atıklarının solucanların sindirim sistemlerinden geçmesi yoluyla elde edilen solucan gübresi; yüksek besin değerleri ile son yıllarda organik tarım yapanların vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

Kırmızı Kaliforniya solucanı tedariki ile başlayan solucan gübresi üretim süreci uygun koşullar sağlandığı takdirde girişimcilere yüksek karlılık sunabilir. Topraktaki PH dengesini düzenleyen, ürünlerin daha lezzetli olmasını sağlayan, bitki köklerini güçlendiren, bitkilerin direncini yükselten ve toprakta bulunan zararlı bakterileri ortadan kaldıran solucan gübresi üretimi, küçük sermayeli iş fikirleri arasında en zahmetsiz olanların başında gelir.

Solucan gübresi üretimi maliyeti, üretim tesisinin büyüklüğü doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Devlet teşvikleri de alınabilen bu iş fikri için yatırım yapmak isteyenlerin başlangıç aşamasında 5 bin TL ila 10 bin TL arasında sermayeye sahip olması yeterli gelir. Solucan gübresi üretimi solucan yetiştiriciliği ile de desteklendiği takdirde girişimcilere hatırı sayılır oranda kar bırakır. Tesis büyüdükçe yatırım maliyeti artsa da solucan gübresi yetiştiriciliğinin her halükarda karlı olduğu gerçeği yadsınamaz.

Yarasa Gübresi Satmak

Personeli gece çalışsın isteyen patronlar için; Yarasa Gübresi Üretimi :)

Gübre üretimi ve satışı ile ilgili ilk önerimizi sunmuşken yarasa gübresinden bahsetmemek olmazdı. Yarasa gübresi üretimi yaparak para kazanmak organik tarım yapanlara hitap etmeyi düşünenler için az sermaye ile yüksek kazanç sunan iş fikirleri arasında yer alır. İçerdiği vitaminler ve mineraller nedeniyle organik tarımın olmazsa olmazları arasında yer alan yarasa gübresi aynı zamanda magnezyum, demir, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller bakımından da oldukça zengindir. Hem yurt içi hem de yurt dışı pazarına satış yapmayı düşünen girişimciler bütçeleri ile orantılı olarak mağara kapatabilirler ya da yarasa evleri yaptırarak bu ürünü toplama ayrıcalığına erişebilirler. Bu fikir önceden tuttu, yine tutabilir, bizden söylemesi…

Danışmanlık Hizmetleri Vermek

Uzmanlığınız ile gelir elde edin; Danışmanlık Hizmetleri

İsterseniz freelance olarak sermaye harcamadan isterseniz şirketinizi kurarak düşük sermayeli iş fikirleri arasında yer alan danışmanlık hizmetlerini sunmaya başlayabilirsiniz. Bu iş fikrini hayata geçirmek için farklı alanlarda uzmanlıkları bulunan kişilerle ortaklaşa projeler alabilir ya da kendi uzman olduğunuz alanda deneyimlerinizi ve bilgi birikimlerinizi ihtiyaç duyanlara aktarabilirsiniz. Sizin tarafınızdan belirlenen ücret aralıkları ile hedef kitlenizi ayrıştırma ayrıcalığına da danışmanlık hizmetleri ile kavuşabilirsiniz. Danışmanlık hizmetleri verecekseniz sosyal medya platformlarında mutlaka var olmalısınız. Özellikle iş dünyasının ritminin tutulduğu LinkedIn platformunda kendinize geniş bir çevre oluşturabilirsiniz. Bilgi ve deneyimlerinizi aktaran blog yazıları ve farklı içerikler hazırlayabilir, kendinize bir Youtube kanalı kurabilir ya da freelance sitelerine danışmanlık ilanı açarak faaliyetlerinize zaman kaybetmeden başlayabilirsiniz.

Fotoğraf Stüdyosu Açmak

İşine sanat katmak isteyenlere; Fotoğraf Stüdyosu Açmak 

Fotoğraf makineleri oldukça pahalı biliyoruz, ancak fotoğraf stüdyosu açarak kısa sürede harcadığınız tüm maliyetinizi çıkarabilir ve artıya geçebilirsiniz. Profesyonel çekim yapabilen bir makine alırsanız (bu konuda uzman olduğunuzu varsayıyoruz) profesyonel fotoğraflar çekebilir, video çekimlerine katılabilirsiniz. Bu aşamada reklam ajansları ile iş ortaklığı kurduğunuz takdirde istediğiniz düzenli gelire de kavuşabilirsiniz.

Başlangıç aşaması için maksimum 50 bin TL sermaye ile tüm hayatınızı değiştirebilirsiniz. “Fotoğraf işinde para var mı?” derseniz kesinlikle var olduğunu söyleyebiliriz. En basitinden doğum fotoğrafları, nişan fotoğrafları ve düğün fotoğrafları çekebilirsiniz. Sonra sosyal medya hesaplarını canlandırmak isteyen şirketlere hizmet sunabilirsiniz. Aldığınız makine ile video çekimi yapabilir, çektiğiniz videolar ve yaptığınız video düzenlemelerinden para kazanabilirsiniz. Bunların haricinde stok fotoğrafçılığı yaparak da fotoğraflarınızı servis etmeye başlayabilirsiniz. Az sermayeli iş fikirleri arasında sayılan fotoğrafçılık ile bir anda birden fazla hizmeti vererek kazançlarınızı çoğaltır hale gelebilirsiniz.

Teslimat İşine Girmek

Genç girişimciler için teslimat üzerine kurulu işler

evraklar, paketler, kargolar, ürünler teslim etmek zorunda olan irili ufaklı şirketler; bulunduğunuz konumda siparişi bir an önce gelsin isteyenler; çok önemli bir belgem var şu saatte yetişsin istiyorum diyenler teslimat işine girdiğinizde bir anda potansiyel müşterilerinize dönüşür. Aracınız varsa sermaye gerektirmeyen iş fikirleri arasında yer alan teslimat işi; işinizi doğru, kaliteli ve tam zamanında yaptığınız takdirde hayatınızı güzelleştirebilir. İster tek başınıza ister birden fazla ortakla girebileceğiniz teslimat işinde özelleşmenizin size daha yüksek kazanç sağlayacağını hatırlatmak istiyoruz. Özellikle il içerisinde uzak bölge teslimat işlerinde kargo şirketleriyle yarışabilmek adına organizasyon yeteneğinizi geliştirmeli ve belki de yalnızca şirketlere hizmet vererek kazanç kanalınızı genişletmelisiniz.

El ve Ayak Bakımı Salonu Açmak

Kozmetik sektöründe vazgeçmem diyenlere fikir; El ve Ayak Bakımı Salonu Açmak 

El ve ayak bakımı salonu açarak yalnızca kadınlara veya hem kadınlara hem de erkeklere hizmet sunabilirsiniz. Bünyesinde birden çok hizmet bulunduran güzellik salonlarından farklı olarak yalnızca manikür ve pedikür özelinde hizmet veren “nail bar” olarak tanımlanan işletmeler özellikle büyük şehirlerde yüksek talep görüyor. Tırnak süslemelerinin yapıldığı ve müşterilere yakın ilgi gösterildiği bu işletmelerin başında kadınların durması daha avantajlı olsa da yatırımlar kadın ve erkek girişimcilerin imzasını taşıyabiliyor. El ve ayak bakımı salonu açma maliyeti işletmenin alanı, konumu ve işletmede kaç kişi istihdam edileceğine göre değişiklik gösterse de genellikle 30 bin – 40 bin TL sermaye bu iş fikri için yeterli oluyor.

Ev Yemekleri Dükkanı Açmak

Kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir iş fikri
 

İş merkezlerinin ya da üniversite kampüslerinin bulunduğu bölgelerde düşük sermaye ile en çok kazanç sağlayan iş fikirleri arasında yer alan ev yemekleri dükkanı ile yüksek miktarda para kazanabilirsiniz. Her gün farklı yemeklerle karşıladığınız müşterilerin sadakatini kazanabilir, çeşitli sıcak yemeklerle kalplerini fethedebilirsiniz. Birden fazla menü seçeneği oluşturabilir, yeni lezzetler sunabilir ve her defasında karlı çıkan siz olabilirsiniz.

İyi yemek yapan ve titizliği ön planda tutan aşçılarla yola çıkmayı başarırsanız 30 m2 alana sahip bir dükkan bulsanız bile tabiri caizse para basabilirsiniz. Fakat bu iş fikrini hayata geçirecekseniz bölgedeki rakiplerinizi de değerlendirmelisiniz. Fast food restoran ağırlıklı bir bölgede kazançlarınızı arttırabileceğinizi ev yemekleri dükkanlarının yoğun olduğu yerlerde ise karınızı riske atabileceğinizi unutmamalısınız. Her bütçeye uygun alternatiflerin sunulması gereken bu iş fikri doğru planlanırsa yüksek kazanç sağlamanızı mümkün hale getirir. Aynı zamanda işinizi büyütmek de isterseniz catering hizmetleri sunabilirsiniz. Böylece hem bireysel hem de kurumsal müşterilerinize eş zamanlı hizmet sağlayarak özel organizasyonların tedarikçisi haline gelebilir ve kar kapılarınızı çoğaltabilirsiniz.

Ev Yapımı Pastane Ürünleri Satabilirsiniz

En tatlı iş :)

Gıda boyaları, alışılmış tatlar, fabrikasyon kokan lezzetler artık birçok kişi tarafından tercih edilmiyor. Rafine şekerlerin hakim olduğu bir krallığa savaş açmak isteyenler ise ev yapımı pastane ürünleri satarak birçok butik kahve dükkanı ile ortak iş yapma karlılığına kavuşuyor. Birbirinden leziz tatlılar, pastalar, poğaçalar arasından siz de en dikkat çekici tarifleri seçebilir ve elinizin maharetini ya da başka bir kişinin ustalığını kullanabilirsiniz. Sermayesiz iş fikirleri arasında yer alan ev yapımı pastane ürünleri satışını daha kurumsal bir şekilde yapmak isterseniz dükkan da açabilirsiniz. Dükkan açmak için konseptinize göre yaklaşık 50 bin TL tutarında bir sermaye gereksiniminiz olabilir. Kendi dükkanınızı açtığınızda karlılığınız da artacaktır, ancak öncesinde iddialı olan lezzetlerinizin satılıp satılmadığını kontrol etmenizde de fayda olacaktır.

Yüzme Havuzu İşletmeciliği

Eğlenceli bir işletmem olsun dieyenlere

Evet mevsimsel bir iş ancak bu işin devamlılığı sizin elinizde! Neticede havuzlar yaz aylarında çok ciddi paralar kazanılmasını sağlasa da uygun koşullar bir araya geldiğinde ve doğru kiralama stratejisi belirlendiğinde kış aylarında da gelir sağlamınıza yardımcı olur. Yaz aylarında  havuz keyfi yaşamak isteyenlerden havuza giriş için ayrı, satılan yiyecek ve içeceklerden ayrı kazanç sağlayabilirsiniz. Genellikle halk plajlarının yoğun olduğu lokasyonlarda yüzme havuzu işletmeciliği alarak iş çevrenizi genişletebilir yalnızca sezonda tüm yıl ihtiyacınız olan geliri fazlasıyla karşılayabilirsiniz. Havuz işletmeciliği, eğlenceli ve dinamik bir yaşam arayışındaysanız size fazlasıyla iyi gelecektir! Gerekli maliyet ise havuzun niteliği, konumu, potansiyel müşteri kitlesi gibi değişkenlere göre değişebilir. İmkanınız varsa deniz suyu olan havuzların işletmeciliğini almak için harekete geçebilirsiniz!

Makarnacı Açabilirsiniz

En tanıdık lezzet; makarna
 

Tek bir makarna çeşidi ile yalnızca gençleri hedeflemek ve uygun fiyat seçenekleri sunarak gençlerin uğrak noktası olmayı düşünüyorsanız makarnacı açabilirsiniz. Başlangıçta küçük ancak dekorasyonu ile fark yaratan bir işletme bularak yola çıkabilir, zaman geçtikçe alanınızı genişletip daha çok kişiye hizmet edebilirsiniz. Az sermayeli iş fikirleri arayanları cezbeden makarnacı açmak, birçok açıdan oldukça karlı bir yatırım olarak düşünülebilir. Makarna ucuz ve temel bir gıda maddesidir, aynı zamanda toplumumuzda da çok sevilir. Herhangi bir cafede 15 – 35 TL aralığında satılan makarna seçenekleri arasından kendinize en uygun olanı seçebilir, kendi özel tarifiniz varsa beğeniye sunabilir ve gün içerisinde tek derdinizin müşterilerinizin talebine yanıt vermek olmasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Çiçekçi Dükkanı Açmak

Çiçekçilik sektörünün durağan olduğu düşünülür ancak işin aslı pek öyle değildir. Yalnızca sevgililer günü, anneler günü, doğum günleri gibi özel günlerde çiçek alınmaz. Düğünler, mağaza açılışları, öğretmenler günü gibi özel anlam içeren günlerde çiçekçi dükkanları yüksek kazanç sağlar. Çiçek almanın sevgiyi göstermenin en klasik ancak bir o kadar da anlamlı yollarından biri olduğu gerçeğini lehinize çevirmek isterseniz siz de nezih bir lokasyonda profesyonel aranjmanlar yaparak üretkenliğinizden para kazanabilirsiniz.

Bayilik Veren Firmalar Arasında Yer Alabilirsiniz!

Sonuç olarak, eğer kendi işinizin sahibi olmayı düşünüyorsanız çevrenize bakmalı ve sermayesiz iş fikirleri kadar küçük sermayeli iş fikirlerinin de olduğunu görmelisiniz. Hizmet kalitenizi arttırırsanız ve yaptığınız işi severek sürdürürseniz küçük işletmenizi kısa sürede büyütebilirsiniz. Organizasyon yapınızın sağlamlığını, dijital reklamlarınızı ve müşteri memnuniyetinizi birleştirerek ilerleyen dönemlerde markalaşabilir, hatta yeterli çalışmaları gerçekleştirerek bayilik veren firmalar arasında yer alabilirsiniz.

Bayilik veren firmalar yalnızca marka bilinirliklerini ve sevilen ürün ya da hizmetlerini satma yetkisi vererek, bilinirlikleri ile doğru orantılı olarak bayilik ücreti isterler. Neden siz de bu firmaların sahipleri arasında yer almayasınız?

Bu içeriği oylayın
1.00, 1 Oy
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.