Bağcılık teknikeri

Kaliteli üzüm yetiştirilmesi ve üzümden şarap, sirke vb. ürünlerin üretilmesinde ziraat mühendisine yardımcı olarak çalışan kişidir.

GÖREVLER

Yetiştirilecek üzüm cinsine uygun toprağı ve asmayı seçer, Asmaları aşılar, toprağı gübreler, Asmaları zararlılardan korumak için ilaçlama, zararlı otları temizleme gibi önlemler alır, Üzümlerin toplatılıp, kurutulması için uygun zamanı ve yeri belirler, Üzümleri yaş ve kuru olarak pazarlar,
Üzümlerin işlenerek şarap, sirke, şıra, meyve suyu yapılması ile ilgili işleri yürütür.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Üzüm asması,
– Asmaları dikmek için kazıklar, kazıkları bağlamak için teller,
– Bel, çapa,
– Bağ makası,
– Haşere ilaçları,
– İlaç püskürtme makinesi.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Bağcılık teknikeri olmak isteyenlerin;
– Biyolojiye, özellikle botaniğe ilgili ve bu alanda başarılı,
– Açık havada çalışmaktan, bitki üretmekten hoşlanan,
– Bedence sağlıklı ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Bağcılık teknikeri bazen açık havada, bazen kapalı ortamlarda çalışır. Çalışırken ziraat mühendisleri, gıda mühendisleri, meslektaşları ve tüketicilerle iletişim halindedir
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Bağcılık teknikerleri kamu ve özel sektöre ait bağlar, şarap ve meyve
suyu fabrikaları, Tarım Bakanlığına bağlı Bağcılık Araştırma Enstitülerinde çalışabilirler.
Ülkemizin bir tarım ülkesi olmasına karşın, ne yazık ki ziraat alanında yetişmiş elemanların işe yerleştirilmeleri oldukça güç olmaktadır.Ancak, teknik ziraatın gelişmesiyle bu alanda yetişmiş, bilgili elemanlara ihtiyaç artmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Bağcılık” bölümlerinde verilmektedir
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin Bahçecilik, Çay Teknolojisi, Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım Teknolojisi, ile Zeytin Teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar “Bağcılık” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için, ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; Matematik, Teknik Resim, Zirai Botanik, Zirai Meteoroloji, Bağ Hastalıkları, Analitik Kimya, Ekonomi, Bağ Ekolojisi, Asmanın Tanımı, Bağ Zararlıları, Asmanın Beslenmesi ve Gübrelenmesi, Bağlarda Yabancı Otlar, Toprak Bilgisi, Bağ Tesis Tekniği ve Bakımı, Asma Fidanı Yetiştirme Tekniği, Şarap ve Şıra Teknolojisi, Uygulamalı Bağcılık, Bilgisayar Programlama, Bağ Klon Seleksiyonu, Üzüm Değerlendirme ve Ekspertiz, Bağlarda Mekanizasyon derslerini alırlar.
Bağcılık programında amaç, daha çok uygulayıcı olarak, iyi kalitede üzüm yetiştirmek için toprağın ve asmanın seçilmesi, asmaların bakımı ve beslenmesi, üzümlerin toplanması, yaş ve kuru olarak pazarlanması, şıra ve şarap yapımı gibi işlerin yürütülmesinde ziraat mühendisleri ile birlikte çalışacak bağcılık teknikeri yetiştirmektir.

MESLEKTE İLERLEME

Bağcılık ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Ziraat Fakültelerinin Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Ziraat Mühendisliği lisans programına dikey geçiş yapabilirler

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler.

Mezuniyet sonrasındaki kazanç çalışılan işyerine ve yapılan işe göre değişiklik göstermektedir. Asgari ücretin 3-4 katına kadar aylık ücret alınabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili eğitim kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here