Bağkurlu Başka İşyerinde Sigortalı Olarak Çalışılabilir Mi?

Bağkurlu Başka İşyerinde Sigortalı Olarak Çalışılabilir Mi?
bağkur

Bağkurlu olan kişiler sigortalı olarak çalışılabilir mi?

İşletme kuran kişilerin veya bir işletmenin ortaklarının akıllarına gelen sorulardan biri de, işletmeleri dışında bir yerde sigortalı olarak çalışıp çalışamayacaklarıdır. Kendi işletmeniz varken yani Bağkur’lu olmuşken SSK lı olabiliyor musunuz?

Bir diğer soru da eğer iş yeri kapatılmadan başka bir yerde çalışılabilirse SSK mı yoksa Bağkur mu geçerli olacaktır? Vergi mükellefi olan işletme sahipleri veya şirket ortakları işyerlerini kapatmadan veya ortaklıklarını sonlandırmadan da SSK’lı olabilirler. Elbette sorular sadece bununla kalmayacaktır. Hem SSK hem Bağkur primi aynı anda yatırılabilir mi? SSKlı iken tekrardan Bağkur primi yatırılabilir mi? Yatırılabilirse bunun için geçiş süresi var mıdır? Bunun gibi sorular bu konu içerisinde sıklıkla sorulmaktadır.

Eğer bir işletme sahibiyseniz mutlaka Bağkur lu olmak zorundasınız. Bu da sizin vergi mükellefi olduğunuzu göstermektedir. 28.02.2011 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 6111 sayılı torba yasa ve 5510 sayılı kanunda bulunan 53. Madde gereğince Bağkurlu olan kişilerin başka bir yerde çalışarak SSKlı olmaları yönünde bir yasağın olmadığı belirtilmektedir. Bu da şu sonucu doğurmaktadır. SSK lı olarak da başka bir yerde çalışabilirsiniz.

Vergi kayıtlarınızı yani şirketlerinizi kapatmadan başka bir yerde çalışan olarak SSK’lı olarak çalışmanız mümkündür. Bu sayede hem ortak olarak hem de işletme sahibi olarak ticari faaliyetlerinize devam edebilirsiniz hem de başka birine ait bir işletmede de belirli bir ücret karşılığında çalışabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ve merak edilen bir husus da hem vergi mükellefi iken yani Bağkur kaydınız varken, hem de SSKlı olarak priminiz ödenirken her iki sigorta kapsamındaki primleri ödeyip ödeyemeyeceğinizdir. Bu noktada da bilinmesi gereken her iki primi de, ödeme zorluğu çekmeyeceğinize kanaat getirirseniz ödeyebileceğinizdir.

Vergi mükellefi veya şirket ortağı durumunda iken başkasına ait bir işletmede SSKlı olarak çalıştığınızda Bağkur kaydınızı durdurabilirsiniz. Bulunduğunuz ilin Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe le başvurmanı yeterlidir. Ancak hem bağkur primlerinizi hem de SSK primlerinizi ödemek isterseniz de ikisini de aynı anda ödeme hakkınızın olduğunu da unutmamak gerekir. Her iki primi de ödemeniz halinde emeklilik maaşınızın yükseleceği avantajını yakalayacağınızı da unutmamak gerekir.

Eğer işletme sahibiyken başkasına ait bir işletmede SSK primi ile çalışıyorsanız ve Bağkur kaydınızı da durdurmuş iseniz, çalıştığınız işten ayrılırsanız ne olur?

Eğer çalıştığınız işten ayrılırsanız ve SSK kaydı ile devam ediyor iseniz o halde işten ayrılmanın ardından yeniden işletmenize ait Bağkur kaydınızla prim ödemelerinize devam edebilirisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here