Balık restoranlarının kâr oranları çok yüksek

Yeşilköy’deki deniz ürünleri restoranı Eleos fiyat ve kalite dengesi ile dikkati çekiyor. Aleks Karaköse, ‘Yıllarca gittiğim balık lokantalarından hep mutsuz ayrıldığım için burayı açtım. Amacım çok para kazanmak değil, herkesin hem yerken hem de hesabı öderken mutlu olduğu bir yere sahip olmak’ diyor.

Yeşilköy’ün kimliğini korumuş en güzel sokaklarından birinde, 1870’lerden kalma, Latin Katolik Kilisesi’nin karşısında tarihi bir binada, Eleos adlı bir balık ve deniz ürünleri restoranı var. Adı ve mavi beyaz örtülü masalarıyla, müzikleriyle kapıdan girdiğiniz andan itibaren kendinizi Yunan adalarından birinde hissediyorsunuz. Ama iş, yemekler önünüze gelince değişiyor. Eleos tam bir mutfaklar buluşması; Türk, Ermeni ve Yunan yemekleri karması.
Rum mezelerinden tulumaki, ıstakoz kavurma, kekikli ızgara ahtapot, kalamar, domatesli, peynirli midye saganaki, Laz mutfağından pazılı hamsili sarma, Ermeni usulü pilaki, mevsiminde topik, midyeli lahana sarma gibi çeşitlerin yanı sıra avokadolu karides, balık kokoreç gibi yeni nesil ara sıcakları da yapıyorlar.
Aleks Karaköse, “Burası aslında ağırlıklı Ege mutfağı ama Ermeni mezeleri kontenjandan giriyor. Ben midye dolması, pilaki kokularıyla büyüdüm, ev her daim tarçın kokardı, burada nasıl yapmayız” diyor. Ermeni mutfağında olduğu gibi hem pilaki hem de midye dolma buzdolabına girmeden ılık ılık servis yapılıyor.
Samatya kökenli Yeşilköy doğumlu Ermeni Aleks Karaköse matbaacılık yapan bir işadamı. Kartvizitten kataloga, kitaptan film afişlerine çalışmalar yaptıkları baba mesleği Lajans isimli bir matbaaları var. Deniz ürünleri, meze merakı ve İstanbul’da gittiği yerlerden mutlu çıkmaması sonunda ona bir restoran açtırmış.
Yola dört ortak olarak koyulmuşlar ama şimdi iki kişi devam ediyorlar. Ortağı Ercan Erdoğan grafiker ve matbaada da birlikte çalışıyorlar. Önce eğlence sonra yeme-içme dünyasına giriş yapmışlar. Karaköse, Kınalıada’da Zoi Bar’a ortak, Ercan Erdoğan’ın da Taksim’de Araf adlı bir barı var.

Üç sesli harf akılda kalır
Aleks Karaköse, “Müşterilerimiz, müdavimlerimiz var” yerine, “Biz bir kabileyiz” diyor. Hele bir de yeni gelen bir müşterinin “Ya abi acayip bir yer buldum, seni buraya getireceğim” demesine kulak misafiri olursa dünyalar onun oluyor. “Bana bundan daha büyük mutluluk yok, herkes der bunu ama biz gerçekten bu işi para kazanmak için yapmıyoruz” diyor.
Eleos, Yunanca merhamet anlamına geliyormuş. Hem kilisenin karşısında olması hem üç sesli harften dolayı akılda kalması bu sözcüğü seçmelerinde etkili olmuş. Belki bu yüzden de fiyatlar makul. Altmış liraya içki dahil çıkabiliyorsunuz. Tatlı, meyve, sakız likörü ve tarçınlı kahve ise Eleos’un konuklarına ikramı. 90 kişilik restoranda işin ilginci, bu fiyatlarla zarar da etmiyorlar. İçki fiyatlarında da son derece insaflılar, bizlerin marketten 35-40 lira aralığında aldığı şaraplara 60-70 lira fiyat konmuş.
“Bir gecede kişi başı 200-250 lira hesap alan yerle aramızda malzeme ve kalitede hiçbir fark yok. Ben bu işe soyununca ne kadar çok para kazandıklarını anladım sektördekilerin” diyor.
Sadece sızma ve tereyağı kullanıyorlar. Karidesler Yeşilköy’den, kalamar Bozcaada’dan, zeytinyağı Ayvalık’tan, midyeler Samsun’dan geliyor.

İlk şube Kınalıada’ya
Eleos’a gidince ıstakoz kavurma, midye saganaki, karidesli kabak kayık, hamsi dolma, ahtapot ızgara ve kekikli mantar kavurmayı denemeyi ihmal etmeyin. Hepsi gerçekten son derece taze, dozunda pişmiş ve lezzetli.
Aleks Karaköse bir zamanlar deniz ürünleri yemek için sık sık gittiği Yunanistan’ın Tasos Adası’na şimdi yeni çeşitler öğrenmek ve malzeme almak için gidiyor. İstanbul’dan çıkıp Selanik üzerinden dört buçuk saatte Tasos Adası’nda olduğunu söylüyor. Hatta bazen Sait Usta’yı da yanında götürüyor. Artık akraba gibi olduk dediği Niko’nun mutfağına da girip beğendikleri yemekleri öğreniyorlar. Hatta yılbaşında bir hafta kadar Niko ve Rembetiko ekibi yemekleri ve müzikleriyle Eleos’un konuğu olacakmış. Yaza doğru da gönülden bağlıyım dediği ve yıllardır Zoe adlı bir bar işlettikleri Kınalıada’da bir şube açmayı planlıyorlar. Kaynak:Referans

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here