Balon fabrikasında üretim durdu

Gaziantep’te 1 milyon 400 bin dolar harcayarak kurulan oyuncak ve süsleme balonu fabrikası, işletme sermayesi bittiği için üretimini durdurdu.

İstanbul’da, Çin’den balon ithal ederek satan bir firmanın temsilciliğini yaparken, iki ortağı ile birlikte Gaziantep’te balon üretimi yapmak için evini, arabasını, arsalarını satarak ayda yaklaşık 17 milyon 500 bin balon üreten bir tesis kuran Dragon Balon Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Dündar, daha sonra ortaklarının ayrılması yüzünden tek kaldığı için sıkıntılı günler geçirdiğini söyledi.

Irak dahil bazı ülkelere binlerce dolar ihracat yaptığını, iç piyasaya da mal sattığını belirten Dündar, “Bu aşamada makinemizde arıza çıktı. Türkiye’de bu arızayı kimse yapamadı. Çin’den usta getirdim ve yaklaşık 2 aylık bir çalışmayla sistemi düzeltip üretime başladık. Bu arada, sattığımız ürünlerin tamamının parasını arızanın giderilmesinde ve yeni parçaların alımında kullandık. Bu nedenle üretime ara verdik. Hatta, son arsamı da bu arada sattığım için işletme sermayem kalmadı” dedi.

İNSANLAR HAFİFE ALIYOR
İnsanların balonu sadece çocukların oyuncağı olarak algıladığını kaydeden Fatih Dündar, “Oysa balon kongrelerin, açılışların, kutlamaların, törenlerin vazgeçilmez aksesuvarı. Türkiye’de büyük bir pazar payı var. Türkiye’de 4- 5 tane küçük firma ancak ayda 400- 500 koli mal üretebiliyor” diye konuştu. Tesisindeki iki makinenin toplam 8 bin 900 koli ürettiğini belirten Dündar, şunları söyledi: “Eğer makinelerim çalışmaya başlasa biz Çin ile rekabet edeceğiz. Hem Çin’e ayda 300- 350 bin dolar para ödemeyeceğiz hem de Irak, İran, Suriye, Gürcistan, Özbekistan başta olmak üzere birçok ülkeye yaklaşık 600- 650 bin dolarlık ihracat yapabileceğiz. Ben, bu ülkelerle ilgili pazar araştırmaları yaptım ve pazarlama sorunumuz kesinlikle olmayacak. Bizim üretime başlamamız Türkiye’deki satıcıları da rahatlatacak. Çünkü insanlar Çin’den az mal siparişi veremiyor. En az bir konteynır istiyor. Malı 1 aya geliyor, parasını peşin ödüyor bekleyecek, satacak ki kasasına parası tekrar girsin. Oysa benden 100- 200 koli istese ertesi günü malı elinde. Parası da cebinde kalacak.”

‘BAŞBAKAN ÜRETİN, İHRACAT YAPIN DİYOR AMA’
Fatih Dündar, varını, yoğunu fabrika kurmak için harcadığından işletme sermayesi darboğazına girdiğini, para ve hibe değil, kendisine makinesini çalıştırmasını sağlayacak hammadde desteği sağlanmasını istediğini söyledi. Dündar, şunları kaydetti:
“Sayın Başbakan ‘Üretin, istihdam sağlayın, ihracat yapın’ diyor. Ben bunun için çırpınıyorum ama tıkandım kaldım. Kredi istiyorum ama evrakları bankaya götürünce, ‘Şirketiniz yeni kurulmuş, mizanı, bilançosu yok’ diye kredi vermiyorlar. Allah aşkına yeni kurulan şirketin bilançosu, mizanı olur mu? Diyoruz ki, ‘Para istemiyorum, mal alayım; parayı siz oraya ödeyin’, onu da kabul etmiyorlar. Şaşırdım, kaldım. Bu fabrika çalışmaya başlasa en az 50- 60 kişi çalışacak. Bir o kadar kadın da evlerinde balon kolileyip para kazanacak. Makineleri çalışan bir tesisimiz var ama kimse bize 200 bin dolarlık malzeme vermiyor. Ayda ürettiğimiz 1 milyon dolarlık malın 600 bin dolarını yurt dışına satabiliriz.”

Balon üretiminin son derece zor ve hata kabul etmeyen, en küçük hatada büyük kayıplar verilen bir üretim kolu olduğu için kimsenin bu sektöre girmek istemediğine dikkat çeken Dündar, artık umudunu kaybettiğini söyledi.Radikal

8 YORUMLAR

 1. Adamin fabrikasi batmis, birisi de reklam derdinde ayip ayip. X firmayla calisiyormus da memnunmus da. Konu bu degil ki :)

 2. Balon üretimi ve balon üretim aşamaları oldukça zor ve maliyetli bir durum. Fabrikanın durması ve işlevine devam edememesi üzücü bir durum aslında. Türkiye de üretim yapan firmalar bir eli geçmiyor ve zaman zaman hepsinde balon bulamıyoruz veya bulsak dahi karaborsa gibi oluyor. Bu konuda şuanda sektörde yeni bir firma var eğer hala girma duruyorsa malzemeleri makineleri kendileri ile iletişime geçip malzemenizi paraya çevirebilirsiniz. Balona Baskı balonabaskifiyatlari.org diye bir web siteleri var ben şuan orayla çalışıyorum.

 3. 2007 yılından beri sektörün içerisindeyim ve kimin üretim yaptığını kimin üretip sattığını bir mevze olsun biliyorum. Balon fabrikasının durması, oldukça üzücü bir durum aslında. Sektör itibariyle ayakta kalmak biraz daha kolay çünkü üretici firma oldukça sayılı üretilen malzeme zaten belli ben uzun zamandır balonuretimi.org diye bir firma ile çalışıyorum üretimleri kendilerine ait ve oldukça kaliteli balonlar üretiyorlar. Günlük üretim kapasitesi yeni firma olmasına rağmen 130/150 bin olduğunu söylüyorlar. Buda aya vurunca yine iyi bir rakama tekabül ediyor fakat en büyük sorun baskısız balonda değil baskılı balonda.

 4. Sektörün içerisinde birisi olarak belirtmeliyim ki öncelikle 4-5 firma’nın aylık 400-500 koli mal ürettiği konusu gerçek bir araştırma sonucu ise esas yanılgı burada başlar. 500 koli mal her bir kolide 5.000 adetten 2.500.000 balon eder ki Türkiyedeki balon üreticileri için sanırım çerez kalır. Bu oran bir toptancının yıllık tüketiminden azıcık fazladır. İstanbulda bildiğim 4 tane üretici firma var. Balonevi, hbk, as balon, ak balon. İstanbul dışındaki tek üretici de İzmirdeki Kalisan firması. Müşteri ziyaretlerinde işletmeyi gezdirdikleri için biliyorum İzmirde devasa bir üretim ve baskı hattı var. İstanbuldaki 4 fabrikada en az 15 milyon, İzmirde tek firma en az 10-12 milyon üretiyordur.. Bu da 27. milyon adetlik bir pazara 2.5 milyon adetle iyi bir başlangıç gibi görünse de, pazarlama( reel rakamlara uzak veriler) ve teknik bilgi konularındaki eksiklik ( makinelerin çalıştırılamaması) oldukça riskli. Gaziantep de süreli iş yapan organizasyoncu ve toptancılar için doğru bir lokasyon değil. Esas pazar olan bölgelere kargo süresinin 2 gün olması ciddi bir dezavantaj. E hammaddesi lateks uzak doğudan gelir, liman lazım mersinden en az 8-10 saat sürer ulaşım.. İstanbul ve İzmir’in dibinde liman var. Satış için ana pazar İstanbul; ancak orada da kargoların durumu malum, erken alınır trafiğe kalır vs.. Ankara daha doğru bir başlangıç olabilirdi belki. Ayrıca ürün tercihleri de önemli. 3-5 üretici olmasına rağmen toptancılarda en fazla iki marka bulunur. Tekelleşen piyasalarda daha güçlü yöntemler uygulanabilmeli.

 5. balon üretimi gerçekten çok garip bir sistemden oluşuyor ve oldukça maliyetli bir yatırım istiyor.
  şuanda firma ortalıklarda yok sanırım internet üzerinden araştırma yaptım ama göremedim.

  Hayırlısı olsun.

 6. Fatih Bey Konu İle İlgili Sizinle Görüşmek İstiyorum Benimle İrtibata Geçerseniz Sevinirim
  0544 275 09 28

  Saygılarımla

 7. sayın dragon balon yetkilisi..biz bu fabrikayı komple devr almak istiyoruz bizimle iletişime geçin 0552 3827272

 8. Öncelikle kesinlikle bir pazarlama sorunun olmadığını zannetseniz de, ne yazık ki bir pazarlama sorunu gözlemledim, fazla rsik alınarak ve kullanılacak makinalar araştırlımadan girilmiş ve en önemli sorunlardan biri yani üretim sıkıntısı ortaya çıkmış, ancak üretim yapılsa bile üretilen balonlar satışta zorlanılacaktı,yine de cesaretiniz güzel birşeyler ortaya çıkarmaızı sağlamış ama sonu malesef istediğiniz gibi olmamış , inşallah bu mücadele ruhunuzdan birşeyler eksilmemiştir, başınıza gelenler size maddi birşeyler kaybettirmiş olsa da, çok şeyler kazandırmış allah hayırlısın versin, sizin de söylediğiniz gibi türkiyede ciddi bir pazar var ve bu pazar bir süreliğine sizi geçindirirdi, ben de takip ediyorum ve yakın zaman da benim de farklı girşimlerim olacak, saygılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here