Bankaların gözü yaz girişimcilerinde

Yaz döneminin yaklaşmasıyla birlikte tarım ve turizm gibi yaz aylarında nakit girişi sağlayan sektörlerde hareketlilik başladı. Likidite sıkıntısı yaşamaları nedeniyle şirketler, bankaların da kapısını çalıyor. Bankalar, bu sektörlere özel sundukları ürünlerle işletmelerin en uygun koşullar ve zengin seçeneklerle ihtiyaçlarını karşılıyor.

Yaz dönemi yaklaşırken, bu dönemde faaliyetleri artan sektörlerde de hareketlilik başladı. Başta mobilya, beyaz eşya, tarım ve turizm olmak üzere yaz aylarında nakit girişi sağlayan sektörler, hazırlıklarını hızlandırdı. Bu dönemde hareketlenen sektörler arasında demir-çelik, gemicilik gibi iş kolları da yer alıyor ancak yaşanan kriz nedeniyle bu işkollarında ciddi bir hareketlenme yaşanması beklenmiyor. Ancak örneğin turizm sektörü, bu dönemde sezona hazırlık kapsamında tesislerin tadilat ve yenilemelerini yapıyor. Tarım sektöründe ise ilaç, tohum alımları yapılıyor.

Dolayısıyla sektörlerde finansman ihtiyacını karşılamak üzere arayışlar da başlamış durumda. Bu noktada bankalar KOBİ’lere uygun seçenekli kredi paketleri sunuyor. Bunların arasında işyeri yenilemeden makine alımı ve teknoloji geliştirmeye kadar birçok krediyi barındıran turizm destek paketleri ile tarım destek paketleri öne çıkıyor. Yaşanan kriz döneminde şirketlerin likidite sıkıntısı artarken, finansman ihtiyaçlarının azalmaması nedeniyle de bu ürünlere yoğun talep sürüyor.

YAZ ÖNCESİ DESTEKLER

Yaz döneminde ciddi hareketlilik yaşanan tarım ve turizm sektörleri, küresel kriz ve durgunluktan en az etkilenen iş kollan arasında yer alıyor. Garanti Bankası, Turizm Destek Paketi ile turizmcilerin yeni sezon hazırlıklarını hızlandırdıktan yaz dönemi öncesinde finansman desteği vererek nakit akışlarını düzenlemelerine yardımcı oluyor.

Turizmci KOBİ’ler, nakit akışlarına paralel ödeme planlarıyla oluşturulan Turizm Destek Paketi kapsamında, 60 ay vadeye kadar TL ya da dövize endeksli turizm destek kredisinden yararlanabiliyor. KOBİ’ler kredilerini vade süresinin kapsadığı her yıl için nakit akışlarını gerçekleştirdikleri aylarda ödeyebiliyor, yani her yıl nakit akışlarının olduğu üç ay boyunca kredilerini öderken; nakit akışlarının olmadığı diğer dokuz ayda herhangi bir ödeme yapmıyor. Turizm Destek Paketi adı altında KOBİ’lere 96 aya varan vadelerle işyeri ve makine kredileri, işyeri yenileme ve teknoloji geliştirme ihtiyaçları için 60 aya varan vadelerle KOBİ İhtiyaç Kredileri sunuluyor. Ayrıca Garanti Bankası’nın araç satıcılarıyla yaptığı anlaşmalar ile KOBİ’ler marka bazında özel iskonto ve faiz oranlarından yararlanabiliyor.

Öte yandan turizmci KOBİ’ler, şirketlerinin ihtiyacı olan teminat mektuplarını ister mal alımı, gümrük işlemleri, KDV, ihale, Eximbank, güvence bedeli, kira teminatı olsun; isterse muhatap geçici, katı teminat mektubu olsun her türlü ihtiyaçlarını da Garanti Bankası’ndan temin edebiliyor.

Pakette, Turizm Destek Kredisi’nin yanı sıra hazır hesap, döviz POS (yabancı kartlarla avro, dolar, sterlin üzerinden kur farkı olmadan hem satış hem de hesaba geçiş imkanı), şirket kredi kartı, KOBİ Emeklilik Planı gibi ürünler de müşterilerin kullanımına sunuluyor. Paket kapsamında turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelere, eğitim ve danışmanlık hizmetleri de veriliyor.

TARIM PAKETİNE İLGİ YÜKSEK

Garanti Bankası’nın çiftçilerin ürün bazında faaliyet döngülerine uygun vadelerde finansman imkanları sağlamak amacıyla hazırlanan, ihtiyaçlarına uygun koşullarda birçok kredi ve hizmet sunan Tarım Destek Paketi de büyük ilgi görüyor. Paket kapsamında kısa vadeli üretimin finansmanı kredisi, orta ve uzun vadeli destek kredisi ve oto, traktör ve biçerdöver kredisi gibi ürünler sunuluyor.

Çiftçiler finansman ihtiyaçlarını, ürün hasat dönemlerinde geri ödeme olanağı sunan yılda azami 11 ay geri ödemesiz dönemi olabilen kısa vadeli üretimin finansmanı kredisiyle karşılayabiliyor. Bunun yanı sıra ürün ön finansmanı dışında kalan, hasat maliyetleri, işçilik giderleri, ekipman alımları, sulu elektrifikasyon kurulumu gibi ihtiyaçlarını karşılayan 60 ay vadeli orta ve uzun vadeli destek kredisinden de faydalanabiliyor. Oto, traktör ve biçerdöver ihtiyaçları için de uygun faiz oranlarıyla yılda asgari bir ödemeli, 60 ay vadeli, oto, traktör ve biçerdöver kredileri sağlanıyor.

Ayrıca Garanti Bankası’nın 39 ziraat odasıyla yaptığı anlaşmalar çerçevesinde oda üyesi çiftçilere uygun koşullarda kredi imkanı sunuluyor.

Paket kapsamında çiftçiler, sera yapımına yönelik yatırımlarında yedi aya kadar ödemesiz, 36 aya varan vadelerle sera kredisi kullanabiliyor. Bunun yanı sıra ürünlerini dolu ve yangın riskine karşı tarım sigortası ile sigortalayabiliyor, tarla-sera ürünlerini ve soy kütüğüne kayıtlı hayvanlarını da TARSİM Sigortası ile risklerden koruyabiliyor.

Bununla birlikte Toprak Mahsulü Ofisi (TMO) depolarına bıraktıkları ürünler için düzenlenecek olan makbuz senetleri karşılığında TMO makbuz senedi kredisi kullanabiliyor ve TMO ödemelerini de bankadan alabiliyor. Ayrıca çiftçiler, bu yıl kartla ödenmesi zorunlu hale gelen TMO ürün bedellerini TMO Bonus Kontör Kart’la yapabilir, yaptıkları alışveriş ve harcamalarıyla bonus kazanabilirler.

NAKİT DÖNGÜSÜNE UYGUN

Yapı Kredi KOBİ Pazarlama Bölümü Başkanı Sami Uğur Ağılönü, tarım ve turizmin mevsimsellikten en çok etkilenen sektörlerin başında geldiğine dikkat çekiyor. Ancak yaz dönemi, her iki sektörün de nakit girişi yarattığı dönemler. Yapı Kredi, her iki sektör için de Turizm ve Tarım Destek Paketi kapsamında nakit döngülerine uygun, ödemesiz dönemli kredi ürünleri sunuyor.

Tarım Destek Paketi kapsamında çiftçilere tarımsal üretim kredisi, seracılık ve sera yapım kredisi, traktör ve tarım makineleri kredileri, TMO Kart ve TMO makbuz senedi karşılığı kredi, esnek ticari hesap, mal alımlarına yönelik TRJO kart ve tarım sigortaları sunuluyor.

Yapı Kredi, Turizm Destek Paketi kapsamında ise sezona hazırlık kredisi, taşıt ve işyeri kredileri, esnek ticari hesap, World üye işyeri, mal alımlarına yönelik TRIO kart ve turizm sigortalan sağlıyor.

ÇİFTÇİYE FARKLI ÜRÜNLER

Fortis Bank, Turizm Destek Kredisi ile turizm merkezlerinde faaliyet gösteren şirketlere, nakit döngülerine uygun bir şekilde, işletme ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik taksitli kredi imkanı sunuyor. Kredi, 36 ay vade ile kullanılabiliyor. Turizmin durgun olduğu altı aylık dönemde ödeme yapmadan kullanabilen kredi, hem yaz hem de kış turizminde faaliyet gösteren şirketleri kapsayacak şekilde ödeme opsiyonları içeriyor.

Fortis, tarım bankacılığı ile çiftçilik belgesine sahip olan, bitkisel üretim, süt hayvancılığı veya büyükbaş, küçükbaş hayvan besiciliği ile uğraşan müşterilere, işletme ve yatırım kredileri adı altında kredi imkanları sunuyor.

İşletme Kredileri, üreticilerin bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetlerinde işletme ihtiyacının karşılanmasına yönelik kullandırılıyor. Vadesi maksimum 12 ay olan kredinin ödeme takvimi, çiftçinin hasat dönemine göre belirlenebiliyor. İşletme kredileri “Bitkisel Üretim Kredisi” ve “Besi ve Süt Hayvancılığı Kredisi” olmak üzere iki grupta sağlanıyor.

Tarım Yatırım Kredileri ise tarımsal işletmelerin kapasite ve verimliliklerinin artırılmasına yönelik arazi, ekipman alımı gibi ihtiyaçlarına uzun vadeli finansman sağlıyor. En fazla 60 ay vadeli olarak kullandırılan kredilerde, çiftçinin hasat dönemine göre geri ödeme vadeleri belirlenebiliyor. Yatırım kredi ürünleri ise traktör kredileri, ekipman kredileri, sera yapım kredileri, sera bakım kredileri, tarla, bahçe, sera alım kredileri ve hayvan alım kredileri.

TURİZME 691 MİLYON TL

İş Bankası, turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelere, Turizm Sektörü Destek Paketi sunuyor. Paket kapsamında; turizm işletme kredisi, turizm sektörü yatırım kredisi, üye işyeri anlaşmaları, teminat mektubu, leasing garantisi kredisi, dövize endeksli çek iştira kredisi, TL çek iskonto tirası kredisi, şirket kredi kartı, işyeri kredileri, kredili ticari mevduat hesabı, ticari taşıt ve filo kredisi, turistik tesis sigortası, nakit yönetimi ürünleri, çoklu havale-EFT, düzenli ödeme sistemi ve muhasebe yönetimi sağlıyor.

Çiftçi Kredi Destek Paketi kapsamında ise traktör kredisi, tarım ekipman kredisi, Toprak Mahsulleri Ofisi makbuz senedine dayalı kredi, küçük ve orta ölçekli tarımsal işletmeler kredisi, seracılık işletme kredisi, seracılık yatırım kredisi, pick-up türü arazi taşıtı kredisi, süt besiciliği işletme kredisi, süt besiciliği hayvan alım kredisi, süt besiciliği makine ekipman kredisi ve et besiciliği işletme kredisi sunuluyor. Ayrıca ticari taşıt kredileri, işyeri kredileri, şirket kredi kartları ve kredili ticari mevduat hesapları da KOBİ’lere sunulan krediler arasında yer alıyor.

İş Bankası, KOBİ’lerin temsil edildikleri mesleki birlik ve kuruluşlarla da beraber hareket ediyor. Örneğin ocak ayında Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) ile imzalanan protokol kapsamında bankanın KOBİ’lere yönelik bir kısım kredi ürünlerinde indirimli faiz oranları uygulandı. TUROFED üyesi konaklama tesisleri, özel koşullarla kredi ve nakit yönetimi hizmetlerinden yararlanma fırsatı buldu.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Kayhan Söyler, dünya genelinde yaşanan finansal dalgalanmaların Türkiye ekonomisini de etkilediğini, ancak İş Bankası tarafından 2008 yılı sonu itibariyle turizm sektörüne kullandırılan nakdi kredilerin bakiyesinin 691 milyon TL, tarım sektörüne kullandırılan nakdi kredilerin bakiyesinin ise 756 milyon TL seviyesine ulaştığını söylüyor. Söyler, İş Bankası olarak özel tasarladıkları kredi ürünleri ile tüm sektörlere kaynak aktarmaya devam edeceklerini belirtiyor.

KISA VADELİ KREDİLER TERCİH EDİLİYOR

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, yaz aylarında hareketlenen ve finansman ihtiyacı artan mobilya, beyaz eşya, turizm sektörlerine yönelik olarak Beyaz Eşya Bayi Paketi, Mobilya Bayi Paketi ve oteller, cafe, restoran, kuyumcu, derici, seyahat ve bilet satış acentelerinin yararlanabilecekleri Turizme Destek Paketi hazırladıklarını söylüyor.

Bu paketlerde nakit ve gayri nakit kredilerle birlikte KOBİ’lere çek karnesi, POS, maaş ödemeleri, vergi-SSK ödemeleri, fatura ödemeleri, otomatik ödeme/tahsilat sistemleri, şirket kredi kartı, hazine bonosu, yatırım fonları, dış ticaret işlemleri gibi birçok ürün ve hizmet sunuluyor. Sektöre özel paketlerin içerisindeki işletmelerin nakit akışlarına uygun oluşturulan yeni kredi çeşitleriyle özellikle KOBİ’lerin finansman temin edebilme konusun da yaşadıkları zorluklara çözüm üretiliyor. Ayrıca Kral KOBİ Kredisi sayesinde KOBİ’ler vadeleri, geri ödeme yapacakları ayları ve taksit tutarlarını kendileri belirleyerek ödeme planlarını istedikleri gibi oluşturabiliyor.

Tözge, global ekonomik kriz ile birlikte tüm dünyada müşterilerden gelen kredi talebinde daralma, şirketler yatırımlarını krizden sonraya ertelediği veya iptal ettiği için uzun vadeli yatırım kredi taleplerinde de bir yavaşlama olduğunu belirtiyor. Tözge, bu ortamda şirketlerin günlük hareketlerini finanse edecek, ödeme güçlerinin yüksek olduğu kısa vadeli kredileri tercih ettiklerini kaydediyor.

İŞLETME KREDİLERİNE TALEP ARTTI”
Cem Ertem Fortis Bank
Genel Müdür Yardımcısı

Kriz başlangıcı yaz turizmi sezonunun ..sonuna denk geldiği için sektörde ilave kredi ihtiyacı oluşmadı. Yine de önceki yıllara göre kullandırdığımız kredi adet ve hacminde artış söz konusu. Tarımda, diğer sektörlerde olduğu gibi özellikle krizden kaynaklı sorunlu kredilerde bir miktar artış oldu. Yatırım kredilerinde ekonomik koşullardan kaynaklı talep daralması yaşanıyor. Ancak mevcut faaliyetler de bir yandan devam ettiği için özellikle bu dönem işletme kredilerinde talep artışı görülüyor. Çiftçi, işletmesini ayakta tutmak için gerekli tohum, gübre, ilaç, yem gibi tarımsal girdilerin alımında kredi talep ediyor.

Tarım kredilerinden sorumlu şube sayımızı, 2008 sonunda 26’dan 42’ye çıkardık. Artan tarım kredisi yetkili şube sayımız ve yeni ürünlerimiz ile mevcut kredi hacmimizi yılsonunda bir önceki yılın iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.”

‘TARIMDA KRİZ ETKİSİ SINIRLI OLUR”
Cenk Kaan Gür Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Koordinatörü

Genel anlamda ekonomik l koşullar tatil ve seyahat harcamalarını etkileyecek olsa bile bu yıl Avrupalı ve Rus turistlerin öncelikli tercihlerinin Türkiye’den yana olması bekleniyor. Durgunluk dönemlerinde bile en az kısılabilen harcama kalemlerinden biri gıda harcamaları olduğundan tarımsal üretim üzerinde kriz etkisinin daha sınırlı olacağı ortada.

Nisan ayı itibariyle, Turizm Destek Paketi kapsamında 5 bin 400 KOBİ’ye 230 milyon TL, Tarım Destek Paketi kapsamındaysa 11 bin 400 çiftçiye 90 milyon TL’lik finansman desteği sağladık. Her iki sektörün de ihtiyaçlarını göz önüne aldığımızda, kredi kullanımının yılsonuna kadar artarak devam edeceğini öngörüyoruz” diyor.

Behiye Selin Taner – Ekonomist

1 YORUM

  1. girişimci kredileri için nerelere başvuru yapmak gerekiyor.ben bir aydır mersinde ev yemekleri üzerine bir iş yeri açmak istiyorum ancak uğramadığım banka kalmadı girişimci kredisi yok oysa bazı kurum ve kuruluşlarla bankalar hgirişimcilere özellikle de kadınlara destekten söz ediyor.bu konuda bilgilenmek istiyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here