Barbara Corcoran’dan Satış Teknikleri Örneği

19

Multi milyoner Barbara Corcoran’dan başarılı girişimciler için tavsiyeler.

20150113231718-barbara

Barbara Corcoran, 1000 dolar gibi ufak bir krediyle başladığı emlakçılık şirketini şu anda milyonlarca dolar değerinde bir firmaya dönüştürmüş başarılı bir girişimcidir. 25 yılın ardından kişisel gelişim ve iş hayatı ile ilgili kitaplar yazmaya başlayan Corcoran’ın girişimciler için hazırladığı başarılı girişimcilik yazı dizisini sizlerle paylaşacağız.

Satış Kuralı : Herkes, herkesin istediğini ister.

Manhattan’ın Doğu 80. sokağını döndüğümde, 150’den fazla insanın, henüz satılmamış olan 88 dairemi almak için beklediğini gördüm. 1988 yılı, emlakçılık için geröekten oldukça kötü zamanlardı. Elimdeki bir çok daire 3 yıldır satılamamış dairelerdi. Bu durumu göz önüne alarak tüm dairelere tek fiyat belirlemeye karar verdim. Bu daireler arasında, geniş olanları, küçük olanları, güzel manzaralı olanları ya da tuğla bir duvara bakanları vardı. Çalışanlarıma, yakın bir tarihte, gizli bir satış olacağını ve bu bilgiyi sadece çok yakınlarına ve aile üyelerine söylemelerini tembihledim. En iyi dairelerin de tabiki en önce satılacağını belirttim. Satış günü geldiğinde 200 den fazla alıcı ofisi adeta basmıştı ve bir daire alabilmek için adeta yarışıyorlardı. 1 saat içinde tüm dairelerimi satmayı başardım. Satışlar sonunda yaklaşık 1 milyon dolarlık bir komisyon geliri elde ettim. Geliştirdiğim bu tek fiyat yöntemi sayesinde şirketim iflas etmekten kurtulmuş üstelik yatırım yapabilecek kadar bir servete sahip olmuştum.

Aradan oldukça uzun bir zaman geçti. Yakın bir tarihte, ABC kanalında yayınlanan  “Shark Tank” adlı reality show’a yatırımcı olarak iş hayatıma yeni bir dal açtım. Hayatım boyunca bir çok yatırım yaptım ancak dönüp baktığımda bu yatırımları kendi kararlarım ve fikirlerimden çok hırslı iş adamlarının ilgilerine göre belirlediğimi farkediyorum. Eğer o hırslı iş adamları, yatırım yaptığım işlerle ilgilenmiyor olsalardı sanırım ben de yatırım yapmazdım.

Herkes, herkesin istediğini ister ve kimse, başkalarının istemediği şeyleri istemez. Geçirdiğim 25 yıl boyunca sattığım 2 milyar dolarlık emlak sayesinde öğrendiğim, eğer sattığınız ürün ya da hizmet için yeterince arz yoksa, bu arzı oluşturmak için yaratıcı fikirlere ihtiyacınız var.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here