Bardakta makarnaya yoğun talep Cowner’i yarattı

İşsiz kalan profesyonellerin kapısını çaldığı ‘macharna’nın yaratıcısı Muharrem Yağız, Cowner standlarıyla yeni bir iş kolu oluşturdu. Cowner’lerde bebekler için biberonda süt de satılıyor.

Alışveriş merkezlerinde “Macharna” markasıyla satılan bardaktaki makarnanın yaratıcısı Muharrem Yağız, işsiz kalan profesyonellerden yoğun talep gelince bebekler için biberonda ılık sütün de satıldığı “Cowner” markalı alışveriş standlarını hizmete soktu. Makarna için franchise almak isteyenlerin taleplerini karşılayamayınca özenli bir çalışmaya girdiklerini belirten Yağız, “Dondurma ve sütlü soğuk-sıcak içecek satılan Cowner’ı yarattık. 1 ayda 10 franchise imzaladık, 10’u da imzalanmak üzere” dedi.
Uzun yıllar tekstil sektöründe faaliyet gösteren Yağız, bardakta makarnanın kendileriyle birlikte “meşhur” olduğunu söyledi. Kendilerinden sonra 7 şirketin daha bu işe girdiğini, ancak hiçbirinin başarılı olamadığını kaydeden Yağız, Türkiye’de marka yaratma işinin çok kolay ve özensiz bir iş olarak algılanmasından yakındı. Yağız, bir konsept oluştururken stand tasarımından ürünün tadına, logosuna kadar aylarca tasarım yaptıklarını anlattı.

Macharna Roma’da satılacak
Bardakta makarna markası Macharna için 1 yılda 9 ilde 37 franchise verdiklerini vurgulayan Yağız, “Dubai, Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri ve Abhazya Halk Cumhuriyeti’nde de Macharna için franchise verdik. Macharna markamıza o kadar güveniyoruz ki, İtalya’da bir arkadaşımı ikna ettim, yakında Roma meydanında bardakta Türk makarnası satacağız” dedi. Macharna’nın franchise’ı için 13 bin dolar stand ve 5 bin dolarlık giriş bedeli aldıklarını belirten Yağız, bu markalarına özellikle işsiz kalmış profesyonellerden büyük talep geldiğini söyledi.

“İşten çıkarılan ve cebine 40-50 bin TL tazminatını koyan profesyoneller bize geliyor. Ama hepsi Metrocity’de, Kalyon’da veya Cevahir’de franchise almak istiyordu. Buralarda da makarna bayilerimiz vardı. Biz de özenle çalıştık, 290 bin dolarlık bir yatırımla, dondurma ve sütlü soğuk-sıcak içecek satılan, yanlarında inek kafaları bulunan Cowner’ı yarattık” diyen Yağız, Cowner standını girişimciye 25 bin dolara sattıklarını ifade etti. Bu rakamın bir stand için pahalı olduğunu, ancak markanın mükemmeliyeti için masraftan kaçınmadıklarını kaydeden Yağız, dünyanın en pahalı dondurma makinelerini kullandıklarına dikkat çekti. Stand ücretinin yanı sıra her ay yüzde 5 patent ücreti ve cirodan yüzde 5 pay aldıklarını kaydeden Yağız, yatırımın 4 ile 6 aylık bir sürede çıktığını anlattı. Yağız, Cowner’lerin aylık 20-30 bin dolar ciro elde etmesini hedeflediklerini açıkladı.

Biberonla ılık süt
Cowner’ın yaratıcısı Muharrem Yağız, markanın bilinirliğini artırmak için “orijinal” uygulamalar yaptıklarını belirterek, bu konuda şu bilgileri verdi: “Annelerin alışveriş merkezlerinde bebekleri için ılık süt bulması çok zor ama çok önemli bir ihtiyaç. Standımıza bunu yazdık. Her gün 3-4 anneye biberonla ılık süt veriyoruz. Bence bunu o anne hayatında unutmaz. Bunun markamıza uyandırdığı ilgi ve güven çok önemli.” Cowner standlarında merkezi sisteme bağlanan GPRS cihazlarının bulunduğunu belirten Yağız, böylece bayilerin domates, süt veya makarnasının ne kadar kaldığını veya bittiğini otomatik olarak görebildiklerini söyledi. Yağız, grup olarak 2008’de 2 milyon dolar ciro elde ettiklerini, Cowner’la birlikte 2009’da 5 milyon dolar ciro hedeflediklerini açıkladı.

Kaynak: Referans Gazetesi

4 YORUMLAR

  1. size tavsiyem gidin 2 tane canlı inek alın eğer evinizde bahçe varsa sütünü satın peynir yoğurt yapın daha karlı olursunuz emin olun buna bu sahtekarlara inanmayın derim ben inandım ocağımı söndürdüler benim şimdide şirketi filan kapatmışlar piyasada yoklar benden söylemesi

  2. kralama değil kesinlikle bizzat biz kazığını yedik siz yemeyin ama paranız çoksa verin adamalar sizin yerinize yesin…
    görüşürüz…

  3. merhabalar biz ev hanımı bayanlarız bulunduğumuz semtte yufkacı açmak istiyoruz bu işin maliyeti hakkında bilgisi olan varmı bize lütfen fikir versin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here