Başarılı Bir Girişimci Olmak için 25 Teknik

Başarılı Bir Girişimci

Başarılı Bir Girişimci Olmak

Girişimciler her zaman başarılı olmak istese de bir çok etkenden dolayı iş hayatında duraksama dönemine girebilirler. Bu yüzden bazı zamanlarda girişimciler yeni fikirleri düşünmekte tıkanabilir ve girişimcilik yönünü kaybederek strese girebilirler. Unutmayın çoğu yönetici ve uzmanlar bile dehalarını kaybedebilirler. Denenmiş ve başarıya ulaşılmış fikirlerle tekrar dehanızı ortaya koyabilir, girişimci ruhunuzu yeniden kazanabilirsiniz.

Başarılı Bir Girişimci Olabilmenin 25 Teknik

1. Yeni Fikirler ve Kaynaklar Toplama
İlgi alanlarınız ile ilgili yeni fikirler ve kaynaklar toplamakla işe başlayabilirsiniz. Bunun için internet vazgeçilmez bir nimettir. Sektörünüzdeki yeni gelişmeleri , olan biteni en kolay ve hızlı şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır. İş üzerine takip ettiğiniz siteleri Feedly gibi Rss okuyucu sitelere ekleyip takip edebilirsiniz.

2. Daha önceki girişimlerinize göz atın;
Herhangi bir konuda tükenmişlik yaşadığınızda daha önceden sadece bir bakıp geçiştirdiğiniz konular üzerine odaklanın bu size yeni fikirler üretmek konusunda yardımcı olacaktır.

3. Aynı çıkmazlara takılı kalmayın;
Bir sorun hakkında sürekli düşünmek o sorunu içinden çıkılmaz bir hale dönüştürebilir. Hatırlamaya çalışmaktan vazgeçin bunun yerine çözüme kolay ulaşabileceğiniz yeni olanaklar belirleyin.

4. Beyin fırtınası yapın;
Beyin fırtınası bu gibi durumlarda çok etkili bir yöntemdir ve yeni fikirler edinmenizi sağlar. Bir zihin haritası oluşturun , genel probleminizi belirleyin ve daha sonra odaklanacak daha genel alanlar düşünün, bunları asıl probleminizden ayırın. Zamanla parçaları birleştirecek ve sorunun asıl kaynağını bulmuş olacaksınız.

5. Tersine Beyin Fırtınası;
Sadece çözümlere odaklanmak yerine , sorunun asıl kaynağına odaklanın. Sorunun asıl nedenlerini bulduktan sonra tersine beyin fırtınası ile sorunun altında yatan nedenleri çözmeye yönelik düşünün.

6. Negatif düşünceleriniz olumluya çevirin;
Bu size zor gelebilir ancak başaracağınıza inanmalısınız. Kendinize şu cümleleri tekrarlayın “Bunu yapabilirim, anlayabilirim.” “Tüm yeni fikirlere açığım”. “bunu çözmenin bir yolu olduğuna inanıyorum ve bu yolu bulabilirim”. Bu cümleler size mağdur olmadığınızı hissettirecek , düşüncelerinizi olumlu yöne çevirecektir.

7. İyi Hatırlarınızı Düşünün;
Sadece sorunlar ile ilgili olumlu düşünmek yerine algınızı genişletin ve geçmişteki başarılarınızı , kazanımlarınızı ve ideallerinizi hatırlayın.

8.Egzersiz yapın;
Egzersiz yapmak zihninizi sakinleştirmenin en etkili yollarından biridir. Spor sektöründe ruhu dinlendirecek farklı kategorilerde egzersizler yapabilirseniz sabır, sakinlik, odaklanma konusunda farklı bakış açıları kazanabilirsiniz. Tüm bunlar yeni fikirler oluşturmanızda büyük yardım sağlayacaktır.

9. Rutininizden kurtulun;
Sürekli organize bir yaşam sürmek, aynı rutinde devam etmek üretkenliğinizi ve veriminizi düşürür. Bunun tam aksini yapın bir günlüğüne de olsa rutininizden kurtulun. Farklı şeyler deneyin , yeni insanlarla tanışın , farklı yemekler yiyin, daha önce yapmak isteyip yapmadığınız şeyleri yapın. Her zaman takip ettiğiniz yolun aksine başka yollar deneyin. Yeni bir kimlik size yeni fikirler getirecektir.

10. Mükemmeliyetçilikten Kaçının
Her şeyin mükemmel olması için uğraşmak , ayrıntılara fazlasıyla odaklanmak vaktinizi boşa harcamanızı sağlar.. Daha basit düşünün ve uygulamaya koyun.

11. İlham Verici, Yaratıcı Kişilerin Biyografilerini veya Otobiyografilerini Okuyun
Yeni fikirler geliştirmek ve beyninizi canlandırmak için bir diğer yol ise başka başarı hikayelerini okumaktır. Başarıya ulaşmış kişiliklerin hayatları ile ilgili bilgiler edinmek izledikleri yolları öğrenmek zihninizde yeni fikirler oluşmasını sağlayacaktır.

12. Hedeflerinizi Belirleyin
Hedeflerinizi belirlemeniz sizi daha da özgürleştirecektir. Uzun vadeli hedeflerinizi daha kısa zamanlara bölün. Bunu yapmak zihninizi çalıştıracak daha üretken bir hale gelmenizi sağlayacaktır. Daha önceden belirlediğiniz hedeflerle ilgilenin, hedefinize ne kadar yaklaştığınızı, hedefinize ulaşmada ne kadar ilerleme kaydettiğinizi ölçün.

13. Günlük tutun;
Günlük tutmak yaratıcılığınızın kilidini açmada büyük bir yardımcı olacaktır. Günlük tutmak öz disiplin gerektirmektedir. Karşılaştığınız sorunları bu sorunlarla nasıl baş ettiğinizi ve yeni fikirlerinizi yazın.

14. Beyninizin Farklı Alanlarını Uyarın
Hepimizin beyninin farklı güçlü yönleri vardır. Bazılarımız görseller sayesinde, bazılarımız sesli uyaranlar ile bazılarımız ise uygulayarak öğrenir. Beyninizin güçlü olmadığını düşündüğünüz alanına geçmeyi deneyin.

15. Çevrenizi değiştirin;
Bulunduğunuz ortamı değiştirmek beyninizi yeni fikirler üretmeye teşvik edebilir. Duyularınızın canlanmasını sağlayacak bir aktivitede bulunmak , yürüyüşe çıkmak, daha önceden gitmediğiniz bir yere gitmek zihninizin açılmasını sağlayacak iyi bir yöntemdir.

16. Doğayla buluşun;
Temiz hava, kuş sesleri,güneş ışığı bir çok insanda pozitif bir etki bırakır. Doğa size ilham ve yaratıcılık katacaktır. Hafta sonlarınızı doğa turlarına katılarak geçirebilirsiniz.

17. Vücudunuzu çalıştırın;
Koşuya çıkın, hareket edin, egzersiz yapın. Vücudu çalıştırmak beyninizi uyararak yeni nöronlar yaratmaktadır. Fiziksel aktiviteler yeni , yaratıcı düşünce kalıplarını harekete geçirmektedir.

18. Nefes egzersizleri yapın;
Nefes alma egzersizleri rahatlamanızı , zihninizi berraklaştırmayı sağlamaktadır. Bununla ilgili videolar izleyin ve uygulayın. Zihninizin Yeni fikirlere daha açık olduğunu fark edeceksiniz.

19. Kitap Okuyun
Kitap okumak işinizi geliştirmek ve yeni fikirleri duymak için harika bir fırsattır. İş dünyasına yönelik girişimcilik kitapları okumak sizin başarıya odaklanmanızı kolaylaştırabilir.

20. Güvendiğiniz Birine Danışın;
Fikirleriniz ile ilgili bir durağanlık yaşadığınızda diğer insanlarla beyin fırtınası yapmanız yeni fikirler edinmenize yardımcı olacaktır. Bunu bir zayıflık işareti olarak görmek yerine sizden farklı düşünenlerden yeni fikirler alabilirsiniz.

21. Aileniz ya da arkadaşlarınızla iletişime geçin;
Sürekli düşündüğünüz konudan uzaklaşmak stresinizin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bu konuşmalardan aldığınız haz beyninizin harekete geçmesi için yeterli olacaktır.

22. Uyarıcı Müzikler dinleyin;
Beyninizi uyarmayı sağlayacak ya da daha dingin hissettirecek müzikler dinleyin. Bu tür müzikler fikirlerinizi yenileyebilir. Tercihiniz şarkı söylemekten yana ise onu da denemenizi tavsiye ederiz.

23. Oyun oynayın;
Fikir geliştirmenize olanak sağlayacak oyunlar bulunmaktadır. Herkesin katılabileceği, yeni fikirler üretebileceği bir oyun bulup bunu eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz. Bu eğlenceli etkinlik insanları yeni fikir ve önerilere teşvik edecektir.

24. Uykuya zaman ayırın;
Uyku süresini azaltmanın verimliliği artıracağı düşüncesi tamamen yanlıştır. Uyku beyni ve vücudu tazeler ve uyandığınızda yeni fikirlerle yenilenmiş olursunuz. Tüm bunları yapmış olmanız işten uzaklaşmanızı değil aksine daha berrak ve yenilenmiş bir zihinle işinize yeniden başlamanızı sağlayacaktır.

25. Film izleyin;
Girişimcilik temalı filmleri izlemek başka sektörler hakkında bilgiler edinmenizi sağlar. Filmlerde ayrıca zor koşullarda neler yapılması gerektiğine dair ip uçları da öğrenebilirsiniz. Bu konuda şu yazımızı Girişimciler İçin İlham Verecek 10 Film Önerisi okuyabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Ödevim için alıntı yapacağım, rica etsem makaleyi yazan kişinin adını soyadını alabilir miyim?(sadece hocam kontrol edecek, yayınlama olmayacak ve kendi cümlelerimle değiştireceğim.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here