Başarılı Bir İş Fikri Nasıl Bulunur?

Severek yapabileceğiniz, sizi heyecanlandıracak, mutlu edecek ve tatmin edecek bir iş fikrini nasıl bulursunuz ?

basarili-girisim

İstediğiniz gibi bir iş fikri bulmakta zorlanıyorsanız ve ne olabileceğine karar veremiyorsanız, doğru noktalara bakmamış olabilirsiniz. Günümüz insanları artık iş seçerken maddi kaygılarınının ve güvenlerinin tatmin edilmesini yeterli görmemektedirler. İnsanlar için maddi kaygıların giderilmesinin yanında mutlu olabilecekleri, hayatlarına heyecan katabilecek bir işte çalışmaları da gerekmektedir.

Durum bu olduğunda bir çok insan böyle bir iş bulmanın neredeyse imkansız olduğunu düşünmektedirler. Ancak iyi bir haberimiz var. Herşey o kadar zor değil. Bir çok iş fikri ufak ayrıntılar sayesinde oldukça başarılı yerlere gelmiştir.Doğru işi bulmak için bir kaç basit soruya düşünerek cevap vermeniz gerekiyor.

1- Belirleyici yetenekleriniz neler?

Soruyu ilk gördüğünüzde cevap vermekte zorlanıyor olabilirsiniz ancak bu soruyu da basitleştirmenin bir yolu var. Her insan hangi yetneklerinin daha fazla öne çıktığını farkeder. Yapmanız gereken yeteneklerinizi düşünüp liste halinde bir kağıda dizmek ve hangi yeteneğinizin daha baskın olduğunu belirlemek için karşısına yıldızlar koymak. Ayrıca kullanmayı sevdiğiniz yetenekleriniz için de ayrı bir liste yapabilirsiniz. Bu listeler, yapmayı düşündüğünüz işlerde ne kadar başarılı olabileceğiniz ve ne kadar uyum sağlayabileceğiniz konusunda bir ön fikir verecektir.

2- İlgi alanlarınız neler?

Bu soru size işinizle alakalı gelmeyebilir ancak dünya üzerindeki hemen hemen herşey ama herşey bir girişim konusu olabilir. Büyük resmi görerek düşünürseniz ve “bu da iş konusu olmaz heralde” demeden tüm ilgilenmeyi sevdiğiniz şeyleri bir listeye dönüştürürseniz, buna piknik, spor, kitap, müzik, seyahat gibi eğlence amaçlı yapılan aktiviteler dahi dahil edilebilir, başarılı bir iş fikri konusunda aklınızda pırıltılar oluşmaya başlayacaktır.

3- Zekanız hangi alanlarda gelişmiş?

Tamam, herkes müthiş zekalı olmayabilir, değildir de zaten, ancak bir çok başarılı insan, insanların zeki olmadıklarını kabul etmemektedir ve sadece zeki oldukları konuyu keşfedememiş olduklarını düşünmektedirler. Bu nedenle umutsuzluğa düşmemelisiniz. Kendinizle gurur duymanıza neden olan anları düşünün, ufak başarılardan bile bazen insanlar gurur duyar. Bu anlar zekanızın hangi alanda olduğu konusunda fikir verebilir.

4- İnsanlara nasıl yardım edebilirsiniz?

İnsanlara yardım etmekten kastımız, gidip bir kamu görevinde gönüllü olarak çalışmak değildir. Bulacağınız iş fikrinin insanlara bir yararı dokunmalıdır. Sadece para kazanma odaklı bir iş fikri insanlardan yeterli ilgiyi göremeyebilir. Ortaya koyacağınız emek ve yatırım sonucu ortaya çıkacak hizmet ya da ürünün insanlara bir faydası dokunmalıdır. Bu bağlamda etrafta gördüğünüz, şöle olsa iyi olurdur dediğiniz, eksikliğini farkettiğiniz olayları ve durumları oldukça iyi bir şekilde düşünmeli ve irdelemelisiniz. Günümüzde herşey teknolojik ve akıllı, önemli olan ne kadar teknolojik, dizayn harikası vs olması değil sağladığı faydadır. Bu soruya vereceğiniz yanıtlar, iş fikirleri konusunda önünüzü büyük oranda açacaktır.

1 YORUM

  1. Sermayesi olan girişimcilerden ve yatırım yapmak yapmak isteyenler bana ulaşabilir veresiyesi yok risk yok sermayem olmadığı için yapamıyorum. İsterseniz. Birlikte başarabiliriz 5437772631 watsapp:5069941169

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here