Başarılı bir iş planı yapmanız için gereken 8 adım

Başarılı bir iş planı oluşturmak

Başlangıçta harika bir iş fikrine sahip olabilirsiniz ancak iyi bir iş planınız yoksa başarısız olma olasılığınız yüksektir. Sağlam bir iş planına sahip olamak başarıya ulaşmanızda size yardımcı olacaktır. İyi bir iş planı hedeflerinizi belirlemenizi, hedeflerinizi ölçmenize olanak sağlar.

1- Sektörünüzü gözden geçirin

Günümüzde şirketlerin yaptığı en önemli hatalardan biri sadece kendi iş planlarına odaklanmalarıdır. Siz diğerlerinden daha iyi neler yapabilirsiniz? Hep daha farklı nasıl olursunuz , gözden geçirin. Potansiyel müşterilerinizle iletişime geçip neler istedikleri, sektörle ilgili beklentilerini öğrenin ve sizin bu beklentilere nasıl cevap vereceğiniz ile ilgili araştırmalar yapın. Bu soruların cevabını bulmak ve ona göre çalışmak işinizle ilgili yapabileceğiniz en önemli planlamadır.

2- Yenilikçi olun

Özgün ve çığır açıcı yeniliklere imzanızı atın ve bunları iş planınızda uygulayın. Yeniliği iş planınızın bir parçası haline getirin. Yaptığınız girişimlerin iş planınıza ait bir süreç olduğunu , alelade ortaya çıkmış bir sonuç olmadığını vurgulayın.

3- Acil durum planı yapın

Ülkenin ekonomik durumu, sektördeki atılımlar bazen işiniz ile ilgili planlanan durumların dışına çıkmanızı sağlayabilir. Bu durumlar içinde her zaman bir “acil durum planı” na sahip olmanız gerekmektedir.

4- Büyüme için hazırlıklı olun

Karşılaştığınız olumsuzluklara hazır olabilmeniz kadar şirketinizin öngörünüzün dışında bir anda fazlasıyla büyümesi de sizi hazırlıksız yakalayabilir. Bunun için iyi durum senaryoları da hazırlamalısınız. Daha büyük planlama yapmak ve bu durumla ilgili hazırlıklı olmaktan çekinmeyin.

5- Psikografik Bölümlendirme Yapın

Psikografik Bölümlendirme; Hedef kitlenin sosyo-ekonomik durumlarına, kültür seviyelerine bağlı olarak yapılan pazar bölümlendirmesidir. Doğru bir iş planı; şirketin hedef pazarına, genellikle yaş , cinsiyet ve gelir seviyesi gibi bilgilerine sahip olmalıdır. Bu araştırma müşterilerin ihtiyaçları, beklentileri, isteklerini belirler ve bu talepler doğrultusunda ürün ve hizmet oluşturmaya yardımcı olur. Psikografinin iyi yapıldığı bir iş planını daha çok kazanmanızı sağlar.

6- Bir sosyal medya stratejisi

İş planınızda sosyal medya önemli bir yer tutar. Sosyal medyada ki reklam, müşteriler ile ilgili iletişiminiz, müşterilerinizin size olan yönelimlerinin belirlenmesi gibi adımların belirlenmesi gereklidir.

7- İşinizi Sonlandırma

Bu işe başladığınızda hiç düşünmediğiniz bir seçenek olsa da işletmenizi satmaya karar verdiğinizde izlenecek yol haritasıyla ilgili bir strateji hazırlamış olmanızın size büyük yararı olacaktır.

8- Planı uygulama taahhüdü verin

Ayrıntılı bir iş planına sahip olmak yeterli değildir. Çalışanlarınız ve siz bu plana uymaz ve planı hayata geçirmezseniz yaptığınız plan size fayda sağlamayacaktır. Bu durumu engellemek için iş planını oluşturan liderlik ekibinin imzalı bir taahhüdü bulunmalıdır.

İlgili konu: İş planı örnekleri 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here