Başarılı İnsanların Masrafsız 9 Alışkanlığı

Başarılı olmuş insanların, başarıya giden yolda yardım aldıkları 9 alışkanlık.

Bazı insanların nasıl başarılı oldukları konusunda eminim düşünmüş ve kafa yormuşsunuzdur. Tabi ki aklınızda da bazı fikirler oluşmuştur. Başarı olmak için oldukça iyi bir fikir, mmotivasyon, maddi manevi kaynaklar, hırs ve tabi ki biraz da şansa ihtiyaç vardır. Ancak bilinmeyen ise bilinen bir çok başarılı insanın aynı alışkanlıklara sahip olmasıdır. İşte başarılı insanların alışkanlık edindikleri, herhangi bir maliyete ya da masrafa yol açmayan aktiviteler.

1. Meditasyon

Genelde din ile de yakından alakalı bir durumdur ancak insanlar kendilerini hangi dine mensup hissederse hissetsin meditasyon yapılabilmektedir. Bunun için illa çeşitli yoga hareketleri bilmek ya da bu konuda sayfalarca kitap okumak şart değildir. Kendinizi motive edecek, kendinizi dinleyecek ve çalışmak için gerekli iç enerjinizi sağlayacak aktiviteler olabilir.

2. Erken Kalkmak

Öyle ya da böyle erken kalkmak başarı için şarttır. İşlerin büyük bir bölümü sabah erken saatlerde halledilir. Ancak bundan daha da önemlisi başarılı insanlar gerektiğinden çok daha erken kalkarak çeşitli aktivitelerle günün yoğun çalışma saatlerine ve stresli zamanlarına kendilerini hazırlarlar.

3. Çevre Oluşturmak

Başarılı insanlar çevrelerindeki tüm insanlara gerekli ilginin gösterilmesi gerektiğini bilirler. Bunlar arasında o anda ihtiyaç duymadıkları ya da o anda herhangi bir işlerine yaramayacağını düşündükleri insanlar da dahildir. Çünkü kime ne zaman ihtiyaç duyacağınızı bilemezsiniz. Ve unutmayın ki her insanın bir meziyeti bir artı yönü vardır.

4. Boşta Kalmamak

Başarılı insanların boşta kaldıkları ve canlarının sıkıldıkları neredeyse görülmemiş bir şeydir. Bu insanlar genelde yoğun çalışmaktadırlar ancak çalışmadıkları vakitlerde de yapacakları ve ya yapmak istedikleri şeyler vardır. Eğer yapacak hiç bir şey bulamıyorsanız girip internetten işinizle ilgili videolar izleyebilir bilgileri okuyabilir araştırmalar yapabilirsiniz. Aslında iş yaşamınızın içinde olması gereken bu aktivite malesef ülkemizde gereksiz olarak görülmektedir. Bir girişimci için ise çok önemli bir unsur olmalıdır. İşinizle ilgili dünyada ne gibi gelişmeler yaşandığını bilmeniz sizi bir adım öne çıkaracaktır.

5. Ne Zaman Hayır Denileceğini Bilirler

Bazıları, insanlara hayır diyemez. Hatta kendileri için yararlı olmayacak ya da fayda sağlamayacak tekliflere ya da sorulara bile hayır diyemektedirler. Başarılı insanlar ise bu durumu çoktan yalayıp yutmuştur. Önünüze gelen sorularda, tekliflerde ya da durumlarda hayır demeyi bilmeli ve açıkça söylemek gerekirse biraz bencil olmalısınız. İş yaşamı duygusallığı kaldırabilen bir sistem değildir.

6. Televizyon İzlemek Yerine Okumak

Dünya’nın yaklaşık %70’lik bir kısmı televizyon izlemektedir. Ülkemizde ise bu istatistik daha da yukarı çıkmaktadır. Televizyon programları genel olarak insanlara bir şeyler katmayan gereksiz bilgilerle doludur ve beynizin gereksiz bilgilerle doldurulmasına neden olur. Bunun yerine kendinizi geliştirebilecek kitaplar okuyabilir, ya da hangi dalda olursa olsun başarılı insanalrın hayatlarını okuyabilirsiniz.

7. Bir Gece Öncesinden Yapılacaklar Listesi

Bu artık açıkça dile getirilen önemli bir alışkanlıktır. Başarılı insanların %99’u bu aktiviteyi uygulamaktadır. Bir gece önceden gelecek günün yapılacaklar listesini hazırlamak ve bu listeye mümkün olduğunca uymak. Düzensiz bir iş yaşamı malesef başarı ile aranızdaki önemli bir engeldir.

8. Hedefler Belirlenmeli ve Bu Konuda Çalışılmalı

Hali hazırda bir işe sahip olabilir ya da yeni bir girişime başlıyor olabilirsiniz. Başarılı olmak için yapmanız gereken şey ise işinizin belirli alanlarında hedefler belirlemeli ve bu hedeflere ulaşmak için hırslı ve istekli bir şekilde çalışmalısınız.

9. Para İdaresi

Parasını idare edemeyen bir insanın başarılı olması neredeyse imkansızdır. Aksi durumda başarılı olabilmiş insanlar büyük ihtimalle müthiş bir şansa sahiptirler. Finansınızı iyi bir şekilde idare etmeyi öğrenmeli, tasarruf yapabilmeli, gereksiz harcamalardan kaçınmalı, yapacağınız harcamaların getirilerini, masrafları ile karşılaştırmalı ve dikkatli olmalısınız.

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here