Başarılı İşler İçin Beyin Fırtınası Yapmanın 10 Yolu

Ne zaman aklımıza taze bir fikir geliverse, yaratıcı yönümüz ortaya çıkar. Pastel boyayla yapılmış bir tablodan bir iş planına kadar her şeyde, yaratıcı hayal gücünü fark ederiz. Aşağıdaki 10 ipucunu uygularsanız, sizi şaşırtabilecek derecede güçlü yaratıcı yetenekleriniz olduğunu keşfedeceksiniz.

Bir Başkasının Bakış Açısını Kendinizinkinin Yerine Koyun: Bir öğretmen, avukat, oyuncu, sanatçı, kaşif, gazeteci, psikolog, mühendis, ev kadını, çocuk ya da muhasebeci, fikrinize ya da konunuza nasıl yaklaşırdı? Bilmiyor musunuz? Onlara sorun!

Fikrinizi Bir Eleştirmen Gözüyle Değerlendirin: Her fikir için, gelebilecek eleştirilerin bir listesini oluşturun. Engelleri aşmak ya da fikrinizin zayıf yanlarını güçlendirmek için, mümkün olduğunca çok çözüm geliştirmeye çalışın.

Fikrinizi Başka Dünyalara ya da Alanlara Bağlayın: Politika, sanat, bilim ve tıp, Hollywood, Buzul Çağı, astronomi, astroloji, bale, animasyon, ordu, Asya, öğretim, müzik, Avrupa ve benzeri dünyalara bakın. Bir kıyaslama yapabiliyor musunuz? Bu alan ve dünyalardan hangi fikirleri kullanabiliyorsunuz?

Fikrinizi Büyütün: Fikrinizi büyütmek, hızlandırmak, genişletmek, güçlendirmek, abartmak, ayrıntılandırmak ya da iyileştirmek için ne yapabilirsiniz?

Fikrinizi Basitleştirin: Fikrinizi kısaltabilir, kırpabilir, küçültebilir, en alt seviyeye çekebilir ya da daraltabilir misiniz?

Fikrinizi Değiştirin: Fikrinizin adını, rengini, sesini, şeklini, biçimini, işlevini, kokusunu, tadını ve özelliklerini değiştirin.

Fikrinizin, Kitlelerin İhtiyaç ve İsteklerini Karşılamasını Sağlayın: Fikriniz, daha fazla konfor, para, gıda, barınak, zaman, alan, uygunluk, çekicilik, sağlık ve güzellik gibi temel ihtiyaç ve isteklere yanıt veriyor mu? Vermiyorsa, bu ihtiyaç ve isteklerin, hepsi olmasa da birini karşılayacak biçimde fikrinizi değiştirin.

Daha Fazla Değer Katın: Ne daha fazla değer sağlayacaktır? Fazladan özellikler, dayanıklılık, güvenlik, kalınlık, doğruluk, garantiler, kullanım alanları ve ücretsiz artı değerler ekleyin.
Başkalarının Neler Yaptıklarını İnceleyin: Benzeri bir fikir ya da ürün ile önemli başarılara imza atan profesyonel ve uzmanlara benzemeye çalışın. Daha önce çözülmüş bir sorunla mı karşı karşıyasınız? Geçmişi, bir deneme ve öğrenme aracı olarak kullanın.

Yazı Tura Atın: Karar veremediğinizde, yazı tura atın. Madeni para yere düşer düşmez, karar vermek için sezgilerinizi kullanın. Sonuçtan memnunsanız, devam edin. Yazı turanın sonucundan memnun kalmadıysanız, tam tersi yönde karar alın.

10 YORUMLAR

 1. herkese slm, yazılanları okuyuorum, herkes bi arayış içinde işinize yarar mı bilmiyorum ama biz strafor kesimi yapıyoruz ( strafor harf,anblem,dekor,vitrin dekor ve süsleri,ablaj malz,muhtelif hediyelik eşya aparatları vs vs vs ) iş yapmak isteyen arkadaşlar olur ise bukonuda yardımcı olabilirim, tasarlayın,yapalım,pazarlayın görüşmek üzere herkese kolay gelsin, 0216 348 45 35 AHMET…

 2. merhalar çanakkalede zeytin yagı toptancılıgıyla ugrasıyorum ihtiyacı olanlar zeytin yagı siparişi alınır.zeytin yagı ihtiyacı olanlar
  email:ugur_dogan_17_71@hotmail.com

  adresinden irtibata gecebilirler toptan siparişlerde fiyat indirimi yapılır
  1 LT ZEYTİN YAGI FİYATI::::::::::7.00YTL

  TESEKKÜRLER

 3. merhaba
  benim 1 yaşında bir kızım var,onu kendim büyütmek istediğim için işimi bıraktım,şimdi onunla birlikte ya da ondan çok fazla kopmadan(daha açık anlatmam gerekirse eski işime dönersem 6 gün çalışmam gerekecek ve 08:30-20:00 arası), çalıoşabileceğim iş arayışları içindeyim,fikri olan varsa lütfen…bende şöyle düşündüm,istanbulda tekstilde üretim yapan yakın ve güvenilir bağlantılar buldum,onlardan neyse bu t-short olur,badi olur alıp sosyete pazarında satmak,sizlerin yorumlarını samimi bulduğum için ve ilk ticaret denemem olduğu için soruyorum,bu iş nasıl? yapılır mı?neye dikkat etmek gerekir?,ben çok beyin fırtınası yapıyorum başarılı olmak için ama tecrübe olmayınca bi yere kadar….para kazanmak istiiiiiyooooruuuummmm,

 4. inşallah olur fatma hanım. iyi fikir yeterki siz inanın olur birde eşiniz ressammış heralde kreşlere anaokullarınada böyle şeyler yapabilirsiniz strafordan masal kahramanları girişlere koyar kreşler masal kahramanlarından oyunlar,oyuncaklar her zaman tutar yeterki her gün 10 adet kreş ve anaokulu gezin nabız yoklayın ihtiyaçlara bakın ben bir dönem oyun parkları ve çocuk klüpleri yaptırıp satmıştım pek sürüm yoktu ama 1 eyaptırıp 7 ye satmıştım sonra bıraktım kendi işime zaman ayırmak içim bir sürü kişiye söyledim bu sektöre girin diye ama herkes benim gibi değil:)))artık genç anne babalar yemiyor içmiyor çocuklarına yatırım yapıyorlar …bir eğitim kitabı 100 ytl olurmu yaa böyle bir sahtekarlık olabilirmi maliyeti 1ytl ..ama ebeveynler böyle düşünmüyor olsun olsun yeterki benim çocuğum cahil olmasın herkes gibi oda medeni olsun avrupalı olsun zihniyeti halbuki kırtasiyelerde o kitaplara benzer yüzlerce çeşit var neymiş öğretmen o kitabı seçmiş seçer tabi %30 komisyon alıyo ninemde seçer….neyse abla bizi ilgilendirmez biz girişimciyiz o işlerde para var kar marjı çok yüksek yeterki piyasayı takip et arz talebi kontrol et …olur sıkma canını.

 5. Ya tutarsa?:) Boya ve resim yapacak olan eşim.Ressama gerek yok.Sadece reklam ve müşteri lazım… E tabi ki en iyi reklam yapılan işlerin kalitesi… Bakalım…

 6. o iş fene değil san yardımcı olabilirim ressam tanıklarım var sen adres bulacaksın bende resamları ayrlatıp beraeber iş yapıp para kazanacağız

 7. Merhaba
  Uzuun süren işsizlikten sonra çocuk odalarına dekoratif resim_masal kahramanları, çizgi kahramanlar_ yapma düşünce beynime geldiğinden beri sonrasını çözemiyorum.
  Nasıl reklamımızı yapacağız.
  Kaç kişiye ulaşabiliriz.
  Tutacak mı bu iş???*

  Yardımlarınızı bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here