Başarının yedi kılavuzu var

Niye çalışıyoruz? Para kazanmak için mi? Emeklilik, güvence için mi? Katkı ya da fark yaratmak mı? Sieger Group Kurucu Başkanı Robin Sieger’in, bu sorulara yanıtı çok net, “Başarılı olmak için”.


Forbes Dergisi, Bill Gates’in 48 milyar dolarlık serveti olduğunu söylüyor. Oysa Rahibe Terasa, Kalküta’da öldüğünde beş kuruş parası yoktu. Peki kim daha başarılı? Çalışma yaşamı boyunca başarılı şirketleri ve insanları incelediğini anlatan Sieger, başarının çok izafi bir kavram olduğunu dile getiriyor.


1986’da henüz 29 yaşındayken kansere yakalanıp, yendikten sonra, “başarının şans değil bir tasarım meselesi olduğunu” öğrendiğini vurguluyor. Bunun üzerine 19 yıl boyunca başarı kavramını inceleyerek, başarı stratejisi, bireylerin ve organizasyonların potansiyellerini açığa çıkarmaları konusunda uluslararası çalışmalara imza atıyor. Sainsbury’s, HSBC, Microsoft, McDonald’s, IBM, Lafarge ve Coca-Cola’nın da aralarında bulunduğu pek çok şirkete hizmet veren Sieger, danışmanlık şirketini kurmadan önce dört yıl, BBC “Entertaintment Development Unit”in yöneticiliğini yürütüyordu. Mizah ve ikna gücü yüksek konuşmalar yapan Sieger’in “Natural Born Winners – Doğuştan Kazananlar” adlı kitabı 60 ülkede 11 dile çevrilerek best seller olmuş. Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelen Sieger başarı için belirlediği yedi kılavuzu şöyle sıralıyor;


1. Başarı şansla ilgili değildir. Düşünce şekliniz en ayırt edici unsurdur başarı için. Neye ulaşmaya çalışıyorsanız önceden belirlemek lazım. Hedef koyun; ne zaman, nerede olmak istiyorsunuz?


2. İş ortamları çok hızlı değişiyor. Esnek, kalıplaşmamış bir stratejiniz olsun.


3. Özgüven, kanıt olmadan inşa etmek, inanmak anlamına geliyor. Dört yaşındaki çocukların yüzde 98’inin özgüvenleri tam. Kibirle karıştırmadan kendinize güvenin.


4. Başarısızlıktan korkmayın. Başarısızlık korkusu insana ket vuruyor. Hiçbirimiz korkak doğmadık. Başarı bir şey öğretmez. Oysa sık sık başarısız olabilirsiniz, yeter ki öğrendiklerinizi uygulamaya dönüştürün.


5. Kuzey Amerika’da 300-400 şirkette yapılan araştırmalar sonucunda, motivasyonun unsurlarını üst düzey yönetim maaş, terfi, iş güvencesi gibi kriterleri motivasyonun anahtarları arasında sayarken, 500 bin çalışan ise çalıştığı yerde önem verdikleri ilk şeyin takdir edilme, sevilme ve aidiyet duygusu olduğunu söylüyor. İnsanlar sevdikleri insanlarla çalışmak istiyorlar. 1952’de Amerikalı bir akademisyen tarafından oluşturulan müşteri memnuniyeti kavramı artık tek başına önemli değil. Sadakati de yaratmak zorundasınız. Rakipler daha akıllı olduğu için değil, iletişimi daha iyi becerdikleri için başarılı oluyorlar. Oysa markanın kendisi iletişimdir. Mağazanıza müşterinin tekrar gelmesini sağlamak için önce çalışanlarınızda aidiyet duygusu yaratmalısınız, Starbucks’ta kimse, bu nedenle işten ayrılmıyor.


6. Amacınız ve tutkunuz olması lazım. İşe gitmenizin bir anlamı olmak zorunda. Müşterinin cebini boşaltmak için değil, onların hayatına katkıda bulunmayı amaçladığınız için çalışmalısınız.


7. Gönül verin. Başarı için gereken değerleri sahiplenin. Herhangi bir üçüncü dünya ülkesinden batıya göç eden kişilerin zengin olma ihtimali, o ülkede yaşayan insanlara göre 3-4 kat daha fazladır. Çünkü fırsatların peşinden koşarlar. Fırsatları yakalayın.


Kaynak: Dünya Gazetesi, Gülfem Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here