Başarıyı Engelleyen 5 Zehirli Düşünce

Başarı, herkesten farklı düşünmeyle başlar. Eğer diğerlerinden daha başarılı olmak istiyorsanız daha farklı düşünmeye başlamalısınız.

Some-Thoughts-On-Failure

Farklı düşünmek gerçekten zordur. İnsanları diğerlerinden ayıran ve çoğu zaman başarılı insanları başarısız insanlardan ayıran genlde küçük düşünce farklılıklarıdır. Ancak buna rağmen insanları başarıdan alı tutan bilinen kötü düşünce şekilleri ortaya çıkmış durumdadır. İşte çoğu insanın başarısını engelleyen yanlış düşünce kalıpları.

1 Doğru İmkanları Bulamıyorum

İmkansızlıktan yakınanlar kervanına hoşgeldiniz. Dışardan nasıl görüldüğü umursamaksızın çoğu insan sahip olduğu imkanların yetersizliğine odaklanmış durumdadır ve bundan dert yanmaktadır. Ancak belkide kimsenin itiraf edemediği bir gerçek var. O da imkanların durup dururken size gelmeyeceği ve aranılan olanakların ancak kazanabilecek olmasıdır. Tabi ki istisnalar kaideyi bozmaz şanslı azınlıktan bahsetmiyoruz.

Belki de bundan bir yıl önce, bir yerlere kabul edilmeyi, yeni bir ünvan almayı ya da keşfedilmeyi bekliyordunuz. Bu beklentileriniz gerçekleşmiş olsa da olmasa da bazı şeylerin farkında olmadığınız açık. Eğer göstermek istediğiniz bir şeyler varsa bunu çıkıp göstermek günümüz dünyasında oldukça basit. Sosyal medyayı ve interneti kullanarak neredeyse aklınıza gelen herkesle iletişim kurma şansına sahipsiniz. Eğer gösterecek bir şeyiniz varsa bunu çıkıp göstermeli, keşfedilmeyi beklememelisiniz.

İmkansızlıkları kendi kafanızda yarattığınızın farkına varmalısınız. Tarihin hiç bir döneminde insanlar sizin sahip olduğunuz imkanlara sahip olmadı.

2 Birileri Beni Sürekli Engelliyor

Belkide birileri imkanlarınızı sizden aldı ya da size ait olan fikirleri çaldı. Belki de beklediğiniz ve hakkınız olan terfiyi alamadınız ya da ortağınız sizi yarı yolda bıraktı. Hiç farketmez, diğer insanları kontrol edemezsiniz, kontrol edebileceğiniz tek kişi kendinizsiniz.

Bir başarısızılıkla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken şey başarısızlığı kabullenmektir. Başarısızlığın nedenleri tamamen diğer insanlarla alakalı görünüyor olsa bile bundan ders çıkarmalı ve kendi hatalarınızı keşfetmelisiniz. Sonuç olarak sizi başarısız kılan bir başkası ise, bir başkasına sizi başarısızlığa uğratabilecek fırsatlar vermişsiniz demektir.

Hatalarınızı kabullenin, onları kucaklayın, ders çıkarın ve sorumluluktan kaçmayın. Bir dahaki sefer bu hataları yapmamak için ne gibi önlemler alacağınızı düşünün ve herşeye yeniden başlamaktan kaçınmayın.

3 Yeterli Zamanım Yok

Tabiki var! Herkesin sahip olduğu zamana sahipsiniz. Burada anahtar kavram sahip olduğunuz zamanı nasıl değerlendirdiğinizle alakalı.

Herkes planlar yapar ve bu planlara uymaya çalışır ancak planlar genelde şaşar. Bunun başlıca nedeni plandaki bir işin belirlenenden daha uzun zaman alması ve diğer planlara zaman bırakmamasıdır. Bu noktada bir plan yapıyorsanız plan öğelerine belirli zamanlar vermek yerine sadece sıralamasını yapın ve belirlediğiniz işleri elinizden geldiğince verimli ve çabuk yapmaya çalışın. Zamanın sizi kontrol ettiğini değil sizin zamanı kontrol ettiğinizi düşünün.

4 Eğer Buna Değeceğini Bilsem Yaparım

Hiç etrafınızdaki birinin, “Eğer zam alacağımı bilem çok daha fazla çalışırım” ya da ” Kar getireceğini bilsem bu işi yaparım” dediğini duydunuz mu ?

Başarılı girişimciler ve çalışanlar kazandıkları başarıyı ilk etapta çok çalışmaya borçlular. Bunu sakın unutmayın çok çalışmak gerekiyor. Sakıp Sabancı’nın da dediği gibi. Başarı çalışmadan olmuyor ve eğer gerçekten hayaliniz buysa ve çok çalışmayı düşünmüyorsanız, Milli Piyango bileti almaya devam etseniz iyi olur.

Bir çok insan çok çalışmadan önce ne kadar kazanacağına bakar. Ancak çok çalışan bir insanın hangi konuda olursa olsun neler kazanacağı tahmin edilemez. Bunun bir çok örneği de vardır. Çok çalışmayı adet edinin ve benimseyin. Bunu neler kazanacağınızı düşünerek değil kendiniz için yapın.

5 Bende Özel Birşey Yok

Heryerde okuduğumuz gördüğümüz başarı hikayelerindeki insanların sahip olduğu bazı yeteneklere sahip olmadığınızı düşünüyorsunuz. İlginç fikirler, yetenekler, yaratıcılık vs. Bu ancak çok nadir olarak doğru olabilecek bir şeydir. Başarı, kazanıldıktan sonra görüldüğü kadar kolay ve bir kaç yeteneğe bağlı birşey değildir.

Tabiki diğer insanlarda farklı ve sizde olmayan yetenekler olabilir ancak herkesin dikkat çeken ve oldukça yatkın olduğu bir konu vardır. Ayrıca her yetenek doğuştan gelmez, bir çok başarılı insan başarısızlıkları sayesinde başarılı olmuş ve yeteneklerini geliştirmiştir. Gelmiş geçmiş en iyi basketbol oyuncularından biri olan Kral lakaplı Michael Jordan bir nike reklamında bunu en güzel şekilde özetlemiştir.

Doğuştan gelen yetenek kendinizsiniz. Her insanın farklı yetenekleri ve yatkın olduğu bir alan vardır. Bu yeteneklerin geliştirilmesi ve başarıya ulaşmanızda yardımcı olması için gerken şey ise çok ama çok çalışmaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here