Basit ama etkili bir fikir Headline It

Basit ama etkili bir fikir Headline It
Basit ama etkili bir fikir Headline It
Basit ama etkili bir fikir Headline It
Basit ama etkili bir fikir Headline It

Buluş: Jodi Pliszka’nın büyük buluşu terin gözün içine akarak canınızı yakmasını engelleyen şapka ve peruklar için ince bir astar. Aynı zamanda beyzbol şapkalarının, motorsiklet kasklarının, perukların ve golf şapkalarının ömrünü uzatır. Bu ürüne Headline It (Başlık Atın) adı verilmiştir ve şapka ve peruk takanlar için para kazanmalarını sağladığı ve konfor ve hijyeni arttırdığı için tam bir nimettir.
Mucit: Jodi Plizska, ABD
Finansal Ödül: 300,000 Dolardan
Fazla Hikâyesi: Jodi 13 yaşındayken annesi saçlarını tararken kel bir bölge olduğunu gördü. Bir cilt uzmanında gittiler ve vücudun savunma sisteminin yanlışlıkla saç köklerine saldırması sonucu oluşan alopesia areata hastalığı olduğunu öğrendiler. 20’li yaşlarının başlarında Jodi tamamen kel olmuştu. Her ne kadar üzücü bir deneyim olsa da kelliğin ona galip gelmesine izin vermemeye kararlıydı. Daha sonra onun deyişiyle bu hastalık onun ödüllü bir çocuk yazarı olmasına ve şapka endüstrisinde devrim niteliğinde bir buluşa imza atmasına yol açacaktı.

Peruk Dertleri
Jodi şu anda peruk kullanıyor ama perukların sıcak ve rahatsız edici olması sorununu yaşıyor. Çok aktif ve sportif bir hayatı var ve taekwondoda da siyah kuşağı var. Ancak haraketli biri olmak ve peruk takıyor olmak bazı terleme sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bu sorunu çözmek için iç çamaşır astarlarını peruğun altına koyarak terlemeyi önlemeye çalışıyordu. Bunun doğru bir yaklaşım olmadığını farkettikten sonra yeni bir ürün üretmeye karar verdi. Hijyen olarak aynı görevi gören ama insanların daha çok kabul edebileceği bir şey olmalıydı.

Elde edilen ürünün adı Headline It oldu. Bu ürün hafif ve atılabilir bir astardan oluşuyordu ve her türlü peruk, şapka veya kaskın içine takılarak teri çekebiliyordu. Her bir astar kendi ağırlığının 4 katına kadar teri çekebiliyordu ve aynı zamanda sürekli buharlaşarak kullananın başının yazın serin ve kışın sıcak tutuyordu. Arka tabaka yağı, teri ve kötü kokuyu hapsediyor ve bu sayede peruk veya şapkayı koruyordu. Spor yıldızlarının bir numarasıydı ve 2008 Pekin Olimpiyatlarında Avustralya ve ABD jokeyleri tarafından kullanıldı.

Tasarım ve Geliştirme
Jodi 2001 yılından beri tasarım fikirlerini düşünüyordu ve bir sentetik araba güderini değişik şekillere soktu ve son halini peruğunun içine yapıştırdı. İşe yaramıştıı ancak daha yüksek teknoloji malzemeler kullanmak istiyordu. Patentini alana kadar geçen süre 3 yılda ve sonra da ürünlerini pazarlamak için Pliszka’s Adventures LLC şirketini kurdu.

Daha sonra şansı döndü ve Amerikan Mucitler programının yapımcıları onun buluşunu duydular ve 2006 yılında finalist olarak seçildi, 2,5 ayını en iyi bilim adamlarıyla geçirdi ve onlar da hafif ve nefes alabilen bir malzeme bulmasına yardım ettiler. Daha sonra Çin’de bir imalatçı buldu ve geri kalan bütün detayları kendisi halletti Bu süreç zarfında iki tane de çocuk kitabı yazdı. Konusu da gizemli bir şekilde tüysüz olan kedileri Bella ve Gizmo’ydu.

Piyasaya Sürülmeye Hazır
Sonraki adım bu ürünün itfaiyeciler, kanser hastaları ve diğer alopesia hastalarında test etmekti. Hepsi de beğendiklerini söylediler ve piyasaya çıktığında bu ürünü satın alacaklarını söylediler. Sonunda 2007 yılında bu ürün kendi web sayfası üzerinden piyasaya sürüldü. İlk 500,000 ürünü üretmek için kendi cebinden 350,000 Dolar harcadı. Şanslıdı ki bunların büyük bir kısmı daha ilk günden satıldı. İlk hedefi aslında tıp piyasası, yani hastaneler ve kanser merkezleriydi. Kanser hastaları için Headline It para tasarrufu demekti çünkü sürekli peruk değiştirmek zorunda kalmayacaklardı.

2008 yılında Headline It ürününün aktif versiyonu piaysaya çıktı ve askerler ve itfaiyeciler tarafından giyilen kasklarda rahatça kullanılabiliyorlardı. Bu devrim niteliğindeki astar Pliszka’nın kendi web sayfasından ve daha birçok önemli mağazadan satışa sunuluyor.

1 YORUM

  1. Mükemmel bir tasarım. Özellikle saçları muhtelif nedenlerle dökülen hanımların sıkıntısına harika bir çözüm
    Yaşayan bilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here