Basit Yöntemlerle Kıyafetlerinizin Ömrünü Uzatın

Basit Yöntemlerle Kıyafetlerinizin Ömrünü Uzatın

Kıyafetlerinizi bu yöntemlerle kouruyun, hem sevdiğiniz kıyafetleri daha uzun süre kullanın hem de tasarruf yapın.

washing-clothes-in-washing-machine-design-inspiration-2

Kıyafetlerinizin ömrünü küçük ayrıntılarla ve basit yöntemlerle uzatabilirisiniz.

Ters Çevirmek

Kıyafetlerinizi yıkamadan önce ters çevirerek içini dış tarafa almanız hem renklerin solmasını engeller hem de yıpranmasını önler. Özellikle kot kıyafetlerde görülen renk solması bu kolay yöntemle kolaylıkla engellenebiliyor. Çünkü kot kıyafetler genel olarak yüzeysel boyama işlemi ile üretilir.

Dolabınızda Yer Açın

Kıyafetlerinizi sıkış tıkış bir dolaba sıkıştırmak daha fazla sürtünmeye, yıpranmaya neden olur. Bunun yanında daha kolay buruşacak olan kıyafetleriniz daha sık ütü isteyecektir. Şunu unutmayın ki kıyafetleri ütülemekte yıpranma nedenlerinden biridir. Dolabınızı düzenli ve ferah tutmaya gayret edin.

Yumuşatıcıyı Dikkatli Kullanın

Kıyafetlerinizi yumuşatmak, rahat ve ferah bir kullanım için iyi bir seçenektir. Ancak yumuşatıcının yanlış kullanımı kıyafetlerde kalıcı lekelere neden olabilir. Özellikle sıvı yumuşatıcıları, yıkamadan önce kıyafetlerinize, suda bırakarak uygulayın ve aşırı kullanımdan kaçının.

Sökük ve Yırtıklara Acil Müdahale

Eğer bir kıyafetinizde tamir edilebilir bir sökük ya da ufak bir yırtık bulunuyorsa buna elinizden gelen en kısa sürede müdahale edin. Bu hasarlar bekledikçe ve kullanıldıkça daha da büyüyecek ve tamir edilmesi zor ya da imkansız hale geleceklerdir.

Düğmeler Yıkanmaz

Kıyafetlerinizi yıkamadan önce mümkünse düğmelerden kurtarın. Özellikle makinede yıkanan kıyafetlerin düğmeleri zayıflayacak ve kısa bir süre sonra da düşeceklerdir.

Lekeler Beklemez

Eğer kıyafetiniz lekelendiyse derhal müdahale etmenizi öneririz. Kurumuş bir lekeyi çıkarmak oldukça zordur. Çoğu zaman kıyafet üzerinde iz kalmasına neden olan kurumuş lekeler, ilk anda müdahale edildiğinde çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Eğer kıyafetinizin kuru temizlemeye gitmesi gerekiyorsa, kıyafetinizin üzerine, lekenin nasıl oluştuğuna dair bir not bırakmanız, kuru temizlemecinin işini oldukça kolaylaştıracaktır.

Yünlüleri Asmayın

Yünlü ve örgü kıyafetleri asmak yerine katlayarak saklayın. Bu tarz kıyafetlerin geniş boşlukları hasar almasını kolaylaştırmaktadır. Askılar da bu tarz kıyafetler için büyük tehlike arz etmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here