Bavul ticareti değişiyor

Kot deyip geçmeyin 7
Bavul

Tekstil ve konfeksiyon ürünleri ile zirveye çıkan bavul ticareti, son dönemde değişime uğruyor. Yolcu beraberine getirilen sınırlamaların ardından bavul ticaretinin gözdesi ‘yükte hafif pahada ağır’ ürünler olmaya başladı.

Bu kapsamda ağırlıklı olarak tekstil ve konfeksiyon sektörü ürünlerinin yer aldığı bavul ticaretinin içerisine ‘tohum’ da eklendi. Tane ile satılan ve kilosu 20 bin liraya kadar çıkan tohumlar, Türkiye’den Rusya başta olmak üzere Balkan ülkelerine yönelik ticaretin yeni gözdesi oldu. Laleli’den yurtdışına sadece tekstil ürünleri ihracatı yapılmadığını söyleyen Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı İlhami Özcan Aygun, son dönemde kilosu 40 lira olan soğan başta olmak üzere önemli miktarda tohum ihracının gerçekleştirildiğini kaydetti.

bavul kot
Bavul

Aygun, “Kosova, Rusya, Ukrayna, Balkan ülkeleri ve Orta Asya Türk cumhuriyetlerine artık Laleli’den tohum da gidiyor. Önemli lojistik altyapısı var. Bize ulaşan bilgilere göre bazı esnaflar normal gönderdikleri ürünlerin yanına tohumu da ekliyorlar.” dedi. Soğan tohumunun gözde olduğunu bildiren Aygun, ambalajı 300 lira olan ve tane ile satılan tohumların da rağbet gördüğünü ifade etti. Bazı tohumların kilo fiyatının 20-30 bin liraya kadar çıktığını dile getiren Aygun, Türkiye’de üretim yapan tohum sanayicileri olarak hedeflerinin büyük olduğunun altını çizdi. Aygun, İslam ülkeleri başta olmak üzere Balkan ülkeleri ve Türk cumhuriyetlerinde düzenlenecek zirveler ile Türk tohumunun tanıtımını yapacaklarını kaydetti. Tohum sektörünün Türkiye’deki büyüklüğü 1 milyar dolar civarında. Türkiye’de üretim gerçekleştiren firma sayısı ise yaklaşık 400. Zaman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here