Bayilik, franchise ve web siteleri hakkında

Bayilik ve franchise verenlerin web sitelerinde bir çok eksik bilgiler mevcut. Bu durum mevcut işletmelerin zaman zaman bayilik ya da franchise vermesini bile engel oluyor. Durum gerçektende o kadar vahimki birçok firmada sadece franchise formu adı atında bir sayfa ve iletişim bilgileri mevcut.

Girişimci yatırım yapmaya karar verdiği alanlarda mutlaka sistemi incelemek istiyor ve sizinle karşı karşıya geldiğinde elinde mutlaka bazı bilgilerin olmasını istiyor. Öyleki yeterli araştırmaya yapmayan girişimci karşınıza geldiğinde extraları görünce iştende soğuyor.

İşte size bunları önlemenin ipuçları


Eğer bayilik-franchising veriyorsanız web sitenizde dikkat etmeniz gerekenler


1-Basit bir ön form yerine franchise sayfanızı görsel ve gerekli bilgilerle doldurmakla işe başlayabilirsiniz.

2-Franchising tanımı ve modelleri ile ilgili uzun bir yazı yerine kısa bir bilgilendirici yazı ya da yönlendirici bir link yeterli olacaktır.

3-Franchise adaylarında aranan özellikler şirketinizin yatırımcı adayında aradığı ön şartları belirtmeli. Bu alana sitede yer vermeniz ve mümkünse çok zorlayan şartlar yerine daha akıllıca ifadeler kullanmanız yerinde olacaktır.

4-Franchise verme koşullarınız kısmı ise yatırımcılarınızın en çok dikkat edeceği alanlardan biri.Bu kısımda firmanızın yatırımcıdan istediği tüm koşulları açıkça yazmanız gerekli.

5-Aranan işyeri özelliklerini yazmanız ise yatırımcınızın size gelmeden önce ne gibi bir ön araştırma yapmasını hatırlatacaktır.

6-Sunulan destek ve servislerinizi açıkça belirten bir bölüm koymakta çok mantıklı böylece franchise adayınız size yapacağı yatırımda ne gibi destekler alacağınıda iyice öğrenmiş olmalı. Özellikle pazarlama ve elemanlarla ilgili ön bilgiler mutlaka vermelisiniz.

7-Kurulum maliyetini yazmaktan çekinseniz bile ortalama bir bedel belirtmenizde fayda vardır.

8-Ortalama kar marjı belkide en çok merak edilen kısımlardan biri bu alanada önem göstermeli ve doğru bilgiler vermelisiniz.

9-Finansal konularda ön bilgiler vermek ise yatırımcınızı yönlendirmenizde size yardımcı olacaktır. İş kurma kredilerinden ve desteklerinden bahsederek yatırımcınızı bilgilendirebilirsiniz.

10- Size yatırım yapan diğer girişimcilerin başarı hikayelerini yazmanızda firmanıza etkili bir güç katacaktır.

11-İletişim bilgileri mutlaka sitenizde olan bir bölüm ama franchise ile ilgili ayrı bir iletişim bölümü açmanız ve franchise ile ilgili soruları cevaplayacak bir franchise yetkilinizin bilgilerini yayınlamanız olası karışıklığıda önleyecektir.

12-Düzenli bilgilendirme yapabileceğiniz bir e-bülten aboneliğide franchise satışlarınızı artırmaya yardımcı olacaktır. Zaman içerisinde değişen franchise bilgilerinizi ve kampanyalarınızıda bu yolla yatırımcılara iletebilirsiniz.

13- Görsel sunumlarınızda yatırımcılarınızı etkileyen alanlardan biri. Görsellerinizi sunarken ürün-hizmet bilgilerinizin resimlerini profesyonel ortamlarda hazırlatmanız markanız açısından daha iyi olacaktır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here