Bayram ve yılbaşı satışlarına hazırmısınız?

Önümüzdeki günlerde bayram ve yılbaşı tatili ikisi bir arada yaşanacak.Özellikle bazı sektörlerde bu aralar satış artışları olacak.
Öncelikle giyim dükkanlarını ele alalım.
1-Vitrinlerinizi bayrama uygun bir biçimde hazırlamaya başlayın.Her zamanki klasik görünümde inat etmek yerine farklı olmaya çalışın.Ürünlerinizi en iyi şekilde sergilemeye çalışın.
2-Özellikle son günlere eleman bakımından iyi hazırlanın.Hatta bu konuda şimdiden çalışmaya başlayın.Yoğunluktan dolayı ilgilenemediğiniz bir çok müşteri belkide alışveriş yapacakken ilgisizlikten dolayı mağazanızı terkedecektir.Gerekiyorsa günlük geçici elemanlar tedarik edin.Masraftan kaçmanın zamanı değil.Müşteriye yatırım yapıyorsunuz.
3-Ufak hediyeler hazırlayın ve bütün alışveriş yapan müşterilerinize verin.Bu masraflı gibi gözüksede bir dahaki ihtiyaçlarında ilk akla gelen mağazacı siz olabilirsiniz.Yani masraf değil geleceğe yatırım yapmış olursunuz.
4-Kabinlerinizi çoğaltın ve mümkünse kabin görevlileri oluşturun.Müşterilerinizi karar verme sürecinde yalnız bırakmayın onlara yardımcı olun.Kabinlerinizi temiz tutmayada özen gösterin.Yeriniz müsaitse kabinleri bile çoğaltmanızı önerebilirim.
5-Mağaza içindeki havalandırma olayına hakim olun.Bir çok kişi aynı anda mağazaya gireceği için gerisini siz tahmin edin.Mağazanızın içi ne kadar ferah olursa müşterileriniz o kadar rahat eder.
6-Alışveriş sonrasında kasanıza dikkat edin.Kuyruk oluşturmayacak tedbirler almaya bakın.En önemli kurallardan biri olan gülümsemeyi sakın eksik etmeyin.Yoğunluktan dolayı çok sıkıldığınız anlarda ufak molalar verin ve kendinizi rahatlatın.
7-Satış elemanlarınızın primlerini artırın ve motivasyonlarına yardımcı olun.
8-Şimdiden hızlı ürün katlama alıştırmalarına başlayın.En çok başınıza gelecek olan ürün dağınıklığına hazır olun.Müşteriler ürünleri açtırmak isterler ve bunda da haklıdırlar.Ne alacaklarını görmek isterler.
9-Ürün tanıtımlarının ana maddelerine sıkı çalışın.Örneğin gömlek reyonundaki bir adam aynı özellikleri defalarca anlatacağı için arada bir unutmalar yaşayacaktır.Bir müşteri için gömleğin kumaş cinsi önemli olmaz iken diğeri için çok önemli olabilir.
10-Son olarak vitrinin ve kapının önüne sepet içindeki ucuz ürünleri koyuyorsunuz ya işte bunları kapının önüne koymayın müşterileriniz içeriye rahat girsin ve rahat çıksın.
11-Bunuda yazmadan geçmeyeyim.Müşteri çekmek için sık kullandığınız bir yöntem var oda cama müthiş indirim 1 ytl-5ytl-10ytl gibi yazılar yazıyorsunuz.Müşteri içeri giriyor oda ne 20-40-60 ytl.Ucuz ürün neredeyse hiç yok olanda o kadar kötü durumdaki müşteri içeri girdiği hızda geri çıkıyor.Sizce nasıl bir durum.Mağazanızın imajı bir anda alt üst oluyor.İnanınki 9 rakamını kullananlar bile bu kadar sert tepki görmüyor.9 rakamının özelliği müşteriye fiyatı uzun süre okutmak ve akılda kalmasını sağlamaktır.Bu rakama gelen en ters tepki bile ucuz ürün almak için girilen mağazadan söylenerek çıkılmasından daha iyidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here