Baz istasyonları sökülsün mü sökülmesin mi?

Kansere sebep olduğu iddiasıyla vatandaşlarca istenmeyen baz istasyonlarına yönelik tepkiler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer’i çileden çıkardı.


‘Baz istasyonlarının sökülme törenlerini dehşet ve ibretle izlediğini’ belirten Acarer, “Bu konuda karar verenlerin, ‘baz istasyonları sökülsün mü sökülmesin mi?’ diye değil, ‘mobil haberleşme yapılsın mı yapılmasın mı?’ diye karar vermesi lazım. Haberleşme bittiği zaman bağırmanın anlamı yok.” dedi. ‘Güvenli İnternet Günü’ sebebiyle düzenlenen törene katılan BTK Başkanı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun ‘Elektronik haberleşme cihazlarına güvenlik sertifikası düzenlenmesine ilişkin yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması’ kararını değerlendirdi. Geniş bant internet kullanımının artmasında en önemli etkenin mobil genişbant internetteki artış olduğuna dikkati çeken Acarer, bazı yerel idarelerin baz istasyonlarını kaldırmasını eleştirdi. Acarer, şunları aktardı: “Baz istasyonlarının sökülme törenlerini dehşet ve ibretle izliyorum. Bazı yerel idare temsilcileri bunu ilanla halkı toplayarak gösteri halinde yapmaya başladı. Çok merak ediyorum, bu söküm kararını veren yerel idare otoriteleri baz istasyonlarını söktüklerinde mobil haberleşmenin devam edeceğini mi zannediyorlar? Baz istasyonları söküldüğünde rutin haberleşmenin, acil çağrıların, mobil internetin çalışacağını mı zannediyorlar? Baz istasyonunu söktüğünüz zaman ne ikinci nesil, ne üçüncü nesil çalışır… Bu konuda karar verenlerin ‘baz istasyonları sökülsün mü sökülmesin mi?’ diye değil, ‘mobil haberleşme yapılsın mı yapılmasın mı?’ diye karar vermesi lazım. Haberleşme bittiği zaman bağırmanın bir anlamı yok. O zaman ortaya çıkacak can, mal kayıplarını kim karşılayacak, ortaya çıkacak tazminat davalarının altından kim kalkacak?” Baz istasyonu söküm eylemlerinin bilinerek yapılmasını ‘gaflet’ olarak niteleyen Acarer, sorumluluk sahibi olanların popülist yaklaşımlardan kaçınması gerektiğini söyledi. Baz istasyonlarının, radyo ve televizyon vericileri gibi bir tepenin üzerine konularak bütün bir şehri kapsamasının teknik olarak mümkün olmadığını belirten Acarer, “Endişeleri giderecek şekilde çalışma yapıyoruz. Yeni bir yönetmelik hazırlayıp kısa zamanda uygulamaya koymamız gerekir.” diye konuştu.


YAMANLAR’A BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ


BTK Başkanı Acarer, uyar-kaldır sistemine uymayan internet sitelerini kapattıklarını hatırlattı. Erişimi engellenen internet sitelerinin yüzde 44’ünün çocuk cinsel istismarı yaptığını belirten Acarer, “Geriye kalan yüzde 51’i de müstehcenlikle ilgili.” dedi.


Bu arada Özel Karşıyaka Yamanlar İlköğretim Okulu öğrencisi Alperen Balık, yaptığı Mehmet Akif Ersoy sitesi ile EBİKO yarışmasında dünya birincisi oldu. Balık, yaptıkları sitede Milli Şair’in hayatı, şiirleri ve Safahat eserinin tamamının dijital ortama aktarıldığını belirtti.Zaman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here