Bereket Döner, Kenya Nairobi’de üretim tesisi kuruyor

Yatırım tutarı 2 milyon euro olan tesis faaliyete geçtikten sonra Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde restoranlar açılacak…

1989’DA İstanbul Beyoğlu’ndaki küçük bir dükkanda döner satışıyla yola çıkan Bereket Döner, zamanla büyüttüğü işlerini yurtdışına da açıyor. İlk etapta Irak Bağdat Havalimanı’ndaki bir restorana hazır döner ihraç eden şirket, şimdi de Kenya Nairobi’de döner üretim tesisi ve restoran zincirleri kuruyor.
Bereket Döner Yönetim Kurulu Bakanı Hayrettin Taşkıran, “Ortadoğu pazarının dönere ilgisi çok fazla. Markamız da bu ülkelerde tanınıyor. İşte bu avantajları göz önüne alarak komşu ülkelere yatırım yapma kararı aldık. Bu muazzam potansiyeli karşılayabilmek için elbette öncelikle üretim kapasitemizi artırmamız ya da yeni bir tesis kurmamız gerekiyordu. Biz ikinci yolu seçtik ve yeni bir tesis kurmaya karar verdik” diyor.

Bereket Döner, Türkiye’deki yüksek et fiyatları nedeniyle yeni tesisi için öncelikle yabancı ülkelerdeki yatırım koşullarını araştırmış. Sonunda da en uygun yatırım koşullarını Kenya’da bulmuş. Taşkıran, Kenya’da etin kilosunun sadece 3 dolar olduğunu söylüyor.

“RESTORAN ZİNCİRİ KURACAĞIZ”

Hayrettin Taşkıran, Kenya’daki büyüme planlarının Türkiye’den farklı olmayacağını söylüyor. Yani Bereket Döner orada da hem hazır döner satacak hem de restoran zinciri kuracak. Türkiye’deki yapılanmasının bir benzerini Kenya’da kuracak. Taşkıran, hazır döner fabrikası için 2 milyon euro tutarında yatırım harcaması öngördüklerini söylüyor. Söz konusu tesis için çalışmalara önümüzdeki günlerde başlanacak. Yaklaşık 2 yıl içinde de faaliyet geçirilmesi planlanıyor.
Hayrettin Taşkıran’a göre, Kenya’da yiyecek-içecek sektöründe faaliyet gösteren şirket sayısının çok az olması yabancı yatırımcı açısında cazip fırsatlar yaratıyor.

CİRO HEDEFİ 45 MİLYON TL

Kendi şubelerinin döner ihtiyacını karşılamak amacıyla üretim tesisi kuran Bereket Döner, zamanla bu işte de hızla büyüdü ve Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’da da en büyük hazır döner üreticilerinden biri haline geldi. Endüstriyel döner üretimine 1998’de İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğu fabrikada başlayan Bereket Döner, buradaki kapasite yetmeyince 2007’de Hadımköy’deki yeni tesisine taşındı. 5 bin 500 metrekarelik bu tesisin makine parkuru Almanya’dan ithal edildi. Halen 130 kişinin çalıştığı Hadımköy tesislerinin günlük üretim kapasitesi 60 ton. 2009 cirosu 35 milyon TL olan Bereket Döner’in 2010 beklentisi 45 milyon TL.

Türkiye’de 155 şube açacak

Bereket Döner, halen İstanbul, Kütahya, Trabzon, Gaziantep, Bitlis, Denizli, Rize ve Kocaeli’ndeki 45 şubesiyle hizmet veriyor. Şirket, yıl sonuna kadar 5 şube daha açacak. Önümüzdeki 5 yılda ise şube sayısı 200’e çıkarılacak.

Şubeleşmede franchising sistemini de kullanan Bereket Döner, Türkiye genelinden gelecek taleplere açık. Ancak öncelikle İzmir, Ankara, Bursa ve Adana’dan gelecek franchise talepleri dikkate alınacak.
Bereket Döner restoranlarında porsiyon, pilav üstü ve İskender olmak üzere kırmızı et ve tavuk döner seçenekleri bulunuyor. Standart menüler, genelde içecek ve patatesle kombine ediliyor. Geniş menülerde salata veya tatlı seçeneği de var.

Kebapçı İskender döner fabrikası kuruyor

İskender İskenderoğlu ve oğulları tarafından işletilen Kebapçı İskender, “İskender İskenderoğlu Hazır Döner Kebapçılık Gıda Et Entegre Sanayi ve Ticaret A.Ş.” unvanlı bir şirket kurarak döner üretimine giriyor. Bursa Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak tesislerin 2010 sonunda üretime başlaması bekleniyor. Söz konusu fabrikanın kapasitesinin fazla büyük olmayacağı, butik tarzda üretim yapacağı konuşuluyor. Gerekçe olarak ailenin kaliteyi ve damak tadını bozmama kaygısı gösteriliyor.
Kemalpaşa’daki tesislerde üretilen dönerler seçkin restoranlara pazarlanacakmış. Kebapçı İskender, halen Bursa’da bir, İstanbul’da ise iki şubesiyle hizmet veriyor. Şirketi İskender İskenderoğlu ile çocukları Nurettin, Sabit, Ersin, Zeynep ve Melike İskenderoğlu yönetiyor.

Kaynak:Para Dergisi

6 YORUMLAR

  1. Cuma arslan dünder ustası yim imalât üzeri kenya da çalișmak istiyom dünder le ilgili uzmanım imalât larda 17 senedir çalișyom mesleği im severek yapiyom tl 05536769990 ) 96407508516105)
    Irak erbil de çalișiyom 12
    ayi de suzleșme bitiyo

  2. ben mustafa dönercıyım döner ustasıyım çekirdekte yetişmişim sizlerle çalışmk istiyorum.d.bakırlıyım 05346066237

  3. HAYRETTİN ABİMİZE YAKISIR ALLAH YARDIMCISI OLSUN ORDA KALMAMAK LAZIM AZ ÖTEDE UGANDA VAR ETİN KİLOSU VE LEZZETİ MÜTHİŞ YERDE COK GÜZEL BEN SAHSEN GİTTİM GÖRDÜM ARASTIRMAYA DEGER GÖRÜYORUM HAYRETTİN BEYE COK SELAM EDİYORUM İKTİSAD DERNEGİNDEN HASAN KÜÇÜKKARA SAYGILAR 05325761370 gerekirse benim oglum orda ukuyor görüşmek ümidiyle …

  4. Selamın Aleyküm bereket dönere bereketli olsun. Ben 20 yıldır bu döner ve iskender üzerine uğraşıyorum.Biz alışmışız kendimiz herşeyini hazırlayıp yapmayı, takmayı, kesmeyi velakin zamanımız fabrikasyon zamanı olmuş bunada ayak uydurmak lazım nitekim. Tecrübeli dönerciyim vede iskenderci duydumki kenyayada ulaşmışsınız yurtdışında çalışmak isterim. Avrupada olabilir.Dubaiyede de firmalarınız var orasıda olabilir. Ayhan Alver….ayhan.kemal.35@hotmail.com……..05439302092……02125365456…….

  5. mrb lar ben ismail döner kütahyalıyım. 14 yıldır bu mesleğin icindeyim aşcılık üzerindede cok iyiyim ustalık ve usta öğreticilik belgelerine sahibim.döner işinde kendime oldukca güveniyorum.hatta sucuk döner bile yapabilirim ve ceşit yaparım msn ve tel bırakıyorum ilgilenirseniz sevinirim. tşk ler safak2543@hotmail.com 05362189169

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here