Girişimcilere Özel Beyin Fırtınası Teknikleri

Beyin fırtınası sırasında mantar panosuna fikirler iliştiren rahat giyimli bayan.
Morsa Images / Getty Images

Yeni bir iş fikri ararken ya da mevcut iş fikrini geliştirmek isterken zaman zaman herkes gibi girişimciler de üretkenliğini kaybedebilir. İşlerin sarpa sarmaya başladığı hissedildiğinde beyin fırtınası yapmak tabiri caizse ilaç gibi gelir. Her ne kadar iş dünyasında beyin fırtınaları bir grup halinde gerçekleşse de tek başına olan girişimciler de doğru teknikleri uygulayarak fikirlerini geliştirebilir.

Beyin Fırtınasına Doğru Bir Soru ile Başlayın

Yeni fikirler üretmenin en kolay yolu bir soruya yanıt vermekten geçer. İş fikri arayan, işini geliştirmek isteyen ya da yalnızca yol haritasını çizmeyi hedefleyenlerin doğru soruyu bulmaları gerekir. Örneğin hayattaki amacı dünyayı gezmek olan birini ele alalım, bu kişi hayatını gezerek geçirmek istiyorsa öncelikle “freelance para kazandıracak işler hangileridir?” sorusunu kendine yöneltmelidir. Bu sorunun yanıtları arasından seçim yapmak için de bir diğer soruya geçmelidir. Böylelikle isteklerine ulaşmasını sağlayacak en verimli yolları ortaya çıkarabilir.

İlginizi Çekebilir: Daha Yaratıcı Düşünebilmek İçin Girişimcilere Tavsiye Edilen 10 Yöntem

Zihin Haritası Çıkarın

20. yüzyılda Tony Buzan tarafından popüler hale getirilse de Leonardo Da Vinci tarafından da uygulandığı bilinen zihin haritalama tekniği beyin fırtınası yapmak isteyenlere kolaylık sunar. 1 kağıt ve 1 kalem ile uygulanabilen bu teknikte sayfanın ortasına beyin fırtınası yapılması istenen temel konu yazılır. Merkezde yer alan konu ya da konseptle bağlantılı olan yeni kavramlar eklenir. Bu şekilde merkez yavaş yavaş dallanır, budaklanır ve gerekli çıkarımlar için uygun zemin hazırlanır.

Kelime Haritasına Başvurun

Zihin haritası ile oldukça benzeyen kelime haritası tekniğinde yine girişimcinin çözmesi istenen sorun ya da bulması gereken fikir ile ilgili temel unsurlar merkeze yazılır. Daha sonra ilgili kelimeler eklenerek yol haritası çizilir. Örneğin organik tarım iş fikrini hayata geçirmek isteyen bir girişimci organik ve tarım kelimeleri ile ilgili kelimeleri yazarak bakış açısını genişletmek için kelime haritalama tekniğinden yararlanabilir.

Swot Analizi Yapın

İş planlama, yeni bir fikri uygulama ya da radikal bir karar verme aşamasında girişimcilerin doğru tercihi yapmalarını sağlayan tekniklerden biri de Swot Analizidir. İşletmelerin güçlü ve zayıf yanlarının; işletmelerin olanaklarının ve potansiyel tehlikelerinin değerlendirilmesini sağlayan SWOT analizi, beyin fırtınası teknikleri arasında da en çok tercih edilenlerden biridir.

Müşterilerin Gözünden Bakın

Beyin fırtınası yapmak ve gerçekçi sonuçlara varmak isteyen girişimciler yalnızca kendi bakış açılarının sundukları ile yetinmemelidir. Bu noktada önemli olan müşterilerini yani hedef kitlelerini analiz etmek, onların beklentilerini öğrenmek ve bu beklentilere en iyi şekilde karşılık verebilmektir. Müşteri gözünden kendi işletmesini değerlendiren girişimciler en verimli beyin fırtınası seanslarını gerçekleştirebilirler.

Kim, Nerede, Nasıl, Ne Zaman, Neden ve Ne Sorularını Sorun

Beyin fırtınası yapılmasının temel amacı cevabı olmayan sorulara yanıt bulabilmektir. Kimi zaman doğru soru sorulamadığından kimi zaman ise cevaplar objektiflikten yoksun olduğundan girişimciler amaçlarına ulaşamayabilir. Bu durumda yapılacak en mantıklı hamle temel sorulara geri dönmektir. En temel sorular yanıtlanırken zihnin derinliklerine yolculuk edilebilir ve dehlizlerden bir avuç toprakla çıkılabilir.

Paranızdan ve Zamandan Soyutlanın

“Bir anda dev bir ikramiye kazansanız ne yapardınız?” sorusu sorulan herkes çok büyük bir oranda kendi hayatında sahip olmadıkları ve eksikliğini hissettiği seçeneklere yönelir. Para ve zaman insanların tercihlerini şekillendirir. Gençlik, yaşlılık, fakirlik veya zenginlik ikilemlerinden sıyrılmak verimli bir beyin fırtınası sürecini başlatır. Bu nedenle gerçekten kendinizi köşeye sıkışmış hissediyorsanız ilk önce tüm gerçekliklerinizi kenara bırakın, sonra doğru sorulara dürüst yanıtlar verin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here