Biletix yoğurt zinciri kuruyor

Biletix yoğurt zinciri

Biletix şirketini kurarak Türkiye’yi internet ve telefon üzerinden bilet satışıyla tanıştıran Kanadalı Ali Abhary ve Dave Dorner, yeni bir girişime hazırlanıyor: Donmuş yoğurt!
1997 yılından beri Türkiye’de yaşayan Abhary ve Dorner, dünyanın dondurma niyetine severek yediği, ancak Türkiye’de pek bilinmeyen donmuş yoğurdu satan bir kafeler zinciri kuracak.Özellikle ABD’de ‘frozen yogurt’ adıyla çok popüler olan donmuş yoğurt, dondurmaya göre düşük kalorili ve az yağlı olmasıyla öne çıkıyor.

Ali Abhary ve Dave Dorner’ın Türkiye’de kuracağı donmuş yoğurt zinciri ‘Yoort’ markasını kullanacak. İlk Yoort dükkânının yaklaşık bir ay içinde İstanbul’da İstinyePark alışveriş merkezinde açılması planlanıyor.Türkiye dünyada en çok yoğurt tüketen ülkelerin başında geliyor.

Türk halkı kişi başına yılda yaklaşık 33 kilogram yoğurt tüketiyor. Ancak Türkiye’de yoğurt, bir tatlı olarak algılanmıyor. Yoğurdu yemeklerin yanında ya da tek başına yemeyi tercih eden Türk halkı, artık yoğurdu tatlı niyetine de yiyecek.

Abhary ve Dorner’ın yurtdışından danışmanlar getirerek Türkiye’deki bir yoğurt üreticisinin tesislerinde donmuş yoğurt üretime başladıkları belirtiliyor. Light yoğurt kullanan girişimciler, iki aylık deneme süreci sonunda Türk damak zevkine uygun bir lezzet tutturmuş. Konuya yakın bir isim, “Yoğurdu seven herkes, bence bunu da çok sevecek. Çok hoş bir tadı var” diyor. Sayılarının 100’ü bulması planlanan Yoort dükkânlarında çeşitli tatlardaki donmuş yoğurtların üzerine taze meyve konarak yenilecek. Dükkânlarda yoğurttan elde edilen içecekler de satılacak.

Abhary ve Dorner’ın yeni işteki ortakları arasında İstanbul Park’ın Genel Müdürü Can Güçlü de bulunuyor. Yoort yatırımını Abhary ve Dorner’in TAG Ventures II şirketi yapıyor.

ABD’de bir danışmanlık şirketinde çalışırken İstanbul’daki bir proje için Türkiye’ye gelen Abhary ve Dorner, Türkiye’de bir bilet satış sistemi olmadığını fark edince Koç grubundan destek alarak 2000’de Biletix’i kurmuştu. Biletix’i 2006’da bu alandaki dünya devi ABD’li Ticketmaster’a satan ikili, halen Biletix’in genel müdürlüğünü yürütüyor.

1970’lerde ABD piyasasına giren donmuş yoğurt, sağlıklı olduğu için kısa sürede çok popüler olmuştu. 1990’larda diyet dondurmaların çıkmasıyla hızı biraz kesilen donmuş yoğurt, son dönemde özellikle donmuş yoğurt meraklısı Paris Hilton’un desteğiyle yeniden popüler oldu.

17 YORUMLAR

 1. Merhaba yoğu rlar bence Türkiye’de doğal degıl koy yoğurdu na hıc birsey uymaz onun yapılış da bende ama gerekli fınans olsaydı )))halkını istediği tadı bulacak bu tat ağızda hep hatırlanacak

 2. bayılık sartlarınızı öğrenmek icin gereklı mevzuatınızı öğrenmek ıstıyorum sayğılar

 3. Biz izmirde oturuyoruz.Eşim ve ben gıda mühendisiyiz.4 yıldır kendimize ait gıda işletmesini yönetiyoruz.Şartlarınızı öğrenmek ve hemen anlaşırsak girişimde bulunmak isteriz.

 4. bayilikle ilgili bilgi almak istiyorum-maliyet ne kadar,yer ve mekan seçimi kime ait vs.acil cevap alabilmeyi umuyorum-şimdiden teşekkür ederim

 5. Son zamanlardaki gıda sektöründeki artış ve sağlıklı yiyecekler tüketimindeki ilgiye bakılırsa bencede güzel bi fikir… Bayilikle ilgili bilgi almak istiyorum…

 6. mrb gerçekten işe ihtiyacım var büyük oğlum asker küçük olum okuyor acilen bir işe ihtiyacım var evimde çocuk bakarım güvenebilirsiniz daha önce ikiz bebek baktım fulyaseker2009@hotmail.com bana bu msn den ulaşabilirsiniz

 7. Ankarada Etlik Forum alışveriş merkezinde de yoggie markası ile dondurulmuş yoğurt satılıyor. Tamamen yerli sermaye ile kurulmuş. Diğer ürünlerin de tadına baktım fakat yoggie'nin ürünleri daha lezzetli ve sunumu daha güzel. Üstelik araba kokusu da hediye ediyorlar.

 8. Geçenler de Ankara da YOGGIE markası ile kurulmuş bir dondurulmuş yoğurt standı gördüm ve denedim. Gerçekten çok beğendim. Bence bu yakın zamanda dondurmaya çok ciddi bir rakip olacak.

 9. bende bu işin türkiyede tutacağına inanıyorum önemli olan lezzeti ve iyi bir reklam şahsen böyle bir işin parçası olmayı isterim

 10. Merhaba

  Yurtdışında dondurulmuş yoğurt deneme fırsatım oldu ve hoşuma gitti dolayısıyla Dondurulmuş yogurt fikrinin ülkemizde sevileceğine inanıyorum.Bu konuda frenchise alabilirim. Bu konu hakkinda bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim.

 11. ben bu yoğurt işinin insanlar tarafından beğenileceğini ve ciddi manada bir tüketimin olacağından eminim. bu sebeple bende bu işin bir parçası olmayı yani bayiliğini alarak bu konuda potansiyel yaratmayı isterim.

 12. size şöylemek istediğim çok şey var ! Bu yazılarımı okursanız eğer ? öncelikle yapmış olduğunuz işinizde tutulmuşa benziyorsunuz.Türkiye çok farklı bir ülke ben çift vatandaşlık sahibiyim,Türk halkı başka ülke insanlarına benzemez . üçyıldır Türkiyedeyim tuturdum dediğimde işlerim hep ters gitti. Her istediğiniz işi türkiyede tuturamazsınız.Elinizdeki fırsatları iyi değerlendirmenizi dilerim.

 13. merhaba ben 20 yildir canada ontario bolgesinin elora adli turistik bir bolgede ice cream shop isletiyorum. 52 cesit ice cream ve 14 cesit fruit ile paket yogurt satiyorum.turkiyede bu isi birikmis tecrubemle yapmak istiyorum.tutacaginada inaniyorum bana bu konuda nasil yardimci olabilecenizi tarafima iletirseniz memnun olurum. size is yaptigim yerin site adresini yaziyorum ordan bakabilirsiniz. jeennys place http://www.eloramews.com

 14. bence tutar bu iş..yıllar önce bardakta mısır koy kapış kapış sattılır deseler kımse ınanmazdı …ama oldu …bence bu yogurtta bardak mısalı satılırsa tutar.ama sadece onun ıcın dükkan kıralamak ısletmeye kalkmak tuzlu ve güç ister…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here