Bilgi Üniversitesi ve Pizzative

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin farklı bölümlerinde okuyan 11 öğrenci, okullardaki fiziki ve sosyal koşulları değiştirmek için kolları sıvadı ve farklı bir sosyal sorumluluk projesi yarattı. Bir şirket kuran öğrenciler 15 bin YTL’lik pizza satarak iki okulun fen bilgisi laboratuvarını yaptırdı.

Bilgi Üniversitesi’nden Serhat Soyuerel, Hande Çilingir, Aykut Hakkut, Arda Köterin, Ayşegül Basmacı, Alp Baresit, İdil Önce, Can Erol, Bahar Taşkın, Alphan Dinç ve Mert Barut, projeyi eğitim sisteminin sorunlarını tabandan ve sistemin iç dinamikleriyle çözecek ekonomik bir model oluşturma hedefiyle başlattı. Kendi kazandıklarıyla okulların fiziksel ve sosyal şartlarını düzenlemeyi amaçlayan öğrenciler, BilgiAid isimli bir şirket kurdu. Öğrenciler ilk etapta Silahtarağa Bölgesi’ndeki ilköğretim okullarında iki ayaklı bir iyileştirme çalışması hedefledi. Proje kapsamında başlangıç olarak Eyüp Kılıçaslan, Silahtarağa ve Emniyettepe İlköğretim Okulları alındı.


SIRA DONDURMA ŞİRKETİNDE


Öğrenciler, 4 firmanın sağladığı destekle kazandıkları parayı eğitim için harcıyor. Pizza Max’ten maliyeti fiyatına pizza alıp yarattıkları Pizzative markasıyla 15 bin YTL’lik pizza satan öğrenciler Emniyettepe ve Kılıçaslan İlköğretim Okulları’nın fen bilgisi laboratuvarlarını yaptırdı. Bilgili öğrenciler ilerleyen günlerde de dondurma şirketi kurarak okullara yardım seferberliğini sürdürecek.


Amaçlarının BilgiAid modelinin diğer okullar ve bölgelerde de hayata geçirilmesini sağlamak olduğunu söyleyen öğrenciler, eğitime büyük destek vermeyi hedefliyor. Projeye 11 kişilik ekiple Kasım ayında başladıklarını söyleyen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Arda Köterin, proje öncesinde ciddi şekilde ürün araştırması yaptıklarını belirterek “Bilgi Üniversitesi’nin kantininde neler satıldığını ve ne oranda satıldığını araştırdık. Bunun üzerine 19 Şubat’ta pizza satışlarına başladık. Üç ay içerisinde de satılan pizzadan 15 bin YTL’lik kazanç elde ettik. Bunun 8 biniyle Kılıçaslan İlköğretim Okulu’na fen bilgisi labrotuvarı yaptık” diyor.


İdil Önce ise 11 kişilik ekipten mezun olan öğrenciler olsa da bu çalışmanın devam edeceğini ifade ederek şöyle devam ediyor: “Amacımız, başka okullara da ihtiyaçları doğrultusunda yardım etmek. Zira bölgedeki okulları gezerek, çevre halkıyla konuşarak en fazla ihtiyacı olan okulları belirledik.”

Burcum Devrez: İnsan kaynakları

Bu kişileri daha yakından tanımak istiyorsanız.
Tıklayın

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here