Bilgisayar ekranlarıda dokunmatik oluyor

Mouse ve klavyenin dışında parmak dokunuşlarıyla kullanılan bilgisayarlar, iş ve mobil eğlencede ‘dokunma’ devrini başlattı. Dokunmatik ekranla insanların bilgisayarla etkileşiminde yeni bir adım atıldığını söyleyen HP Türkiye Kişisel Sistemler Ülke Müdürü Ertuğ Ayık, “Bu teknolojiye uygun geliştirilen yeni uygulamalar, oyunlar ve yazılımlarla bilgisayarda dokunmatik ekran teknolojisinin daha da yaygınlaşmasını bekliyoruz” dedi.

CEP telefonlarındaki dokunmatik ekran trendi, dizüstü ve masaüstü bilgisayar pazarına da taşındı. Bilgisayarın klavye ve mouse dışında parmak dokunuşuyla da kontrol edilmesini sağlayan dokunmatik ekran, çalışma amaçlı kullanım yanında mobil eğlence kullanımıyla da öne çıkıyor. Sektörde yeni rekabet bu alanda şekillenirken, bu teknolojiye uygun olarak geliştirilen yeni uygulamalar, oyunlar ve yazılımlarla da dokunmatik ekran teknolojisinin daha yaygınlaşması bekleniyor.

Bilgisayarla etkileşim

HP’nin İzmir Alaçatı’da ürünlerini sergilediği HP Tır’ında da en çok ilgiyi dokunmatik ekrana sahip Touchsmart serisindeki dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar gördü. Avrupa’dan yola çıkan HP Tır’ının, 19-21 Ağustos tarihlerinde Çeşme’de teknolojiseverlerle buluşması sırasında sorularımızı yanıtlayan HP Türkiye Kişisel Sistemler Ülke Müdürü Ertuğ Ayık, Türkiye’de son yıllarda taşınabilir bilgisayar satışının masaüstüne yaklaştığını belirterek, şunları şöyle dedi: “Dokunmatik ekranlı bilgisayar segmentiyle insanların bilgisayarla etkileşiminde yeni bir adım atılıyor. Bu alanda ilk aşamada çok büyük satışlar yapılmasını beklemiyoruz ama ileride kullanımının artacağı bir alan olacak. HP olarak bu segmentte stratejik yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Ciddi talep var

Dokunmatik ekranda IQ800 masaüstü ve TX2 notebook modellerinin bulunduğunu aktaran Ayık, şu bilgileri verdi: “Bu alanda yeni modellerimizi piyasaya sunmaya devam edeceğiz. Masaüstü bilgisayarı bir buçuk yıl önce, notebook’u da 1.5 ay önce Türkiye pazarına sunduk. Her iki dokunmatik modelde de önemli taleple karşılaştık. HP Touchsmart TX2 bir buçuk ayda 2 bin adet sattı. IQ800’e de ciddi talep var stoklarımız bitti. IQ800’ün fiyatı bin 700 dolar, TX2 ise 1.300-1.400 dolar arasında.”

3G satışları artırdı

HP’nin pazar payı hakkında da bilgi veren Ertuğ Ayık, “IDC rakamlarına göre notebook’taki pazar payımız yüzde 20, masaüstünde ise yüzde 12, toplamda ise yüzde 18’lik pazar payına sahibiz. 2009’ın ilk 6 ayında 150 bin taşınabilir bilgisayar, 60 bin de masaüstü bilgisayar satmış durumdayız” dedi. Ayık, temmuz ayı sonunda Türkiye’de lansmanı yapılan üçüncü nesil (3G) teknolojisinin notebook pazarına etkisini de şöyle değerlendirdi: “Taşınabilir bilgisayar satışında ciddi etkisini gördük. Satışları yüzde 15 oranında artırmasını bekliyoruz. 2010 yılında daha fazla etkisini göreceğiz. Sim kart entegre modellerimiz var. Mobil internet kullanımının artışının notebook piyasasına olumsuz bir etkisinin olmasını ise tahmin etmiyoruz.”

Dokunmatik bilgisayarda neler yapılabiliyor

PARMAKLA dokunarak komut verilebilen HP Touchsmart serisindeki dokunmatik ekranlı bilgisayarlar, çalışma amaçlı kullanımlarının yanında mobil eğlence merkezi olarak da işlev görüyor. Dokunmatik masaüstü modeli IQ800 ve notebook modeli Tx2’in özellikleri şöyle:

IQ800, 25 inçlik ekranına dokunarak yüksek tanımlı sinema kalitesinde film izlenmesini sağlıyor. HP Touchsmart yazılım paketiyle resimleriyle oynayabiliyor, müziğin, internetin keyfine varılmasını sağlıyor.

Çoklu dokunma teknolojisi ile etkinleştirilmiş Tx2 notebook’la kullanıcılar, resimlerini sadece parmak hareketleriyle çevirip kırpabiliyor.
Müzik dosyaları ve videoları arasında parmak hareketleri ile dolaşıyorlar.

Ekranı tablet bilgisayar moduna geçirilebilen HP TouchSmart TX2 dizüstü, bu sayede el yazısının otomatik olarak yazı tipine dönüştürülmesini ve sanki kalem kağıt kullanırmış gibi not alınmasını da sağlıyor.

Mobil eğlence merkezi olan TX2, 12 inç BrightView ekranıyla yüksek tanımlı (HD) deneyimi de yaşatıyor.

TX2’nin çoklu dokunmatik ekranı birden fazla noktadan komut alabiliyor, bu da örneğin ekrandaki resimleri parmaklarla büyütüp küçültmeyi, sağa ya da sola kaydırmayı ve döndürmeyi olanaklı kılıyor.

İkinci çeyrekte satışlar arttı 2007’yi yakalarız

TÜRKİYE’deki bilgisayar pazarını da değerlendiren Ertuğ Ayık, yılın ilk çeyreğinin kötü geçtiğini ancak ikini çeyrekte 2007 yılı rakamlarının yakalandığını kaydetti. Ayık, şu değerlendirmeyi yaptı: “İkinci çeyrekte satışlar arttı. Notebook’a göre daha ucuz ürün segmenti olan netbook satışında artış yaşandığı için cirolar daha düşük oldu. Geçen yıla göre hem adet, hem de ciro bazında yüzde 15’lik düşüş yaşıyoruz. Bu yıl 2007’nin rakamlarını yakalarız. 2009’da 1.2 milyon adet taşınabilir bilgisayar, 1.4 mlyon adet de masaüstü bilgisayar satılmasını bekliyoruz. Türkiye’de taşınabilir bilgisayar satışında ciddi artış var ama hala masaüstü satışları önde. Birkaç yıl sonra bunun değişeceğini öngörüyoruz.”

1 YORUM

  1. yeni bir teknoloji değil aslında.çinde bu tür laptopların üretimi uzun bir süredir yapılıyor.fakat Türkiye’ye yeni giren bir teknoloji.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here