Bilgisayar programları patentlenebilir mi

Patentlerin korunması hakkında kanun hükmünde kararnameye baktığımızda bilgisayar programlarının patent ile korunamayacağı anlaşılıyor ama başvurulara baktığımızda temelde bilgisayar programı olan uygulamaların patent tescili alabildiğini görüyoruz.

Microsoft’un patent sayısı 55 bine doğru artarak gidiyor. Bilgisayar programının nasıl patent ile korunabildiğini açıklamak bu durumda bir zorunluluk halini alıyor.

Bilgisayar programları bir programlama dilinde yazılmış komut dizinlerinden ve bu komut dizinlerinin istenen işlemleri gerçekleştirdiği bir üst ortamdan oluşuyor. Burada programı ikiye ayırabiliriz:

– Programı oluşturan komut dizinleri

-Programın işleyişini gerçekleştirdiği mekanizma ortamı

Birinci bölüm olan komut dizinleri kısmı patent ile korunamıyor. Bir eser gibi kabul edilerek fikir ve sanat eserleri kanunu kapsamında korunuyor

İkinci bölüm olan programın mekanizması yada yaptığı iş patent korumasına aday olabiliyor. Komut dizinleri yeni diye bir program yeni olmuyor, programın yaptığı işin, mekanizmayı oluşturan öğelerin de yeni olması gerekiyor.

Bilgisayar programı da olsa yapılan yeniliğin patent tescili için gerekli özelliklere sahip olması gerekiyor. O yüzden örnek: piyasa da zaten muhasabe programları varken aynı işlevlere sahip bir muhasebe programını farklı komut dizinleri ile tasarladığımız zaman yeni muhasebe programımızı patent tescili ile koruyamayacağız.

Alınmış patent tescillerini incelemek isteyenler Türk Patent Enstitüsü resmi sitesine bakabilir yada buradan yardım isteyebilirsiniz.

Yucel Yilmaz
www.optimumpatent.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here