Bilgisayar teknolojisi ve programlama teknikeri

Bilgisayarları ve bilgisayar çevre birimlerini kuran, çalıştıran, bakım ve onarımını yapan kişidir.

GÖREVLER

Bilgisayar teknolojileri ve programlama teknikerleri; bilgisayar mühendisinin gözetimi ve denetimi altında;
Bilgisayar sistem kuruluşu için araştırma, planlama ve kuruluşu gerçekleştirme aşamalarının her birinde kendisine verilen şu görevleri yapar, Network bilgisayar sistemlerinin analizlerini yaparak ağ yapısını çıkarır, sistemi kurar ve çalıştırır, Kişisel (bireysel) ve network bilgisayar ortamlarının bakımını ve varsa arızaların tespit edilerek onarımını yapar,
Sistemlerin güncelleştirilmesinde gerekli olan birimlerin (bellek, harddisk, diğer kartlar) seçimini yaparak sisteme monte eder ve çalışır hale getirilmesini sağlar, Bilgi işlem merkezlerinde gerekli donanım ve ağ güvenliği işlerini yürütebilir, İşletim sistemlerini kurar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Elektronik ölçü aletleri(volt,gerilim ölçme, akım ölçme, direnç ölçme),
Osiloskop (elektronik sinyallerin analizinde kullanılan alet),
Ağ kablosu test cihazı vb.,
Elektronikçi tipi takımları (pense, karga burun, cımbız, çeşitli tornavidalar),
Özel entegre söküm ve lehimleme aletleri

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Bilgisayar teknolojileri ve programlama teknikerleri olmak isteyenlerin;
Matematik ve fiziğe ilgili ve bu alanda başarılı,
Şekil ilişkilerini görebilme yeteneği ve mantığı güçlü,
Sorumluluk sahibi ve dikkatli,
Ayrıntıya dikkat edebilen, kimseler olmaları gerekir.
Yabancı dil bilgisi meslekte başarıyı artırıcı bir özellik

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Bilgisayar teknolojileri ve programlama teknikerleri; genellikle kapalı, temiz, bol ışıklı ve klimalı ortamlarda çalışırlar. Ağ yapılandırılması çalışmalarında tırmanma, eğilme, uzanma vb. hareketleri sıklıkla yaparlar, bina içinde veya dışında, tozlu kirli ortamlarla karşılaşırlar.
Herhangi bir bilgisayar firmasının bölge sorumluluğunda çalışıldığında, diğer illere, bölgelere gidileceğinden sıklıkla seyahat etmeleri gerekir.
Çalışırken mühendisler, teknisyenler, operatörler, müşteriler ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Bilgisayar teknolojileri ve programlama teknikerleri kamu sektörüne ait bilgisayar kullanılan bütün kuruluşlarda çalışabildiği gibi, mali ve finans sektörü, iletişim sektörü vb. özel şirketlerin, bankaların bilgi işlem merkezlerinde iş bulabilirler. Kendi adlarına işyeri açabilirler. Bilgisayar satış ve teknik destek hizmeti veren firmalarda teknik servis elemanı olarak görev alabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi, üniversitelerin bünyesinde bulunan meslek yüksekokullarının “Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin Bilgi İşlem, Bilgisayar, Bilgisayar Donanım, Bilgisayar İşletimi, Bilgisayar İşletimi Teknisyenliği, Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Yazılım, Bilişim Teknolojileri bölümlerinden mezun olanlar “Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitimin süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince öğrencilere; matematik, fizik, bilgisayar, temel elektronik, dijital elektronik, bilgisayarlı tasarım, bilgisayar donanım, işlem kontrol, programlama, mikro işlemciler, bilgisayar sistem arıza, bilgisayar ağları gibi meslek derslerinin yanında, Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür dersleri verilmektedir. Program özellikle donanım bilgilerinin yanı sıra yazılım bilgilerine yer verir; buna bağlı olarak programlama dilleri, veri tabanı yönetim sistemleri, işletim sistemleri, internet uygulamaları vb. programlama tekniklerini içeren dersleri kapsar. Ayrıca, 1. Sınıfta 8 hafta , 2. Sınıfta 4 hafta işletmelerde yaz stajı yaptırılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
“Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde;
Bilgi Teknolojileri
Bilgisayar Bilimleri,
Bilgisayar Mühendisliği,
Bilgisayar Öğretmenliği,
Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği,
Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri,
Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri,
Bilgisayar – Enformatik,
Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği,
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği,
Bilişim Sistemleri Mühendisliği,
Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri,
Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği,
Enformasyon Teknolojileri,
Fizik,
İstatistik,
İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri,
Kontrol Öğretmenliği,
Matematik-Bilgisayar,
Meteoroloji Mühendisliği,
Uzay Mühendisliği,
Yazılım Mühendisliği,
lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Mesleki eğitim süresince isteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu öğrenim kredisi ve yurt hizmetlerinden faydalanırlar. Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının sağladığı burslardan yararlanabilirler.
Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük illerde ders saatleri dışında özel şirketlere, kısa zamanda tamamlanması zorunlu projelerde destek verme konusunda part-time çalışma olanağı bulabilmektedirler.
Eğitim sonunda; kamu sektöründe çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir.
Özel şirketlerde çalışıldığında ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle ilk işe başlayışta asgari ücretin 1,5-2 katı civarında ücret alınmaktadır. Deneyimi olanlarda kazanç asgari ücretin 4-5 katına ulaşmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili eğitim kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi.
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here