Biolite ile Çevreci Odunlu Ocaklar

Biolite ile Çevreci Odunlu Ocaklar
Biolite ile Çevreci Odunlu Ocaklar
Biolite ile Çevreci Odunlu Ocaklar
Biolite ile Çevreci Odunlu Ocaklar

Biolite yemek pişirmek için odun yakan insanlara yarı oranda daha az odun yakan, dumanı % 95 oranında azaltan ve is oluşumuna neredeyse ortadan kaldıran bir ocak fikri. Yaklaşık 3 milyon insan her gün yakıt olarak odunu kullanıyor ve bu da bir arabanınkine eş değer salınıma sebep oluyor. Bu durumda duman sebepli ölümlere yol açıyor, ormanların yok edilmesini hızlandırıyor ve CO2’den sonraki en yüksek sera gazı olan siyah karbonu oluşturuyor. Biolite

Monterey Kaliforniya’daki 2. Yenilikçilik Yarışmasında birinci olan BioLite fazla ısıyı alıp siyah karbonu neredeyse ortadan kaldırabilecek ve duman oluşumunu %95’e kadar azaltabilecek bir fana güç sağlayan bir ocak üretti. Ocak aynı zamanda açık ateşe göre yarı oranda odun kullanıyordu. BioLite aynı zamanda elektrikde üretebilir ve üretilen elektrikle cep telefonları veya led lambalar da şarj edilebilir.

Ürün hala saha testleri aşamasındadır ve 2011’in ilk aylarında piyasaya çıkacaktır. Guatamala’daki denemeler pozitif dönütler oluşturmuştur.BioLite gelişen dünyada pazara sunulmakla birlikte kendine kamp ocakları piyasasında da yer bulmaktadır. Hemen hemen her türlü katı yakıtı yakabilir ve kolayca paketlemek için katlanabilir. Kamp versiyonu sadece 17 cm boyundadır ve 5 kg ağırlığındadır. Uçakta bile yanınıza alınabilir. BioLite web sayfasını ziyaret ederek daha fazla bilgi edinebilir ve piyasaya çıkış  tarihini öğrenebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here