Bir Girişime Atılmadan Önce “Evet” Demeniz Gereken 5 Soru

Herkes kendi işini kurup başarılı olmak ister ancak bu düşünüldüğü kadar kolay değildir. Başarılı olmanız için daha işe başlamadan bu sorulara evet diyebiliyor musunuz?

full-time-entrepreneur

Son yılların gözde mesleği girişimcilik. Herkesin hayallerini süsleyen, özgür ve iyi kazanan bir iş. Çalışma ve performans koşullarını kendinizin ayarlayabileceği rahat bir ortam. Bunlara sahip olamayı herkes istiyor olsa da düşünüldüğü kadar kolay değildir. Girişimci olmak oldukça basittir ancak başarılı olmak öyle değildir.

Bir girişime başlamadan önce soracağımız beş soruya da evet diyebiliyor musunuz ?

1 Finansal olarak risk alabilecek durumda mısınız?

Bir girişime atılmak, her ne kadar umut vaat ediyor olsa da risklidir. Finansal bir risk, işlerinizi tam olarak oturtana kadar her daim peşinizde olacaktır. Bu nedenle uzun vadeli planlar yapmalı, girişiminize ucu ucuna yeten bir sermaye ile kurmamalı, sürprizlere her daim hazırlıklı olmalısınız. Tüm bunların yanı sıra, girişiminize yapacağınız tüm harcamaların ve yatırımların boşa gidebileceğini düşünmeli ve buna hazırlıklı olmalısınız.

2 Sorunlarınıza çözüm olabilecek amatör ve profesyonel insanların desteğini elinizde mi?

İş kurmak heyecanlı, eğlenceli ve bir o kadarda yorucudur. Ancak en önemlisi uzun bir süreçtir. Bu uzun süreçte, işinizle ilgili hemen hemen her alanda sorunlar karşılaşacaksınız. İhtiyacınız olan ise bu sorunlara çözüm bulabilecek insanların çevrenizde olmasıdır. İlk düşündüğünüzde oldukça kolay gibi görünen iş kurma eylemi zamanla ne kadar zorlu olduğunu kendine gösterecektir.

3 Defalarca düşüp kalkmaya hazır mısınız?

Özellikle ilk girişiminizi yapıyorsanız, defalarca düşmeye, başarısız olmaya ve pes etmekle etmemek arasında gidip gelmeye hazır olmalısınız. Uzun süreçte, verdiğiniz yanlış kararlar yüzünden ya da çevre etkileri yüzünden bir çok defa kötü duruma düşeceksiniz. Eğer hayallerinizde, ilk denemede oldukça başarılı olup her şeyin planlandığı gibi gideceğini düşünüyorsanız maalesef yanılıyorsunuz. Bu bir gerçek. Ancak önemli olan bu durumun yaşanıp yaşanmayacağından çok sizin bu durumda ne yapacağınızdır. Mücadele etmeye hazır olmalı ve ayaklarınızın üzerine tekrardan kalkacak gücü ve dirayeti gösterebilmelisiniz.

4 Hayatınızın ve işinizin birbirine girmesine hazır mısınız ?

Özellikle ilk zamanlarda belirli bir iş temponuz ya da planınız olmayacak, yaptığınız planlar boşa çıkacaktır. Tahmin ettiğinizden çok daha yoğun bir çalışma temposuna girebilir, kendinize bir süre zaman ayıramayabilir siniz. Başarılı olmak için çok ama çok çalışmalısınız. Ailenize, arkadaşlarınıza, sevdiğiniz hobilere özellikle iş kurulum aşamasında hoşça kal demelisiniz. Eğer böyle yoğun bir tempoya hazır değilseniz, iş kurma hevesinizi tekrar gözden geçirmelisiniz.

5 Kişisel harcamalardan, lükslerden ve konfordan feragat etmeye hazır mısınız?

İş kurulum aşaması o kadar yoğundur ki, kimi zaman sandalyeler ya da kutular üzerinde uyumak zorunda kalabilir, hatta uyuyamayabilir, düzenli yemek yiyemeyebilir, belirli bir konfor düzeyinden bir süreliğine ayrı kalabilirsiniz. Çile çekmeye hazır değilseniz, iş kurmaya da hazır değilsiniz demektir.

İç karartıcı bir makale olmuş olabilir ve hatta hevesinizi bile kırmış olabilir. Ancak sonradan yaşanacak muhtemel bir pişmanlığa nazaran içinizin biraz kararması ve neler olabileceği konusunda sizi düşüncelere gark etmesi o kadar da kötü sayılmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here