Bir kadın girişimcinin başarısı

Çanakkale’de tarlasına ”pepino” eken kadın üretici, ürünlerini internet üzerinden satıyor.
Nilüfer Eskici (46), bahçesine 2 bin kök pepino diktiğini ve ürünün meyvelerini toplamaya başladığını söyledi.

Bursa’da katıldığı bir tarım fuarında pepinoyu tanıdığını ifade eden Eskici, ürün hakkında gerekli araştırmayı yaptıktan sonra bunun üretimini yapmaya karar verdiğini ifade etti.

İlk etapta 2 bin fideyi bahçesine dikerek üretime başladığını ifade eden Eskici, şunları anlattı:

”Yetiştirdiğim ürünleri ilçe pazarında ve oğlumun desteği ile internet üzerinden satıyorum. İnternetten aldığım siparişleri kargo ile gönderiyorum. Ben ve eşim alternatif ürünlere ilgi duyuyoruz. Farklı meyve ve sebze ekimi yapıyoruz. Pepino ekonomik açıdan iyi bir ürün. Bir kökten 8 ila 10 kilo arasında ürün elde ediyoruz ve kilosunu ortalama 10 TL’den satıyoruz. Bu da ektiğimiz domates ve bibere göre çok daha iyi gelir elde etmemizi sağlıyor. İlk etapta açık alana diktiğimiz bitkileri sonbaharda sera altına alacağız. Böylece daha fazla üretim yapmayı hedefliyorum.”

Ekici, pepinonun ana vatanının Güney Amerika ülkelerinden Peru olduğunu, kavun aromalı, meyve eti sulu ve ince kabuklu olan meyvenin bazı hastalıkları iyi geldiğini sözlerine ekledi.

4 YORUMLAR

  1. Kilosu 10 ytl mi !!!… Bayağı abartılmış, ne bu altın falan mı? İnanmayın 10 ytl ye kim alır ki. 3-5 ytl arası almayanı döverler. İsteyen olursa araştırsın, bulur bu fiyatlara,bulamazsa bana haber versin,ben yetiştirince gönderirim :) :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here