Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?
Kaboompics .com/pexels

Bireysel Emeklilik bireylerin emeklilik dönemlerine yönelik tasarruflarının yatırıma yönlendirilmesi sayesinde emeklilik döneminde ek gelir sağlayarak bireylerin refah düzeyini yükseltmeyi amaçlayan bir sistem olarak tanımlanabiliyor.

Sistem; bireylerin tasarruflarının toplanması, değerlendirilmesi ve yasada belirlenen süre sonunda toplu para ya da maaş olarak ödenmesi esasına dayanıyor. Emekli olabilmek için ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl süreyle sistemde kalınması ve 56 yaşın doldurulması gerekiyor. Bu koşullar sağlandıktan sonra da sistemde kalınıp katkı payı ödemesine devam da edilebiliyor.

18 yaşını dolduran herkes Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabiliyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olabilmek için Türkiye’de ikamet etmeleri şart olmamakla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu bulunuyor.

Emekliliğe hak kazanılıp bu hakkın kullanılması durumunda bireyin bireysel emeklilik hesabındaki birikimi ve devlet katkısı hesabındaki tutarın bir kısmı ya da tamamı defaten ödenebiliyor ya da Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kalınıp birikimler belirlenen geri ödeme planına göre kısım kısım alınabiliyor.

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Bireyse Emeklilik Sistemi’ne dahil olan çalışanların iki ay süre ile cayma hakkı bulunuyor. Cayma durumunda katılımcı herhangi bir parasal kayıp yaşamıyor. Sistemden çıkan çalışanlara 10 işgünü süresinde yatırdıkları katkı payları geri ödeniyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan kişiler için bireysel emeklilik iptal edilmesi mümkün olabiliyor. Bireyler istedikleri zaman bireysel emeklilik iptal etmek istiyorum diyerek birikimlerini alarak sistemden ayrılabiliyor. Bireysel emeklilik iptal etme ve sistemden ayrılma durumunda bireye yapılacak ödemeler için elde edilen getiri tutarı üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılıyor. Stopaj kesintisi oranı;

Sistemden emeklilik hakkı kazanmadan vefat, maluliyet gibi zorunlu nedenler ile ayrılan katılımcılar için birikimlerinin %25’i muaf tutulmak kaydı ile kalan tutar üzerinden %5,

Sistemde 10 yıl süre ile kalan ancak emeklilik hakkını elde etmeden ayrılan katılımcılar için %10,Sistemde 10 yıldan az süre ile kalan katılımcılar için %15 olarak uygulanıyor.

Ödemelerde zorlanma nedeni ile bireysel emeklilik iptal ettirme alternatifini düşünen katılımcılar için sistem prim ödemeye ara verme ya da prim tutarını düşürtme seçeneklerini de sunuyor. Böylece katılımcılar bireysel emeklilik iptali durumunda karşı karşıya kalacakları kesintiden de kar etmiş oluyorlar.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin İptali İçin Nasıl Başvurulur?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin iptali ve bu durumda geçerli olan koşullar yapılan sözleşmelerde yer alıyor. Eğer imzalanan sözleşmede bireysel emeklilik iptali durumunda bir geri ödeme ya da benzeri koşullar bulunuyorsa iptal durumunda katılımcının bunlara uyması gerekiyor. Bunun haricinde Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olduğunuz sigorta şirketi ile iletişime geçerek bireysel emeklilik iptal et talimatını iletilebiliyor. Bireysel Emeklilik Sözleşmesi ilgili şirkete gönderilen bir talimatla ya da şirketlerin internet sitelerinde bireysel emeklilik iptal işlemlerinin bulunması durumunda bu platformdan da iptal işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Başvuru sonucunda sözleşme gereğince alınması gereken tutarlar kesilip, kalan tutar katılımcıya ödeniyor.

Bireysel Emeklilik iptal etme numarası olarak internet üzerinde arama yapıldığında bağlı bulunulan şirketlerin ya da bankaların ilgili birimlerinin telefon numaralarına ulaşmak ve hem işlemleri başlatmak hem de gerekli süreçleri öğrenmek mümkün olabiliyor. Şirketler genellikle önce telefon ile iptal sürecinin başlatılması ve ardından istenilen belgelerin kendilerine ulaştırılması şeklinde bir prosedür uyguluyor.

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi İptali Nasıl Yapılır?

Türkiye’de yürürlüğe giren kanun ile hem özel sektörde hem de kamu sektöründe yer alan 45 yaş altı çalışanlar zorunlu olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil ediliyor. Çalışanların kazançları üzerinden minimum %3 olmak üzere kesinti yapılıyor ve bu tutar otomatik katılım sistemine aktarılıyor. Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilen çalışanlar 2 ay içerisinde herhangi bir kesinti olmadan sistemden çıkabiliyor. Otomatik Emeklilik Sistemi’ni iptal ettirmek isteyen kullanıcılar CAY boşluk TC Kimlik Numarası yazdıkları bir mesajı 3907’ye göndererek taleplerini iletebiliyorlar. Bu işlemden sonra bireysel emeklilikleri iptal ediliyor ve tutar iadesi gerçekleştiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here