Bisikletçiler İçin Kazaları Önleyen Radar Sensörü

Bisikletçiler İçin Kazaları Önleyen Radar Sensörü

Güney Afrika merkezli Vacktracker adlı ürün, bisikletçilerin hayatlarını, arkadan gelen tehlikeli trafiğe karşı koruyor.

backtracker

Bisikletçiler, her zaman, önlerindeki araçlarla olan mesafelerini koruması gerektiklerini bilirler. Böylece ani kazalar engellenir. Ancak arkadan gelen araçlar için bisikletçilerin pek bir şansı yok. Backtracker adlı bu ürün ile arkadan gelen araçlar eğer tehlikeli bir şekilde size yaklaşırsa uyararak kazaların önüne geçiyor.

Güney Afrika merkezli iKubu adlı bilgisayar ve görüş şirketi tarafından geliştirilen sistem 2 bölümden oluşuyor. Bisikletinizin bir önüne bir de arkasına takılan ürün, radar teknolojisi kullanarak 140 metreye kadar etrafınızdaki araçları algılayabiliyor. Arkadaki parça tarafından algılanan araç, önde bulunan LED’lere sinyal gönderiyor. Tehlikeli bir durum olmadığı sürece yeşil yanan LED ışıklar, bisikletçiye tehlikeli bir şekilde yaklaşan araç olursa ise LED’ler kırmızı yanarak sürücüyü uyarıyor. Böylece bisikletçiye manevra yapma şansı tanıyor. Ayrıca kırmızı ışıklar, arkadaki araç ne kadar yaklaşırsa o kadar hızlı yanıp sönmeye başlıyor.

Şirkete göre, bisiklet kazalarının %40’ı arkadan gelen araçlar nedeniyle oluyor. Ürün şu anda yaklaşık 200 Dolara satılmaktadır.  Ürün Sayfası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here