Bitkisel nargiledemi yasak

Kapalı alanlarda sigara içme yasağının ardından, esnafın bulduğu bitkisel nargileyle ilgili kafalar hâlâ karışık. Bitkisel nargilenin yasak kapsamında olmadığının altını çizen esnaf, bakanlığın bu konuda çelişkili cevaplar verdiğini savunuyor.
Geçtiğimiz temmuz ayında yürürlüğü giren kapalı alanlarda sigara yasağından kurtulmanın çaresi olarak gösterilen bitkisel nargile kafaları karıştırdı. Esnaf bu nargilelerin yasak kapsamında olmadığının altını çizerek, “Bakanlık da bu konuda net yanıt veremiyor” şeklinde konuşuyor.

Bitkisel nargilenin distribütörlerinden olan İshak Acı, yasağın hemen öncesinde getirmeye başladığı şeker kamışından üretilen bitkisel nargilelerin büyük ilgi gördüğünü söyledi. Satışlarının halen devam ettiğini belirten Acı, “Normal nargileyle fiyatı neredeyse aynı. Farkı, yasak kapsamında olmaması… Türkiye’nin hemen her yerinden büyük ilgi görüyor” dedi. Sigarayla ilgili denetime gelen ekiplerin de bu durum karşısında kafalarının karıştığını belirten Acı, “Ne yapacaklarını bilemediklerinden Sağlık Bakanlığı’na telefonla soruyorlar. Bakanlık da bu konuda net bir yanıt veremiyor. Telefona çıkan kişiye göre değişiyor yanıtlar. Bazan ‘yasak kapsamında’ bazen ‘değil’ diyorlar. Bazan da ‘ o da yasak kapsamına alınacak’ diyorlar” ifadelerine yer verdi.

BAKANLIK YASAK DİYOR

Öte yandan sigara yasağıyla ilgili soruları cevaplayan Bakanlık yetkilileri, tütün kullanımının yasaklandığı pek çok ülkede nargile kullanımının tartışma konusu olduğunu belirterek şu görüşlere yer verdi: “Tütün ürünü içeren geleneksel nargile gibi bitki özlü nargile de insan sağlığına olan zararlı etkileri, geleneksel nargile ile olan benzerliği, denetimlerde bunun ayrımının güçlüğü ve gençleri tütün ve tütün ürünleri kullanımına teşvik etmesi nedenleriyle yasaktır.

Yasağa karşı değiliz

Ağaoğlu, sigara yasağına karşı olmadıklarını, ancak federasyon olarak üyelerinin durumuna da düşünmek zorunda olduklarını ifade ederek, ‘Biz işletmelerde (içilen) ve (içilmeyen) bölümlerin oluşturulmasını istiyoruz’ dedi.

Bu bölümlerin oluşturulmasıyla, sigara içinlerle içmeyenlerin ayrı bölümlerde oturabileceğini anlatan Ağaoğlu, ‘Bu tarz bölmeli kahvehaneler AB üyesi İspanya’da bulunuyor. Bu uygulama bizim ülkemizde niye gerçekleştirilmesin? Amaç zaten sigara içmeyenlerin dumandan etkilenmemelerini sağlamak değil mi? TBMM’den Ramazan Bayramı sonrası bu yönde bir düzenleme yaparak üyelerimizi rahatlatmalarını bekliyoruz’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here