Biyolojik ambalaj kendini imha edecek

Konya merkezli Sezersan, tamamen bitkilerden ve nişasta bazlı ürünlerin karışımından oluşan biyolojik ambalaj üretmeyi başardı. Dünyanın en büyük sorunlarından biri olan plastik atıklara çözüm Konyalı KOBİ’den geldi. Sezersan firmasının genç mühendisleri 2 yıl süren Ar-Ge çalışmasının ardından toprağa karışır karışmaz yok olan ‘Bio-Twist’ isimli biyolojik ambalajı üretmeyi başardı. Tamamı bitki ve nişasta sentezinden imal edilen ambalaj hiçbir şekilde fosil yakıt içermiyor. Firmanın patent tescilini de aldığı ürün, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) geniş yankı buldu ve birçok yabancı yayına haber konusu oldu. İlk siparişler de ABD’den geldi.


30 YILLIK DENEYİM
Sezersan 1978 yılında kurulmuş, Türkiye’nin ilk PVC film üreticilerinden biri. 2010 yılı itibarı ile Konya’nın büyük gruplarından olan Aşçılar A.Ş. bünyesine katıldı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aşcı, Sezersan’ın 3 sene içerisinde dünyanın önde gelen ambalaj firmalarından biri olmasını hedeflediklerini söylüyor. Bütün yatırım ve planlarını bu doğrultuda oluşturduklarını anlatan Aşçı, özellikle biyolojik ambalajın geleceğin teknolojisi olduğunu söylüyor. Aşçı, “Sezersan 30 yıldan fazladır plastik sektörünün içinde. Ancak gördük ki başta Avrupa olmak üzere birçok ülke plastik kullanımı ile ilgili kısıtlayıcı önlemler alıyor. Biz de bu nedenlerden dolayı önümüzü görecek uzun vadeli yatırımlar yapmaya karar verdik. Firmamızın mühendisleri de doğada yok olacak ambalajı bulmak için çalışmaya başladı ve hedefine ulaştı” diyor.


Biyolojik ambalaj KENDİNİ YOK EDİYOR
Üretilen filmin teknik özellikleri de oldukça önem taşıyor. Ürün, ‘Görevimiz Tehlike’ filmlerinden aşina olduğumuz ‘Bu cihaz 30 saniye içinde kendi kendini yok edecektir’ sözüne benzer şekilde kendini yok ediyor. Oluşturulan sanal hafızası sayesinde sarılı olduğu gıda mamulden söküldüğünde görevini tamamladığını algılıyor ve kendi kendini yok etme sürecinin startını veriyor. Ambalaj atıldığı çöp kutusunda veya toprakla buluşur buluşmaz da birkaç hafta içinde tamamen yok oluyor. Bitkilerden imal edilmesine rağmen plastikten daha esnek bükülme özelliğine sahip olan ürün, ayrıca yırtılma konusunda da en az plastik ürünler kadar dayanıklı.


Hedefte marketteki poşeti de yok etmek var
Bİ0-TWIST genellikle gıdaların kaplanmasında kullanılıyor. Özellikle şeker, dondurma, çikolatada tercih ediliyor. Firma yetkilileri ürünün yakın zamanda yaygınlaşacağı görüşünde. Hatta marketlerde bulunan poşetler de biyolojik özelliğe kavuşacak. Böylece doğada yok olması binlerce yılı bulan poşet kullanımı da sona erecek.


Vergi avantajı da var
ÜRÜNÜN vergi avantajları da söz konusu. Avrupa Birliği ülkelerinde ‘Eko Vergi’ adı altında bir uygulaması söz konusu. Bio-Twist kullanan ambalaj kullanıcıları bu vergiden de yararlanabiliyor. Böylelikle direkt gıda temasında ve çevreye duyarlılık konusunda mevcut filmlere karşı avantaj sağlanıyor.Sabah

3 YORUMLAR

  1. peki bu nişasta nerden elde ediliyor, gdo.lu mısırdan olmasın sakın ?!
    itfaiyeci olmayı bırakınız artık, yangını kimin çıkardığını biliyoruz, yeni yangınlara mahal vermeyiniz. çözüm yerel üretim, yerel tüketim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here