Biyonik Protez El i-LIMB

Biyonik Protez El i-LIMB
Biyonik Protez El i-LIMB
Biyonik Protez El i-LIMB
Biyonik Protez El i-LIMB

Biyonik Protez El Dünyanın ilk ticari olarak bulunabilir, tam eklemli, bağımsız olarak güç verilmiş parmak ve parmak uçlu takma eli.
David Gow, Birleşik Krallık
Finansal Ödül: 20 Milyon dolardan fazla
Hikâyesi: i-LIMB geliştirilmesi 20 yıl alan yüksek fonksiyonlu bir biyonik eldir ve İskoçya Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin bir çalışanı olan David Gow tarafından icat edilmiş, tasarımı ve yapımı da Touch Biyonik şirketi tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu güçle çalışan protez el, önceki kanca gibi olan sınırlı esneklik sağlayan protez ellerin üzerine büyük bir gelişmedir. Bütün eklemler her bir birime eklenen ayrı motorlar sayesinde tamamen hareketlidir ve bu el hastaya takılmak için ameliyat gerektirmez.

i-LIMB Elleri ilk olarak 2007 yılında satışa çıkmıştır. Müşteriler ele gerçek bir görünüm kazandıran birçok çeşit deri kaplaması seçeneklerine sahiptirler.

Nasıl Çalışır?

Kolu kopan veya doğuştan eli olmayan bir bireyin kolunda, genellikle kolun bittiği yere kadar kaslar vardır. Protez hastanın koluna yerleştirilir ve kaslara iki elektrot takılır. Koldaki kas lifleri de kasıldıkça elektrik elektrotlara iletilir. Biyonik elin arkasındaki bir bilgisayar bu sinyalleri bir hareketi başlatmak ve kontrol etmek için kullanır.

Geniş bir hareket yelpazesi vardır ve bu protez eli takanlar diğer protez ellerle yapılamayacak birçok hareketi de yapabilirler. Bunların arasında küçük nesneleri tutmaktan bardak gibi büyük nesneleri tutmaya kadar birçok hareket vardır. Klavyede yazı yazmak da mümkündür. i-Limb hassas olması için tasarlanmıştır, diğer protez eller gibi sakar değildir ve parmakları gerçek elde olduğu gibi 90 derece dönebilir. Gerçek bir elin yapısını ve işlevlerini taklit edebilen ilk protez eldir.

Geliştirme

Gow, 80’lerin sonlarında elektronik kollar, eller ve omuzlar üzerine çalışmaya başladı. Mühendislik bilgilerini bireylerin kullanabileceği bir ürün geliştirmek için kullanmak istiyordu. 1993 yılında kısmi bir el sistemi geliştirildi ve bundan 5 yıl sonra dünyanın ilk elektrikli omuzu üretildi. Hastalardan gelen geri dönüşler paha biçilemezdi ve cihaz yıllar geçtikçe resmen daha da canlanıyordu.

Biyonik el mekanik mühendislik kullanılarak geliştirildi ve gerekli ağırlığı arttırmadan motorlar ve lastiklerin sistemini korumak ve onları darbeye karşı dayanıklı kılmak için DuPontâ„¢ Zytel® HTN yarı otomatik polamit kullanıyordu. Mucidin şirketi İskoçya Ulusal sağlık Hizmetlerinden ayrılan ilk şirket olmuş ve ilk yıllarında varlığını devam ettirebilmek için İskoçya’nın ana ekonomik gelişme ajansından bir hibe almıştır. Ve bir kamu kurumundan özel sektöre dönüşmüş olması mali desteklerin akmasına yol açmıştı ve şirket daha fazla araştırma yapabilecekti.

İlk olarak sınırlı sayıda uzman bu protez takma işlemini gerçekleştirebiliyordu ve Touch Biyonik şirketinin bu ürünü bireylere ulaştırabilmesi için daha fazla kişiyi eğitmesi gerekiyordu. Şirket şu an insanlara gerekli olan becerileri kazandırmak için bir eğitim imkanı sunuyor.

En İyi Buluş: 2008 yılında i-LIMB protez el, Time Dergisi tarafından Yılın En İyi 50 Buluşu arasında gösterildi. Biyonik eli biyonik parmaklar takip etti ve biyonik bilekler, dirsekler ve omuzlar geliştirme aşamasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here