Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak 3

Bir çok insan internette geçirdiği zamanı kazanca dönüştürerek ek gelir elde etmek istiyor. Peki blog yazarak ek gelir elde etmek hatta bunu tek iş haline getirmek mümkün mü ?

can-you-make-money-blogging

Blog yazarlığı ile para kazanmak son zamanlarda oldukça popüler olan ve bir çok ortamda söz edilen yeni nesil bir iş alanıdır. İnternette bu konuda araştırma yapıldığında bir çok makale ve bilgi bulunabiliyor olmasına rağmen bu bilgiler yarım ya da eksik kalarak, bu işi yapmak isteyenlerin ya hevesini kaçırıyor ya da başarısız olmasına neden oluyor. Bu nedenle Morfikirler.com olarak blog yazarlığı ile ilgilenen ve ailesine ek gelir kazandırmak isteyen insanlara yardımcı olmaya karar verdik.

Blog yazarlığı nedir ?

Blog yazarlığı bir nevi kişisel köşe yazılığıdır. İnternet platformunda kendinize ait bir sayfada, istediğiniz her konuda yazabileceğiniz ve fikirlerinizi anlatabileceğiniz bir sistemdir.

Blog ne hakkında yazılır?

Bloglar aklınıza gelebilecek her konuda oluşturulabilir. Spordan siyasete, yemek tariflerinden pratik bilgilere, yaşam koçluğundan fitness tavsiyelerine, çocuklardan en yaşlılara kadar ve her dilde yazılabilir.

IIARF-Author

Kimler blog yazabilir?

Bu konuda açık bir kural kesinlikle yoktur. İsteyen herkes kendine ait ücretsiz bir blog sayfası açabilir ve istediği gibi yazabilir. Ancak bu konuda başarılı olabilmek için bazı gereksinimlere ihtiyaç vardır. Öncelikle düzgün ve doğru bir Türkçeye sahip olunmalıdır. İnsanlar, hatalı yazıları ve kafa karıştırıcı cümleleri farkettikleri yazıları beğenmez ve sıkılırlar. Bunun haricinde araştırmacı bir yapıya bürünmek gerekmektedir. İnternette her türlü bilgiye ulaşılabilmektedir. Bu nedenle bir konu hakkında yazı yazmadan önce mutlaka araştırma yapılmalı ve doğru bilgilere ulaşılmalıdır.

Blog yazarlığının maliyeti nedir?

Eğer internet bağlantısı olan bir bilgisayarınız hatta tablet ve ya telefonunuz varsa, blog yazarı olmanız için başka herhangi bir masraf yapmanıza gerek yoktur. İnternet ortamında bir çok ücretsiz ve popüler blog sistemi bulunmaktadır.

Ücretsiz blog sitesi nereden bulabilirim?

Google’ın ücretsiz blog sistemi, blogger.com’a kolayca üye olarak kendinize ait bir blog sayfası oluşturmanız mümkün. Bunun haricinde Blog.com, Penzu.com, Squarespace.com, Svbtle.com, Tumblr.com, Webs.com gibi bir çok ücretsiz blog sitesi de bulunmaktadır.

Blog’tan para kazanmaya nasıl başlanır?

Blog yazarak para kazanmak kısa süreli gerçekleşen bir iş değildir. Öncelikle uzun bir süre blogunuzla ilgilenmeli, düzenli yazı yazmalı ve belirli sayıda takipçiye, okuyucuya ulaşmak gerekmektedir. Bu yüzden düzenli ve uzun süre blogunuzla ilgilenmeli ve yazılarınızı eksik etmemelisiniz. Emeklerinizin sonucunda ilk başlarda cüzi paralar kazanmaya başlayacak ve kazandıkça daha fazla blogunuzla ilgilenmeye başlayacaksınız.

Blog yazarlarına parayı kim veriyor?

Blogunuzla uzun süre ilgilenip belirli bir sayıda okuyucuya ulaştıktan sonra, Google.com’un geliştirdiği Adsense adlı yazılım ile blog sayfasınıza Google reklamları yerleştirebilir ve blogunuz okundukça Google tarafından ödüllendirilirsiniz. Bunun dışında konunuzla ilgili firmaların dikkatini çekebilirseniz, sayfanıza firmaların reklamını koyarak anlaşma sağlayabilir ve anlaştığınız ücretleri düzenli olarak kazanabilirsiniz.

HowToMakeMoneyFromYourBlog

Blog nasıl popüler olur?

Bir blogun popüler olabilmesi için öncelikle yazılarının özgün yani orijinal olması gerekmektedir. İnternet ortamında bulduğunuz yazıları kopyala yapıştır yöntemiyle blogunuza yazmanız size birşey kazandırmaz, aksine blogunuza verilecek puanı düşürebilir. Bunun haricinde yazılarınız insanları sıkmayacak şekilde dizayn edilmeli, fotoğraflar ve resimlerle canlandırılmalı, gerektiğinde videolu bilgiler sunulmalı ve insanların dikkatinin dağılması engellenmelidir.

Bu koşullara uyduktan sonra blogunuzun tanıtımını da yapmanız gerektiğini farkedeceksinizdir. Bunu da blog konunuzla ilgili sayfaları takip ederek ve bu sayfalarda, yorumlarda, haberlerde, insaları rahatsız etmeden ve spam yapmadan tanıtmalısınız. Eğer tanıtıma ayıracak maddi gücünüz de varsa Facebook ve Google reklamlarını da kullanarak çok daha fazla insana ulaşmanız mümkündür.

 

 

2 YORUMLAR

  1. aslında güzel bir sistem ama google Türkiye’ye fazla ödeme yapmıyor. Yani diğer ülkedeki blog yazarlarından daha düşük gelir elde ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here