Blu-Ray Oynatıcılarla Bakteri Tespiti

Blu-Ray Oynatıcılarla Bakteri Tespiti Yapılabiliyor.

Araştırmacılar Blu-Ray oynatıcıları, Salmonella gibi patojenlerin tespiti gibi tetkiklerde ucuz bir tıbbi görüntüleme aracı olarak kullanma yolunu keşfetti.

Blu-Ray
Blu-Ray

Araştırma ekibi Blu-ray oynatıcıyı, bakteriye duyarlı hale getirmek için oynatıcıyı, diskin yansıma özelliklerini ölçebilecek özel bilgi kümeleri ile donattılar. DNA ya da protein parçacıkları daha sonra diskin yüzeyine yerleştirildi ve yerleri not edildi. Patojenin DNA’sını ya da zehrini içerin solüsyon, daha sonra diskin diğer yüzüne uygulandı. Disk üzerindeki solüsyon yıkandıktan sonra ise, bir miktar DNA ya da zehirin, protein ya da DNA parçacıklarına takılı halde kaldığı tespit edildi.

Araştırma ekibi daha sonra diski okuyucuya taktılar ve lazer okuyucu sayesinde stileler tarafından tutulan örneklerin yüksek çözünürlüklü resimlerini yaratmaya çalıştılar. Bu zamana kadar Blu-Ray yöntemiyle araştırmacılar Cronobacter sazakii intestinal parazit Salmonella typhimuium ve bakteri tarafından içme suyunu kirletebilen biotoksin’leri tespit edebildiler.

Genel Bayilik Başvuru Formu :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here