Bluetooth trafik takip programı

City of Calgary, sürücülerin cep telefonlarından isim vermeden paylaştıkları bilgileri düzenleyerek oluşturduğu Bluetooth trafik takip programını deniyor.

iş fikirleri
iş fikirleri

Mısır’daki Cairo Transport App Challange gibi devlet destekli yenilikler insanların trafikte oluşan izdihama karşı çözüm üretmeye eğilimli olduklarını ortaya koymuştu. Bununla birlikte, City of Calgary yol kalabalıklık durumu bilgileri için sürücülerin Bluetooth iletileri kullanarak vatandaşlarının iletişim araçlarından faydalanıyor.

Kanada yönetimi, Calgary şehrinde Deerfoot Trail boyunca sürücülerin aktif hale getirdikleri Bluetooth bağlantısı üzerinden erişime açık bilgileri toplayan bir sistem kurdu. Bu bilgileri kullanarak, sistem bir sürücünün söz konusu güzergahta ortalama ne kadar sürede seyahat edeceğini belirleyerek böylece daha sonra yol kenarındaki elektronik işaretlerde kullanılmak üzere gerçek üzere yol kalabalıklık bilgisi sağlıyor. Sistemi geliştiren birimin açıklamalarına göre, sistem ayrıca sürücülerden ve yayalardan gelen verileri ayrı ayrı depolayarak filtreleme özelliğine de sahip. Sistem, deneme süresinde Pazartesi’den Cuma’ya sabah 06:30 ila akşam 18:30 arasında faaliyet gösteriyor olacak.

Sistem, Calgary şehrinde sürücülerin seyahatleri esnasında izdihamı ve trafik stresini daha iyi kararlar vermelerini amaçlıyor. Edinilen bilgiler, bölgedeki yeni yolların yapımı için planlama aşamasında da kullanılabilir. Siz de böyle bir yenilik ister miydiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here