Borgeaud ‘Psikolog Saat’ üretti

İsviçreli saat firması Borgeaud, Hindistan’daki yerel astrolojik takvimden, falcılardan ve Hint mitolojisinden faydalanarak ilginç bir projeye imza attı. Borgeaud’un ürettiği saatler, insanın o anki ruhsal durumunu hissedip, yapılması gerekenleri ‘alarm çalarak’ bildiriyor.

Merkezi İsviçre’nin meşhur saat üretim bölgesi Neuchatel’de bulunan Borgeaud, Hindistan’daki bazı ürünlerinde ‘Panchangram’ isimli yerel astrolojik takvim ve bazı kâhinlerden yararlanıldığını duyurdu.
Sınırlı sayıda üretilen saatlerin üzerinde küçük bir bölüm bulunduğunu kaydeden Borgeaud yetkilileri, Panchangram’a göre buradaki renklerin değiştiğini ve renklerden değişik anlamlar çıkarıldığını kaydetti.
Saatin tasarımcısı Chitra Subramaniam Duella, Hint basınına verdiği demecinde, “Örneğin bölüm kahverengiye dönüşürse, saati kullanan kişi bir süre sonra bir sıkıntıyla karşılaşabilir” dedi. Duella’ya göre, rengin değişmesinde ‘karanlık ruhsal güçler’ etkili oluyor ve kişinin üzerindeki kötü enerji geçene kadar renk beyaza dönüşmüyor. Hintli girişimci, herhangi bir ‘şanssızlığın’ yaklaşması durumunda saatin alarmının çaldığını aktardı.
Söz konusu küçük bölmede, ‘Rahu periodu’ başladığında ise, saati kullanan kişinin işlerine ara vermesi ve kendisini dinlemesi tavsiye ediliyor. Rahu, Hint mitolojisinde ‘güneşi ve ayı yutarak, tutulmalara neden olan şeytan’ olarak nitelendiriliyor. Saatin üzerindeki bu özel bölme her gün değişik zamanlarda 90 dakikalık bir vakit aralığında çalışıyor. Renklere göre saati kullanan kişi, kendisini “yeniden düşünme ve kontrol etme” fırsatı yakalıyor.

Firmanın diğer yetkilisi Marc Aeschbacher ise, “Tamamen yeni bir mekanik sistem oluşturduk. Dünyada ilk kez böyle bir saat üretildi” diye konuştu.
19 Mart’ta Hindistan’ın Bangalore kentinde ilk kez gösterilen ve türünün tek örneği olan saatlerin ünlü kişilere, politikacılara ve sanatçılara hazırlandığı, 150’si erkek, 500’ü kadınlar için olmak üzere toplam 650 adet üretildiği açıklandı. Saatlerin her birinin 2 bin 200 dolar civarında olacağı öngörülüyor.

CİHAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here