Borsada kazanmak isteyen küçük yatırımcılara öneriler

Borsada kazanmak isteyen küçük yatırımcılara öneriler

Borsada kazanmak isteyen küçük yatırımcılara 8 öneri.

1-Finansal okur-yazarlığı olmayan, piyasaları takip edemeyen veya bu konuda destek almayanlar borsadan kesinlikle uzak durmalı.

2- Borsanın bu kadar yükseldiği dönemlerde zaman zaman kar satışları görülebilir. Bu durumda yatırımcılar panik satışlardan uzak durarak serinkanlı hareket etmeli.

3- Tasarruf sahipleri, tüyo denilen duyum ve söylentilere rağbet etmemeli. Ancak bunların akla yakın olanları takip etmeli. Özellikle İlgili şirketin açıklamalarına bakılmalı.

4- Mevcut tasarrufların tamamı borsaya yatırılmamalı. Her dönemde risk algısına göre bir portföy dağıtımı yapılmalı.

5- Hisse seçiminde yakın zamanda temettü dağıtımı, yeni bir ihaleye girme ya da sormaya artırımı gibi kuvvetli bir beklentisi olan şirketlere öncelik verilmeli.

6-Alım karan verirken, öncelikle şirketin kar-zarar durumuna bakılmalı. Ve tercih karda olandan yana kullanılmalı. Ayrıca bu şirketin fiyatının uygun olup olmadığına (dip seviyelerde olması tercih sebebi} da bakılmalı. Bunun yanı sıra şirketin İşlem hacminin yüksek, mali durumunun sağlıklı ve likit olması de önemli.

7- Pozisyon yenilerken, alım-satım yaparken zamanlamaya çok dikkat edilmeli. Borsada fiyatlar düşükken alım, yüksekken satış yapılmalı. Kısacası eğer yeterince kar ettiyseniz zamanında satmayı da bilmelisiniz.

8- Profesyonel destek almak koşuluyla borsaya her seviyede ve her koşulda yatırım yapılabileceği de unutulmamalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here