Boş Şişelerden Klima Yaptılar!

Boş Şişelerden Klima Yaptılar! 1

Bangladeş’te bir reklam tasarımcısı, kullanılmış şişelerden klima yapmayı başardı.

ucuz-siselerden-klima-hindistn

Fakirliğin yoğun bir şekilde görüldüğü bir ülke olan Bangladeş’te milyonlarca insan günlük ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanıyor. Bu sebeple olsa gerek bir çok yaratıcı ve düşük maliyetli fikirler de Bangladeş’ten çıkıyor.

Bangladeş’te bir çok insan elektrik hizmetine dahi ulaşamıyor. Ancak kalabalık ve çarpık yapılanmış olan kentte yaz aylarının gelmesi ile sorunlar daha da artıyor.

plastik-klima

Sıcak havalarda evlerinde serinlemek isteyen insanların imdadına ise, bir pazarlama firmasında yaratıcı reklamcı olarak çalışan Ashis Paul adlı tasarımcı yetişiyor.

Tasarımcı, kullanılmış kola şişelerini belirli bir ölçüde keserek ve düzenli bir şekilde duvara monte ederek iç mekanların serinletilmesini sağlayan bir yöntem geliştirdi. Yöntem ise aslında hepimizin bildiği basit bir fizik kuralına dayandırılarak hayata geçirildi.

plastik-klima-sise

Şişelerin dar kısımları iç mekana bakacak ve daha geniş olan kısımları dışarıda kalacak şekilde duvara monte edilmesinin projenin uygulandığı alanı 5 ila 10 derece serinlettiğini keşfeden tasarımcı, bu sistemin ağzımızla aynı şekilde çalıştığını belirtiyor. Ağzımızı büzerek üflediğimizde serin, açarak üflediğimizde ise sıcak hava veririz.

Maddi durumu kötü olan insanlara tasarımın nasıl yapılacağını ücretsiz bir şekilde gösteren tasarımcı bu sayede büyük bir yardıma imza atmış oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here